EMEKLİ SANDIĞI YETİM AYLIĞI | E-Devlet

EMEKLİ SANDIĞI YETİM AYLIĞI

Yetim aylığı, vefat eden kişinin çocuklarına belirli şartlarla bağlanan aylıktır. Yetim aylığını alabilmek için bazı şartların yerine getirilmesi gerekmektedir. Emekli Sandığı yetim aylığı ile ilgili bilgileri ve başvuru işleminde yapmanız gerekenleri yazımızda bulabilirsiniz.

Emekli Sandığı Yetim Aylığı Alabilmek için Şartlar Nelerdir?

Emekli Sandığı yetim aylığı alabilmek için belirlenen şartlar, kız ve erkek çocuklar için değişiklik göstermektedir. Bu değişiklerle ilgili bilgilere yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Emekli Sandığı Yetim Aylığı Erkek Çocuklar İçin Şartlar Nelerdir?

Emekli Sandığı yetim aylığı alabilmek için en önemli ve ilk şart vefat eden anne ya da babasının Emekli Sandığı yani 4C kapsamında olması gerekmektedir. Ayrıca anne veya babasının hizmet süresinin 5 yıldan fazla olması gerekmektedir. Yetim erkek çocuğun sigortalı olarak çalışıyor olmaması gerekmektedir. Yetim erkek çocuklarına özel bir durum ise 18 yaşına kadar bu aylığın yatırılıyor olması. 18 yaşından sonra yetim aylığı kesilmektedir. Emekli Sandığı yetim aylığı için belirlenen kurallara göre 18 yaşını dolduran erkek çocuk eğer lisede öğrenim görüyorsa 20 yaşına kadar aylığı kesilmemektedir. Ayrıca yüksek öğrenim görüyorsa 25 yaşına kadar da yetim aylığı ödenmektedir.

Emekli Sandığı Yetim Aylığı Kız Çocuklar İçin Şartlar Nelerdir?

Emekli Sandığı yetim aylığı alabilmek için yine vefat eden anne ya da babasının Emekli Sandığı kapsamında olması ayrıca en az 5 yıl hizmet süresi olması gerekmektedir. Yetim kız çocuklarının evlenmemiş olması gerekmektedir. Kız çocuklarının evlenmesi halinde yetim aylığı kesilmektedir. Eğer boşanırsa tekrar yetim aylığı alabilmektedir. Ayrıca kız çocuklarının sigortalı olarak çalışıyor olmaması gerekmektedir. Primlerinin yatırıldığı tespit edilirse yetim aylığı kesilmektedir.

Emekli Sandığı Yetim Aylığı Başvuru

Emekli Sandığı yetim aylığı bağlatmak istiyorsanız öncelikle yukarıda bahsettiğimiz durumlara uymanız gerekmektedir. Eğer uyuyorsa yetim aylığı için SGK’ ya dilekçe ile başvuru yapmanız gerekmektedir. Yetim aylığı başvuru dilekçesini Emekli Sandığı İl Müdürlüklerinden ya da SGK Müdürlüklerinden temin edebilirsiniz. Ayrıca bu belgeye internet üzerinden de ulaşabilirsiniz.

Etiketler: , , , , , , , , , , , , ,

Bu yazı için 1 yorum yapıldı:

  1. Guler abak dedi ki:

    Hic evlenmemiş bekar yetim kiz çocuk sigortalı bir işe girerse emekli sandığından aldığı yetim aylığı kesilir mi

Yorum Yaz

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.