E – Devlet | Giriş | Kapısı | Şifresi

EMEKLİ SANDIĞI YETİM MAAŞI

Emekli sandığı yetim maaşı, Emekli Sandığı yani 4C kapsamında bulunan kişilerin vefat etmesi durumunda belirli şartlar altında çocuklarına bağlanan aylıktır. Emekli Sandığı yetim maaşı çocukların sayısına ve cinsine göre değişiklik göstermektedir. Emekli Sandığı yetim maaşı ile ilgili bilgileri yazımızda bulabilirsiniz.

Emekli Sandığı Yetim Maaşı Alabilmek için Şartlar Nelerdir?

Kişiye Emekli Sandığı yetim maaşı bağlanabilmesi için belirli şartlar bulunmaktadır. Sizlere bu şartların ne olduğunu yazımızda anlatacağız.

Yetim Kız Çocuklar için Şartlar

 • Vefat eden anne veya babasının Emekli Sandığı kapsamında bulunması gerekmektedir.
 • Sigortalı olarak çalışıyor olmaması gerekmektedir. Yetim kız çocuğunun sigorta primleri yatırıldığı anda yetim maaşı kesilmektedir.
 • Evlenmemiş olması gerekmektedir. Eğer yetim kız çocuğu evlenirse yetim maaşı kesilmektedir. Boşandığı taktirde tekrar yetim maaşı alabilir.

Yetim Erkek Çocuklar için Şartlar

 • Vefat eden anne veya babasının Emekli Sandığı yani 4C kapsamında bulunması gerekmektedir.
 • Sigortalı olarak çalışmıyor olması gerekmektedir.
 • Emekli Sandığı yetim maaşı, erkek çocuklar için 18 yaşına kadar ödenmektedir. Ancak kişi lisede öğrenim görüyorsa 20 yaşına, yüksek öğrenim görüyorsa 25 yaşına kadar yetim maaşı ödenmektedir.

Emekli Sandığı Yetim Maaşı Başvuru İşlemi

Durumunuz, yazımızda bahsettiğimiz şartlara uyuyorsa ve yetim maaşı bağlatmak istiyorsanız bunun için SGK‘ ya bir dilekçe ile başvuru yapmanız gerekmektedir. Bu dilekçeyi Emekli Sandığı İl Müdürlüklerinden alabilirsiniz. Ayrıca dilekçe belgesini internet üzerinden de temin edebilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
 1. Reyhan SAHIN dedi ki:

  Temmuz 15 2017debabami kaybettim.Yetim maasi alabilmek icin muracaat edip form doldurdum. 2 ay gecti ama elime hic bir belge gecmedi. Ne yapmam gerekiyor.
  Tesekkurler

 2. nurten tapan dedi ki:

  ben ve 1 kız kardeşim babamızdan dolayı yetim aylığı alıyoruz.şimdi ise diger kız kardeşimin eşi vefat etti oda maaş almak için murecaat edecek bu durumda ben ve diğer kız kardeşımın maaşı ne kadar eksilecek. şu anda aylık olarak 806 tl alıyoruz.ltf yanıt verirmisiniz.