E – Devlet | Giriş | Kapısı | Şifresi

Engelli Kartı Nedir? Nereden Alınır?

Engelli kart, engelli vatandaşların bazı sosyal hak ve hizmetlerden yararlanmalarını sağlayan bir karttır. 2008 yılında yürürlüğe girmiş olan bir yasayla kullanılmaya başlanmıştır. Özellikle seyahat ederken avantajlar sağlayan engelli kartı, ihtiyacı olanlar tarafından oldukça yoğun bir talep görüyor. Hem maddi destek sağlamak hem de sosyal hayata karışmalarına destek olmak amacıyla geliştirilmiştir ve engelli vatandaşlara sağlanan özel avantajlardan sadece bir tanesidir.

Engelli Kartı Nasıl Alınır?

Engelli kartına başvurabilmek için gerekli olan en önemli şart doğuştan veya sonradan meydana gelen bedensel, zihinsel, ruhsal veya sosyal yeteneklerin %40 veya daha fazla oranda kaybedilmiş olmasıdır. Bununla birlikte Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak, bu kartı alabilmek için sahip olunması bir diğer koşuldur. Eğer bu şartları yerine getiriyorsanız kolaylıkla bir engelli kartına sahip olabilirsiniz.

Engelli kartı hakkından yararlanabilmek için öncelikle bir sağlık raporu alınması ve raporun engelli kartı almak isteyen kişinin engelinin %40’ın üzerinde olduğunu kanıtlaması gerekir. Eğer hastane heyeti bu raporu vermezse veya engel derecesi %40’ın altında bulunursa bu kartı alabilmek mümkün değil. Alınan sağlık raporu ile birlikte Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü’ne başvuru yapılabilir. Başvuru esnasında verilen form doldurulup teslim edildikten sonra aynı gün içerisinde engelli kartı teslim edilir. Başvuru esnasında, karta basılabilmesi için güncel bir vesikalık fotoğraf da bulundurulması gerekir. Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü’ne verilen sağlık raporunun aslı incelenip kart sahibine geri verilir.

Engelli Kartı Nereden Alınır?

Engelli kimlik kartı başvurularının Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü’ne yapılması gerekir. Başvurunun ardından engelli kartı da bu kurum tarafından verilir. Şehrinizde bulunan engelli kartı başvuru merkezlerini Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın internet sayfasından öğrenebilirsiniz.

Engelli Kartı Almak İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

  • İlgili bakanlığa engelli kartı talebini bildiren dilekçe
  • Sağlık raporunun aslı
  • 1 adet fotoğraf (son 6 ay içerisinde çekilmiş)
  • Nüfus cüzdanı

Engelli Kartı Nerelerde Kullanılır?

Engelli kartına sahip olan kişilerin “ağır engelli” sınıfına girmesi durumunda, engelli kişi ile birlikte seyahat eden refakatçisine de şehir içi toplu taşıma hizmetlerinden yararlanmak üzere ücretsiz seyahat hakkı tanınmıştır. Bununla birlikte, engelli kartına sahip olan kişiler bazı hak ve indirimlerden de yararlanabilirler. Bu hak ve indirimler ilgili kurum veya yerel yönetimler tarafından belirlenmektedir ve zaman zaman değiştirilmektedir.

İstanbul’da İETT engelli kart olarak uygulanan ve engellilere ücretsiz seyahat hakkı tanıyan uygulama için engelli kartı sahipleri tarafından “İETT engelli kartı nereden alınır ve engelli otobüs kartı nereden alınır” soruları merak edilmektedir. Engelli kartı sahipleri İETT engelli kartı için İstanbulkart başvuru noktalarından 10 TL karşılığında bu kartı talep edebilirler. İETT engelli kartı kullanım miktarı aylık 10, yıllık 220 kullanım olarak sınırlandırılmıştır.

Engelli Kartın Arızalanması/Kaybolması Durumunda Ne Yapılmalı?

Eğer engelli kartınızı kaybederseniz, öncelikle kartınızı kapattırmalısınız. Bu işlem kartınızın 3. kişiler tarafından kullanılmasını engellemek için önemlidir. Eğer bu işlemi gerçekleştirmezseniz ve kartınız 3. kişiler tarafından kullanılırsa usulsüz kullanım cezası ödemek zorunda kalabilirsiniz. Kartınızı kapattırmak için ise ALO 153’ü aramanız ve talebinizi bildirmeniz yeterlidir. Daha sonra kimliğiniz ve 1 adet son 6 ay içinde çekilmiş vesikalık fotoğrafınız ile İstanbulkart Başvuru Merkezi’ne giderek yeni bir kart çıkartabilirsiniz. Bununla birlikte kartınız arızalanırsa, 1 adet vesikalık fotoğrafınız, kimliğiniz ve arızalı kartınız ile birlikte başvuru merkezlerinde kartınızı yenileyebilirsiniz.

Engelli Kartı Sorgulama

Engelli kartını sorgulama işlemini İETT’nin internet sitesinden gerçekleştirebilirsiniz. Öncelikle, İETT’nin sitesine girdikten sonra üst menüde bulunan İstanbul kart sekmesine tıklayıp İstanbul kartın sayfasına ulaşabilirsiniz.

engelli kart

Daha sonra önünüze gelen İstanbul kart sayfasında sağ üst köşede bulunan online işlemler butonuna tıklamanız gerekmektedir.

engelli kart

Bu adımdan sonra önünüze üye girişi sayfası gelecektir. Bu sayfada üyelik işlemlerinizi tamamlayabilirsiniz.

engelli kart

Üyeliğinizi gerçekleştirip sisteme giriş yaptıktan sonra, online kart başvuru takip kısmı ile engelli kart sorgulama işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Bu noktada bilgilerinizi tam ve doğru girmeniz oldukça önemlidir. Bu sayfada yapabilecekleriniz yalnızca sorgulama işlemiyle sınırlı değildir. Online işlemler sayfasından engelli kartınızın kullanım detaylarını da görebilirsiniz.

Engelli kart üye girişi sayfasına ulaşmak için TIKLAYINIZ!

BİR YORUM YAZIN

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.