E – Devlet | Giriş | Kapısı | Şifresi

EMEKLİLİK PRİM HESAPLAMA

Sosyal Güvenlik Kurumu‘ na bağlı olarak çalışan her birey emekli olabilmek için bazı şartları yerine getirmek zorundadır. Emeklilik için gerekli olan bu şartlar belirli gün sayısını, belirli yaşı doldurmak ve prim gün sayısını tamamlamış olmak gibi şartlardır. Emeklilik prim hesaplama işlemi ile prim gün sayınızı hesaplayabilirsiniz.

Emeklilik Prim Hesaplama İşlemi Nasıl Yapılır?

Emekli prim hesaplama işlemi internet üzerinden tek şekilde şekilde yapılabilmektedir. Bu yöntem  E-Devlet sistemi üzerinden şifreli olarak yapılmaktadır. Bu yazımızda sizlere E-Devlet üzerinden  emeklilik prim hesaplamasının nasıl yapıldığını anlatacağız.

E-Devlet Üzerinden Şifreli Emeklilik Prim Hesaplama İşlemi

E-Devlet üzerinden işlem yapabilmek için öncelikle bir E-Devlet şifrenizin olması gerekmektedir. E-Devlet şifreniz yoksa herhangi bir PTT şubesine kimliğiniz ile birlikte giderek 2 TL işlem ücreti karşılığında şifrenizi temin edebilirsiniz. Bu şekilde E-Devlet şifrenizi aldıktan sonra yazının sonunda vermiş olduğumuz linklerden size uygun olanı seçiniz. SSK‘ya bağlı iseniz 4A, BAĞ-KUR’a bağlı iseniz 4B, Emekli Sandığı’na bağlı iseniz de 4C emeklilik prim hesaplama linklerine tıklayınız. Linke tıkladıktan sonra açılan sayfada ilk olarak Kimliğimi Şimdi Doğrula butonuna tıklayınız. Ardından T.C kimlik numaranızı ve almış olduğunuz E-Devlet şifrenizi giriniz. Son olarak da Sisteme Giriş Yap butonuna tıklayarak işleminizi tamamlayabilirsiniz.

Her ne kadar SSK, BAĞ-KUR, Emekli Sandığı olarak ayrılsa da her biri Sosyal Güvenlik Kurumunu oluşturan kurumlardır. Bu kurumların bu şekilde ayrılmasının nedeni sigorta primlerinin yatırılması durumundan kaynaklanan farklılıklardır. SSK emekliliği sigorta primlerinin işverene bağlı olarak yatırılması durumu ile elde edilmektedir. BAĞ-KUR ise kişilerin kendi hesabına bağımsız çalışması ile elde ettikleri emekliliktir ve son olarak Emekli Sandığı’ndan emeklilik ise kamu kurum ve kuruluşundaki gerekliliklerin yerine getirilmesi ile kişilere verilmiş olan emeklilik hakkıdır.

E-Devlet 4A Emekli Prim Hesaplama İşlemi İçin LÜTFEN TIKLAYINIZ!

E-Devlet 4B Emekli Prim Hesaplama İşlemi İçin LÜTFEN TIKLAYINIZ!

E-Devlet 4C Emekli Prim Hesaplama İşlemi İçin LÜTFEN TIKLAYINIZ!

BİR YORUM YAZIN

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.