Engelli

Evde Bakım Maaşı Başvuru e-Devlet 2024 Zamlı Evde Bakım Parası

Evde Bakım Maaşı Başvuru e-Devlet / Zamlı Evde Bakım Parası, Evde Bakım Maaşı Şartları, Evde Bakım Maaşı e-Devlette Gözükmüyor, Evde Bakım Maaşı Yatan İller, Engelli Evde Bakım Maaşı, Evde Bakım Maaşı Nasıl Alınır? Evde Bakım Maaşı Kimlere Verilir? 2024 Evde Bakım Maaşı Ne Kadar Oldu? gibi tüm soruların cevapları ve daha fazlası yazımızda...

Evde Bakım Maaşı Başvuru e-Devlet / Zamlı Evde Bakım Parası; Evde bakım maaşı adı altında ülkemizde pek çok kişiye nakdi destek sağlanmaktadır. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı öncülüğünde verilen bu maaş yardımından muhtaç birçok vatandaş faydalanmaktadır.

Asgari ücrete yapılan zamla birlikte maaş verileri de güncellenmiştir. Buna göre yeni zamlı evde bakım maaşı haliyle merak konusu olmuştur. Evde Bakım maaşı hakkındaki tüm detayları yazımızda sizler için bir araya getirdik! Gelin birlikte, evde bakım parası başvurusu, şartları, zamlı son hali, gerekli evraklar gibi tüm ayrıntılara bakalım…

Rapor Parası Nasıl Alınır? 2024 Rapor Parası Ne Kadar?

Evde Bakım Maaşı Başvuru e-Devlet

Evde bakım maaşı, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından bakıma ihtiyacı olan yaşlı bireylerin ya da engelli vatandaşların, bakımlarını üstlenen kişilere verilen maaştır. Bu maaş sayesinde muhtaç kişilerin daha iyi yaşam şartlarına ulaşmasına olanak sağlanmaktadır.

Engelli veya yaşlı bireylerin ihtiyaçlarının karşılanması için verilen bu maaş, bireylerin bakımlarını üstlenen aile üyelerine ya da vasilerine verilmektedir. Evde bakım maaşını, size en yakın PTT şubesine giderek çekebilirsiniz.

Evde bakım maaşı almak isteyen kişiler, ikametgah adresinin bulunduğu sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına giderek başvuru yapabilirler.

evde bakım maaşı başvuru e-devlet
evde bakım maaşı başvuru e-devlet

Evde Bakım Maaşı Nedir?

Evde bakım maaşı, her ay düzenli olarak engelli veya bakıma muhtaç yaşlıların temel ihtiyaçlarının karşılanması için onlara bakan aile üyelerine veya vasilerine verilen maaştır. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından her ay düzenli bir şekilde kişilerin PTT hesaplarına bu maaş yatmaktadır.

Ödeme yapılan vatandaşlar, bu maaş sayesinde engelli ya da muhtaç yaşlıların bakımlarını daha iyi bir şekilde gerçekleştirebilmektedir. Sosyal yardım programlarından biri olan bu maaş desteği ile birlikte bakıma muhtaç kimselerin temel ihtiyaçları daha rahat karşılanabilmektedir.

Evde Bakım Maaşı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Bakıma muhtaç yaşlılara veya engelli bireylere bakmakla yükümlü olan kimseler, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına giderek her ay düzenli bir şekilde yatırılacak olan maaş desteğine başvuru yapabilirler. Başvurularını, il veya ilçe temsilciliklerine giderek yapabilen kişilerin, burada verilen başvuru formunu doldurmaları gerekmektedir.

Yani başvuru için ikametgah adresinizin bulunduğu yerin Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına gitmeniz gerekmektedir. Ayrıca ALO 144 ya da ALO 183 sosyal destek hatlarını arayıp başvuru şartlarını ve gerekli olan belgeleri öğrenebilirsiniz.

evde bakım
evde bakım

2024 Zamlı Evde Bakım Parası

Evde bakım maaşı her yıl yenilendiği gibi bu yıl da yenilendi. Yenilenen maaşlar sonrası en çok merak edilen maaşlardan biri de evde bakım maaşının zamlı hali... Evde bakım maaşı 7.608 TL oldu.

Evde Bakım Maaşı Ne Zaman Yatar?

Evde bakım maaşı başvurusunda bulunan ve başvurusu onaylanan kişilerin en sık araştırdığı konulardan biri de bakım maaşının ne zaman yattığıdır. Evde bakım maaşının hesaba yatırılması tarihlerinde değişiklikler olabilmektedir. Ancak genellikle her ayın 10 ile 15 arasında evde bakım maaşı hesaplara yatmaktadır.

evde bakım maaşı ne zaman yatar?
evde bakım maaşı ne zaman yatar?

