Edevlet.net

ENGELLİ KARTI SORGULAMA

05.11.2014

Engelli Kartı Sorgulama Nasıl Yapılır?

Engelli kimlik kartı engel durumu olan vatandaşlarımıza yasalar gereği valilikler tarafından verilen kimlik kartıdır. Engelli kartı doğuştan ya da daha sonra olmak üzere yüzde 40 ve üzeri engeli olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına verilmektedir. Bu karta sahip olan vatandaşların faydalanabileceği haklar ise ilgili kurum, kuruluş ve yerel yönetimler tarafından belirlenmektedir. Ayrıca bazı özel sektör kuruluşları da bu kimliğe sahip olan vatandaşlara bazı haklar sağlamaktadır. Engelli kartı sorgulama yapmadan önce kartı almak için gereken evraklar ise ;

  • Engelli raporunun hastaneden veya noterden onaylı 1 adet örneği
  • Engelli vatandaşın bir adet kimlik fotokopisi
  • 1 adet fotoğraf
  • Müracaat eden kişinin kimlik fotokopisi

Bu belgeler ile engelli kartı sahibi olmak için başvuruda bulunabilirsiniz. Engelli kartı sorgulama işlemlerinizi online ortamdan yapabilirsiniz. Sanal ortamdan yapabileceğiniz birçok işlem vardır. Bu işlemlerden birisi de engelli kartı sorgulama işlemidir.

Eğer sizde engelli kartı almış ve kartınız kaybolmuş, üzerindeki yazılar silinmiş ya da kart deforme olduysa sosyal hizmetler il müdürlüklerine başvuruda bulunarak yeniden düzenlenmesini isteyebilirsiniz.

Engelli Kartı Sorgulama İçin TIKLAYINIZ!

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Galip sarı dedi ki:

    Engelli kartımı sorgulamak isterim