Engelli

Doğuştan ya da sonradan meydana gelen kaza sonucu veya hastalık sonucu oluşan kısıtlılık haline engel denir. Yaşamın birçok alanında kısıtlama hali yaratan engel durumu kimi zaman sonradan meydana gelen hastalıklar sonucu da oluşabilir.

Çeşitli engel grupları bulunmaktadır. Bu grupların içinde görme, bedensel, konuşma ve dil, işitme, öğrenme güçlükleri, nörolojik bozukluklar, otizm, Asperger, dikkat eksiliği ve hiperaktivite, psikiyatrik ve diğer engel grupları yer alır. Engellilik 3 ana gruba ayrılır. Bunlar çevresel faktörler, vücut yapısı ve işlevi, yaşam katılımı ve faaliyetleridir.

Devletimiz tarafından engelli vatandaşlara çeşitli hak ve hizmetler sunulmuştur. %40 ve üzeri engeli olan kişilere engelli raporu verilerek engelli kimlik kartı da verilmektedir. Engelli kimlik kartı ile vatandaşlar belediye otobüslerinden metrobüslere kadar birçok ulaşım ağını ücretsiz kullanabilirler.

Sitemizin içinde engelliler hakkında birçok konu mevcuttur. Engelli kimlik kartı nasıl alınır, engelli raporu hesaplama, engelli emeklilik şartları ve emekli maaşı hesaplama, engelli sürücü belgesi değişimi işlemi nereden yapılır, engelli maaşı ne kadar, e-Devlet engelli kimlik kartı başvurusu, engelli vergi indirimi nasıl sorgulanır, engelli hakları nelerdir, engelli araç alımı şartları hesaplama ve evraklar, engelli maaşı sorgulama telefonla ve daha birçok konu sitemizde mevcuttur.

Başa dön tuşu