Evde Bakım Maaşı Başvurusu İçin Gerekli Evraklar

Evde bakım maaşı başvurusu yapmak isteyen kişilerin, belli başlı şartları taşıyor olmasının yanı sıra istenilen evrakları da kuruma teslim etmesi gerekmektedir. Başvuru için gerekli evraklar şu şekildedir;

 • Kimlik belgesi
 • Engelli sağlık kurulu raporu
 • 2 adet vesikalık fotoğraf
 • Evde bakım talep formu
 • Gelir belgesi
 • Evde bakım taahhüt sözleşmesi
 • Bakmakla yükümlü olan kişilerin mal beyanına dair belge
 • Bakmakla yükümlü olan kişilerin öğrenim durumuna dair belge
 • Vasi varsa vasi atamasına dair mahkeme kararı
 • Gelir araştırma formu
 • Anne baba boşanmış ise boşanma ile ilgili mahkeme kararı
 • Soybis kullanım izin formu

Engelli Emeklilik Maaşı 2024 Süresiz Engelli Raporu ile Emeklilik

Evde Bakım Maaşı Şartları Nelerdir?

Evde bakım maaşı alabilmek için belli başlı şartları taşıyor olmak gerekmektedir. Eski yönetmeliğe göre engelli kişinin sağlık kurulu raporunda, ağır engelli ibaresi yazması yeterli iken yeni düzenleme ile birlikte 18 yaş üstü engelli kişilerin raporunda tam bağımlı, 18 yaş altında olanlarda ise özel koşul ya da çok özel koşul ibaresi yer almalıdır.

Evde bakım maaşı şartları şu şekildedir;

 • Hane gelir kriterine uygun olması
 • Kişinin bakıma muhtaç olması
 • Engelli sağlık kurulu raporu
 • Kişi başına düşen gelirin muhtaçlık sınırının altında olması
 • Herhangi bir gelirinin olmaması
evde bakım maaşı şartları
evde bakım maaşı şartları

e-Devlet Evde Bakım Maaşı Sorgulama

Evde bakım maaşını SMS ile ya da e-Devlet sistemi üzerinden sorgulatabilirsiniz. e-Devlet üzerinden sorgulama yapmak için ilk olarak e-Devlet şifrenizin olması gerekmektedir. Şifresi olmayan kişiler, en yakın PTT şubesine giderek e-Devlet şifresi satın alabilirler.

Kimlik numaranız ve e-Devlet şifreniz ile e-Devlet sistemine giriş yapın. Arama yerine “Engelli Evde Bakım Ödeme Bilgileri Sorgulama” yazarak sorgulama işlemini yapabilirsiniz.

SMS ile Evde Bakım Maaşı Sorgulama

Evde bakım maaşı alan kişiler, ödemelerini Ziraat Katılım Bankasından alıyorsa bunun için mesaja BAKIYE yazıp 4747’ye SMS gönderebilir. Böylece evde bakım maaşını sorgulatabilirsiniz.

Evde Bakım Maaşı e-Devlette Gözükmüyor?

Evde bakım maaşı e-Devlette görünmüyor ise, sistemde yapılan güncellemelerden kaynaklı olabilir. Güncelleme sonrası sisteme girerek tekrar sayfayı görüntüleyebilirsiniz.

evde bakım maaşı e-devlette gözükmüyor?
evde bakım maaşı e-devlette gözükmüyor?

Hane Gelir Kriteri Nedir?

Evde bakım maaşı başvurusunda bulunan kişilerde aranan en önemli kriter, hane gelir kriteridir. Şu şekilde hesaplanmaktadır;

 • Ek olarak AGI “Asgari Geçim İndirimi” kaldırılmıştır.
 • Asgari ücret net rakam / 3 x 2 = Kişi başına düşen gelir

Evde Bakım Maaşı ile Engelli Maaşı Aynı Anda Alınır mı?

Evde bakım maaşı ile birlikte engelli maaşı aynı anda alınabilir mi? Bu soruya şöyle cevap verebiliriz; evde bakım maaşı ile engelli maaşı aynı anda alınabilir.

Engelli maaşı almak isteyen kişiler için sağlık kurulu raporunun %40 olması gerekmektedir. Evde bakım maaşı almak isteyen kişilerin raporu ise %50 olmalı ve raporda ağır özürlüdür ibaresinin olması gerekmektedir.

Evde Bakım Maaşı Hesaplama 2024

SED Hizmeti Kapsamında Olmadığınız Değerlendirildi Ne Demek? 2024

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu