E – Devlet | Giriş | Kapısı | Şifresi

EMEKLİLİK PRİM SORGULAMA

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) kapsamında çalışan kişilerin emekli olabilmesi için belirli şartları yerine getirmeleri gerekmektedir. Emekli olabilmek için gerekli olan bu şartlar; belirli gün sayısı, belirli yaşı doldurmuş olmak ve prim gün sayısını tamamlamış olmaktır. Emeklilik için çok önemli olan bu şartları yerine getirmek için emeklilik prim sorgulama işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Bu sayede primleriniz ile ilgili bilgilere ulaşabilirsiniz. Bu sorgulama işlemi E-Devlet üzerinden halen daha yapılmaktadır. Önceleri E-SGM sitesi üzerinden de şifresiz olarak yapılmaktaydı, ancak sitenin kullanıma kapatılmasının başında insanlar tarafından tercih edilmemesi gelmektedir. Özellikle E-Devlet uygulaması sayesinde hemen hemen her türlü sorgulama işlemi yapılmasından dolayı E-SGM sitesinin kullanım sayısı giderek azalmıştır ve bunun sonucunda Sosyal Güvenlik Kurumunun almış olduğu karar ile süresiz bir şekilde bu sitenin kullanıma kapatılması kararı verilmiştir. Bu nedenle E-Devlet üzerinden emekli maaşı prim sorgulama işleminin nasıl yapıldığını kolay bir şekilde öğrenebilirsiniz.

Emeklilik Prim Sorgulama Nasıl Yapılır?

Emeklilik prim sorgulama işlemi internet üzerinden hızlı ve kolay bir şekilde yapılmakta olan bir sorgulama işlemidir. Emekli prim sorgulama işlemi tek bir yöntem olan E-Devlet sistemi üzerinden yapılabilmektedir. Emeklilik için büyük önemi olan primlerinizi kontrol etmenizi sağlayan prim sorgulama işleminin nasıl yapıldığını yazımızın devamında bulabilirsiniz. Yapacak olduğunuz bu sorgulama işlemi ile birlikte emeklililer için önemli bir konu olan prim hakkında detaylı bir bilgi sahibi olacaksınız.

Emekliliği sağlayan alt kurumlara bakacak olursak eğer bunlar SSK, BAĞ-KUR ve Emekli Sandığından oluşmaktadır. SSK, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na bağlı olan bir kurumdur. Bu kurumun içerisinde birçok merkez ve taşra teşkilatı bulunmaktadır. SSK sayesinde sosyal risklerden oluşan durumlar insanları daha az etkilemektedir ve bu durum devlet ile sağlanmaktadır.

BAĞ-KUR ise SSK gibi Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na bağlıdır. Bir anlamda BAĞ-KUR sigortadır ve sigorta kollarını içerisinde barındırmaktadır.

Emekli Sandığı ise, Maliye Bakanlığı’na bağlı olan Türkiye’de emekli olmuş olan memur kesiminin sosyal güvencesini sağlayan bir kurumdur.

E-Devlet Sistemi Üzerinden Şifreli Olarak Emeklilik Prim Sorgulama İşlemi

E-Devlet sistemi üzerinden de gerçekleştirilen emeklilik primi sorgulama işlemi için E-Devlet şifrenizin olması gerekmektedir. Eğer E-Devlet şifreniz yoksa size en yakın PTT şubesine giderek kimliğiniz ile birlikte başvuru yapınız. Başvuru sonucu 2 TL ücret karşılığında E-Devlet şifrenizi alabilirsiniz. Şifrenizi aldıktan sonra yazımızın sonunda sizlerle paylaştığımız linklerden, bağlı bulunduğunuz kuruma göre seçim yapmanız gerekmektedir. Yani SSK’ya bağlıysanız 4A, BAĞ-KUR’a bağlıysanız 4B ve Emekli Sandığı’na bağlıysanız 4C sorgulama linklerine tıklayınız. Açılan sayfada “Kimliğimi Şimdi Doğrula” butonuna tıklayınız.

4A Emekli Aylık Bilgisi

Daha sonra T.C kimlik numaranız ve E-Devlet şifrenizle sisteme giriş yapınız. Sisteme giriş yaptıktan sonra emeklilik prim sorgulama işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

1

E-Devlet 4A Emeklilik Prim Sorgulama için LÜTFEN TIKLAYINIZ!

E-Devlet 4B Emeklilik Prim Sorgulama için LÜTFEN TIKLAYINIZ!

E-Devlet 4C Emeklilik Prim Sorgulama için LÜTFEN TIKLAYINIZ!

BİR YORUM YAZIN

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.