E – Devlet | Giriş | Kapısı | Şifresi

EMEKLİLİK MAAŞI SORGULAMA

Her çalışan bir gün emekli olma hayali kurar ve çalıştığı sürece belli kurumlara prim yatırırlar, bu primler belli bir süre yatırıldıktan sonra emekli olmaya hak kazanırsınız. İşte ne kadar maaş alacağınızı merak ediyorsanız gelişen teknoloji ile internet üzerinden emeklilik maaşı sorgulama işlemlerinizi yapabilirsiniz. Tek bir yoldan emeklilik maaş sorgulama işlemini yapabilirsiniz. Bunun nedeni önceleri bu sorgulama işleminin şifresiz yapıldığı E-SGM sitesinin süresiz olarak kapatılmasıdır. Çünkü emeklilik maaşı sorgulama işlemi gibi birçok işlemin yapıldığı E-Devlet sitesi insanlar tarafından en çok tercih edilen uygulama olmuştur. Buna ek olarak E-SGM sitesi üzerinden yapılan işlemlerde bazı hesaplama yanlışlıkları ile de karşılaşılması nedeni ile bu sitenin kapatılma kararı alınmıştır. Bu nedenle yazımızın devamında E-Devlet üzerinden sorgulama işleminin nasıl yapıldığına dair bilgiler alacaksınız.

E-Devlet Emeklilik Maaşı Sorgulama Nasıl Yapılır?

Emeklilik maaşı sorgulamanın yolu E-Devlet sistemidir. E-devlet sistemi üzerinden emeklilik maaş sorgulama işleminizi yapabilirsiniz. Bu sistem üzerinden işlem yapabilmek için E-Devlet şifresine ihtiyacınız olacaktır. Bu şifreye PTT şubelerinden 2 TL ücret karşılığında ulaşabilirsiniz. Daha sonra işlem yapmak için yazının sonunda verdiğimiz linke tıklayınız. Açılacak sayfadan Sosyal Güvenlik Kurumu’nu bulunuz. Daha sonra Sosyal Güvenlik Kurumunun alt sekmeleri olan 4A (SSK) Emekli Aylık Bilgisi, 4B (BAĞ-KUR) Emekli Aylık Bilgisi, 4C (Emekli Sandığı) Aylık Bilgisi sekmelerine tıklayarak emeklilik maaş sorgulama işlemlerinizi yapabilirsiniz.

Kişilerin emekliliğini sağlayan bu kurumları inceleyecek olursak eğer ilk olarak SSK hakkında bilgiler verebiliriz. Bu kurum Sosyal Sigortalar Kurumu’nun kısaltılmış halidir. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na bağlıdır. Bu kurumun amacı insanlara ucuz ve kolay sigorta ve sağlık hizmeti sunmasıdır.

İkinci olarak BAĞ-KUR incelendiğinde SSK ile aynı bakanlığa bağlı olan SGK kurumudur. Bu kurumun çalışma alanı kişilerin emekliliklerinden ölümlerine kadar BAĞ-KUR’un kapsamış olduğu sigortalardır.

Son olarak Emekli Sandığı ise memur emeklilerine sosyal güvence veren kurum olup Maliye Bakanlığı’na bağlıdır.

E-Devlet Üzerinden Emeklilik Maaşı Sorgulama İçin TIKLAYINIZ!

BİR YORUM YAZIN

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.