enflasyonemeklilikötvdöviz

Emekliler Ne Kadar Zam Alacak? Emekli Maaşı Ne Kadar Olacak?

Emekliler Ne Kadar Zam Alacak? Emekli Maaşı Ne Kadar Olacak?

Emekliler Ne Kadar Zam Alacak? Emekli Maaşı Ne Kadar Olacak? Dul ve yetim aylıklarında zam, emekli maaşlarının ne kadar olması bekleniyor gibi merak edilen soruların cevapları yazımızda.

Askeri ücrete ilişkin yapılan düzenlemenin ardından emeklilerin gözü kulağı kendilerine yapılacak olan zamma çevrildi. TÜİK enflasyon verilerinin açıklamasıyla birlikte emekliler için ocak zammı oranı belli olacak. Milyonlarca emekli, yıl içerisinde yapılacak olan zam, bayram ikramiyesi ve promosyon oranlarının açıklamasını bekliyor. Peki zam oranları hangi tarihte kesinleşiyor? Zam ile birlikte güncel emekli maaşı ne kadar olacak? İşte emekli maaşları hakkında merak edilen bütün detaylar..

2022 ilk yarısında enflasyon oranın ardından maaşlarda zamlar gündeme gelmeye başladı. Ocak ve Temmuz aylarını kapsayan zaman dilimlerinde zam alan emekliler enflasyon oranın maaşlarına nasıl yansıyacağı konusunda meraklanıyor.

Emekli Maaşlarına Zam Ne Zaman Açıklanacak?

Oranlar kesinleşmeden yıl sonu enflasyon beklentisi yüzde 12 olarak hesaplamasıyla birlikte, emekli aylığı için yapılacak zam hakkında tahminle yürütülmeye başlandı. SSK ve BAĞ-KUR emeklilerine 2022 ilk 6 aylık döneminde gerçekleşen enflasyon oranında zam yapılması bekleniyor. Memur emeklilerine ise; yüzde 5 zam ve 2022 ilk yarısında enflasyon yüzde 27.47 aşması durumda ise enflasyon farkı maaşlarına yansıtılacak. 

Emekli Maaşlarının Ne Kadar Olması Bekleniyor?

TÜİK’in açıkladığı ocak ayı enflasyon oranı yüzde 27.47 olarak belirlenmişti. SSK ve BAĞ-KUR emeklileri aralık ayında enflasyon oranında eksi söz konusu olmazsa; en az yüzde 5 oranında zam alacaklar.

Ekonomistler tarafından yapılan tahminler zam oranın yüzde 5 civarındadır. Buna göre; SSK emeklileri en düşük emekli aylığının 2.500 TL olması bekleniyor. Tarım Bağ-Kur’luların en düşük aylığı 2.500 TL olmuştur. Esnaf Bağ-Kur’luların en düşük maaşı ise 2.500 TL dir.

Dul ve Yetim Aylıklarında Da Zam

Milyonlarca emekli vatandaşın yanı sıra malulen emekliler, dul ve yetim aylığı alanlar içinde zam müjdesi geldi. Malulen emekliler, dul ve yetim aylığı alan kişiler de en az enflasyon oranı olan yüzde 27.47 oranında zam alacaklar.

İlgili Sorgulamalar:

Emekli Maaşı Sorgulama

Emeklilik Hesaplama

Yazımızı Puanlamak İster misin?
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.