Engelli

Engelli Elektrik İndirimi Başvurusu 2024 Başvuru Şartları ve Gerekli Belgeler

Engelli Elektrik İndirimi Başvurusu - Başvuru Şartları ve Gerekli Belgeler, Engelli Elektrik İndirimi Ne Kadar? Engelli Elektrik İndirimi Nereye Başvurulur? Doğalgaz Engelli İndirimi, Emekliye Engelli İndirimi Var mı? Engelli Elektrik İndirimi İçin Gerekli Belgeler ve daha fazlası yazımızda...

Engelli Elektrik İndirimi Başvurusu – Başvuru Şartları ve Gerekli Belgeler; Ülkemizde doğuştan ya da sonradan engel sahibi olan pek çok birey bulunmaktadır. Asıl engelin sevgisizlik olduğunu bilen bizler için, onların yaşamlarını kolaylaştırmak asli bir görevdir aslında…

Devletimizin sosyal yapıda olması engelli vatandaşlar için pek çok kolaylık sağlamaktadır. Engelli bireylere devlet tarafından yapılan sosyal yardımlar ve destekler gün geçtikçe artmakta ve çeşitlenmektedir. Dar gelirli olan engelli bireylere yapılan yardımlardan biri de son zamanlarda oldukça sık duyulan elektrik indirimi desteğidir.

Engelli Elektrik İndirimi Desteği Nedir? Engelli Elektrik İndirimi Başvurusu, Engelli Elektrik İndirimi Başvuru Şartları, Engelli Elektrik İndirimi İçin Gerekli Belgeler, Engelli Elektrik İndirimi Ne Kadar? Engelli Elektrik İndirimi İçin Nereye Başvurulur ve daha fazla sorunun cevabını yazımızda bulabilirsiniz…

Engelli Elektrik İndirimi Başvurusu

Engelli elektrik indirimi, engelli bireylere maddi anlamda destek olmak adına düzenlenen bir yardım desteğidir. Engelli ve muhtaç olan vatandaşlar için yürürlüğe giren Engelli Elektrik Desteği için başvuru sayısı oldukça fazladır. Bu yardımdan faydalanabilmek isteyenlerin sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfından yardım oluyor olması gerekmektedir.

engelli elektrik i̇ndirimi başvurusu
engelli elektrik i̇ndirimi başvurusu

Elektrik Yardımı Nasıl Alınır? Fatura Yardımı Kimlere Yapılır? (Güncel)

Engelli Elektrik İndirimi İçin Nereye Başvurulur?

Elektrik indirimi desteğinden yararlanmak isteyen vatandaşlar, Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartları ile birlikte yanlarına elektrik faturalarını da alarak PTT şubesine gitmelidir.

Ancak unutulmamalıdır ki bu yardım sadece sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfında kaydı bulunan yani oradan yardım desteği gören engelli muhtaç bireylere verilecektir.

Engelli Elektrik İndirimi Şartları

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak
 • Ağır ve kronik rahatsızlığı nedeniyle makineye ihtiyaç duymak
 • Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfından yardım alıyor olmak
 • Muhtaçlığı resmi olarak tespit edilmiş olmak
 • Engel oranı %40 üzeri olmak
 • Herhangi bir sosyal güvenceye sahip olmamak
 • Engelli maaşı alıyor olmak
engelli elektrik i̇ndirimi
engelli elektrik i̇ndirimi

Engelli Elektrik İndirimi İçin Gerekli Belgeler

Engelli elektrik indirimi desteğinden yararlanmak isteyenler sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına kayıtlı olmaları gerektiği için ek bir belgeye ihtiyaç duyulmamaktadır. Çünkü PTT’ye T.C kimlik kartı ve elektrik faturası ile gidecek olan kişilerin bilgileri başvuru talebi esnasında ekrana yansıyacaktır.

Yani engelli elektrik indirimi için sadece T.C kimlik kartınız ve elektrik faturanız gerekmektedir.

Engelli Elektrik İndirim Desteğinden Kimler Yararlanabilir?

 • Öksüz – yetim ve asker çocuğu yardımı alanlar
 • Muhtaç asker ailelerine düzenli nakit yardım alanlar
 • Kronik hastalık yardımı alanlar
 • Eşi vefat eden kadınlara yönelik yapılan düzenli nakit yardımı alanlar
 • Şartlı eğitim-şartlı yardımdan faydalananlar
 • Engelli aylıkları olanlara
 • Silikozis aylığı alanlar
 • Çoklu doğum yardımı alanlar
 • Engelli yakını aylığı alanlar
 • Yaşlı aylığı alanlar

Yukarıda belirttiğimiz yardımlarda hak sahibi olanlar engelli elektrik indirimi desteğinden yararlanabilirler.

Engelli Elektrik İndirimi Ne Kadar?

Hanede yaşayan kişi sayısına göre elektrik indirimi de değişmektedir. Elektrik indirimi %15 oranında uygulanır.

 • Hanede 1-2 kişi olması durumunda aylık 75 kWh enerji tüketim indirimi 130 TL
 • Hanede 3 kişi olması durumunda aylık 100 kWh enerji tüketim indirimi 174 TL
 • Hanede 4 kişi olması durumunda aylık 125 kWh enerji tüketim indirimi 217 TL
 • Hanede 5 veya daha fazla kişi olması durumunda aylık 150 kWh enerji tüketim indirimi 260 TL

Dar gelirli ve engelli vatandaşlarımıza 150 kW elektrik desteği sağlanacaktır. Alınan kararlar doğrultusunda 150-300 TL arasında devlet elektrik yardım desteği sağlayacağı belirtilmiştir.

