E – Devlet | Giriş | Kapısı | Şifresi

EMEKLİLİK EVRAKLARI

Emeklilik, kişilerin çalışma gücünü ve yeteneklerini yitirip, çalışma hayatından ayrılması ile birlikte gelirlerinin ortadan kalkması üzerine kazandıkları sosyal bir vatandaşlık hakkıdır. Emeklilik sayesinde, prim ya da kesenek ödeyen işçi, memur ya da bağımsız çalışanların yasayla belirlenmiş bir süre sonunda işten çıkarak, hizmet karşılığı olmadan aylık alması sağlanmaktadır. Emeklilik için belirli şartlar bulunmaktadır. Bu şartlar; belirli gün sayısını doldurmak, belirli bir yaşa ulaşmış olmak ve primleri tamamlamaktır. Bu şartlar sağlandığı taktirde emeklilik için başvuru yapılabilir. Emeklilik başvurusu için gerekli emeklilik evrakları bulunmaktadır. Emeklilik evrakları başvuru işlemi için oldukça önemlidir. Emeklilik evrakları ile ilgili bilgileri yazımızda bulabilirsiniz.

Emeklilik Evrakları Nelerdir?

Emekliliğe ilk adım için önemi büyük olan emeklilik evraklarının tam olarak teslim edilmesi gerekmektedir. Emeklilik evrakları ise şöyledir;

  1. Emeklilik Belgesi. Sağ üst köşesine fotoğraf yapıştırılmış ve mühürlenmiş olmalıdır.
  2. 3 adet fotoğraf
  3. Maaş ve emekli ikramiyesini alacağı banka şubesini belirtir dilekçe.
  4. Vukuatlı nüfus cüzdanı örneği.
  5. Erkekler için askerlik hizmetini gösteren belge. Askerlik hizmetini borçlanmış ise borçlanma belgesi ile birlikte ödeme çizelgesi de gerekmektedir.
  6.  Memuriyete başladığı tarihte mezun olduğu okul ile şu anda mezun olduğu okula ait tasdikli diploma suretleri.
  7. Varsa ve sigortalı hizmeti memuriyet hizmetiyle birleştirilmiş ise söz konusu hizmeti gösterir belge ile birlikte kesenek farklarının yatırıldığına ilişkin dekont.
  8. İkametgah belgesi ve Kurum kimliği.

Tüm emeklilik evraklarını tamamlamanız halinde emeklilik için başvuru yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.