Engellilere Sağlanan İndirimler Nelerdir?

Engelli bireyler, toplu taşıma araçlarında engelli kimlik kartlarını yanlarında bulundurmak şartıyla ücretsiz seyahat edebilirler.

Engelli bireylere, iç ve dış hatlar biletlerinde %20 uçuş indirimi yapılmaktadır.

Engelli bireylerin, konutları 200 metrekareden küçük olması durumunda emlak vergisinden muaf edilmektedir. Yani konut vergisi muafiyeti uygulanır.

Engelli bireylere, müze ve ören yerlerine, devlet tiyatrosuna, milli parklara, doğayı koruma alanları ve tabiat parklarına giriş ücretsizdir.

Engelli bireylere, GSM operatörleri en uygun indirimli tarifeleri sunmaktadır. GSM operatörleri engeli bireylere özel tarife indirimi yapar.

Engelli bireylere TOKİ konut evlerinin %5 i ayrılmıştır. Başvuruda bulunan bireyler kura ile belirlenecektir.

Engelli bireylere yaşamlarında ihtiyaç olan tüm araç-gereçler KDV’den müstesnadır.

görme engelli
görme engelli

Engelli Vatandaşlara Su İndirimi

Engelli vatandaşlarımız su indirimi için belediyeye başvuruda bulunmalıdır. Belediye tarafından su indirimi başvuruları değerlendirilir. Belediyeler başvuruları değerlendirirken sayaç ayrımı yapılmış ve müstakil aboneliği bulunma şartı aramaktadır.

Engel oranı %40 ve üzeri olan vatandaşların su indirim başvuruları kabul edilir. Ayrıca engelli bireyin yaşı önemsizdir.

Engellilerde doğalgaz indirimi ya da emekli indirimi yoktur.

Engelli Vatandaşlara Cep Telefon İndirimi

GSM operatörleri, engelli bireylere belirli dönemlerde cep telefon indirimi sunmaktadır. Engelli bireylere 12 ay taahhütlü cep telefon desteği sağlanmaktadır. Tek seferlik olan bu indirimden faydalanan ve faydalanmak isteyen birçok engel sahibi vatandaş vardır.

Vodafone, Turkcell ve Türk Telekom bayilerinde engellilere yönelik indirimli akıllı cihazlara, engelli bireylerimiz bakabilirler.

Engelli Sürücü Belgesi Yenileme – Engelli Ehliyet Yenileme

Engelli Bireylere Hat İndirimi

Engelli bireyler kullandıkları operatörün müşteri hizmetlerini arayarak engelli hat indirim talebini iletebilirler. Engelli bireylere hat indirimi başvurusunda bulunmak için bazı belgeler istenmektedir. Bunlar;

 • Engelli kimlik kartı
 • Engelli raporu
 • Kimlik belgesidir.

Engelli Bireyler İçin Hat İndirim Şartları

 • Engelli bireyin %40 engeli olmalı
 • Sağlık kurul raporunda engel resmi olarak belirtilmiş olmalıdır.
engelli elektrik i̇ndirimi başvuru şartları ve gerekli belgeler
engelli elektrik i̇ndirimi başvuru şartları ve gerekli belgeler

Engelli Bireylere Akülü Araba

Akülü aracın güncel fiyat aralığı 6.000 – 250.500 TL arasında değişmektedir. Bu ücreti sağlayabilmek engelli bireyler için oldukça zordur. SGK’lı olan bireylere akülü araba ücretinin 2.750 TL sini devlet karşılamaktadır.

Akülü araç bağışında bulunmak isteyen yardımsever vatandaşlarımız maddi destekte bulunabilecekleri gibi direkt akülü araba alarak da destek olabilirler.

Engelliler İçin Tekerlekli Sandalye Nasıl Alınır?

Devlet aşağıdaki şartları sağlayan engelli bireylere tekerlekli sandalye yardımı yapmaktadır. Bu aranan şartlara baktığımızda;

 • Ayakta duramamak, yürüyememek
 • El, kol, bacak gibi ekstremitelerini kullanamamak
 • Engelli bireyde Kalp yetmezliği, Koroner rahatsızlığı ve KOAH gibi hastalıkların olması
 • Sağlık raporu almaları
 • Ortopedi ve Travmatoloji, Beyin Cerrahisi, Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon ile Erişkin veya Çocuk Nöroloji bölümlerinden engeli olduğunu belirten raporlarının olmasıdır.

Engelli Elektrik İndirimi Nakit Alınır mı?

Engelli elektrik indirimi nakit olarak verilmemektedir. Engelli elektrik indirimi, hanenizde yaşayan kişi sayınıza göre faturanızdan düşülmektedir.

Engelli Elektrik İndiriminde Online Başvuruda Bulunabilir miyiz?

Elektrik indiriminden faydalanmak isteyen vatandaşlarımızın Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfında kayıtlarının olması gerekir. Aynı zamanda elektrik indirim başvurusunu internet sisteminden kendimiz gerçekleştiremeyiz. Elektrik indirimine başvuruda bulunmak isteyen vatandaşlarımız evlerine en yakın PTT şubesine ulaşarak başvuruda bulunabilirler. e-Devlet veya internetten başvuru sağlanmamaktadır.

Engelli Elektrik İndirim Desteği Nereden Karşılanmaktadır?

Hazine ve Maliye Bakanlığı, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı birlikteliğiyle karşılanmaktadır. Engelli elektrik indirimi aylık olarak 150 kWh kadarı devlet tarafından karşılanan bir uygulamadır.

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu