Engelli

2024 Evde Bakım Maaşı Yatan İller

Evde Bakım Maaşı Yatan İller, Evde Bakım Maaşı Ne Kadar? Evde Bakım Maaşı Yattı mı? Evde Bakım Maaşı Sorgulama, Evde Bakım Maaşı Başvuru Şartları, Evde Bakım Maaşı Hangi İllere Yattı? Evde Bakım Maaşı Yatan İller Hangileridir?  Evde Bakım Maaşı Ne Zaman Hesaba Yatar? Evde Bakım Maaşı Yatan İllerin Listesi, Evde Bakım Maaşı Başvurusu İçin Gerekli Evraklar ve daha fazlası yazımızda...

Evde Bakım Maaşı Yatan İller; Evde bakım maaşı almak isteyen kişiler bu konu hakkında bazı soruların cevaplarını merak etmektedirler. Evde Bakım Maaşı Yattı mı? Evde Bakım Maaşı Yatan İller Hangileridir? Evde Bakım Maaşı Ne Zaman Hesaba Yatar? Evde Bakım Maaşı Başvurusu İçin Gerekli Evraklar, Evde Bakım Maaşı Sorgulama ve daha fazla sorunun cevabı yazımızda.

Evde Bakım Maaşı Yatan İller

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından bakıma muhtaç kimselere evde bakım maaşı verilmektedir. Bakıma muhtaç olan kişilere ve onların ailelerine ekonomi anlamda katkı sağlanması amacı ile verilen bakım maaşı sayesinde vatandaşlar kendi ihtiyaçlarını karşılayabilmektedir.

Evde bakım maaşına başvuran ve başvurusu kabul edilen kişilerin en çok merak ettiği konulardan biri de bakım maaşının ne zaman yatırılacağıdır. Devlet tarafından verilen bu para ile birçok bakıma muhtaç kimseler özel ihtiyaçlarını alabilmektedirler.

Engelli Maaşı Ne Kadar Oldu? Zamlı Engelli Maaşları

Evde Bakım Maaşı Yattı mı?

Evde bakım maaşı alacak olan kimselerin en çok araştırdığı konuların başında bakım maaşının ne zaman yatırılacağı gelmektedir. Her ayın 15 ile 30’u arasında evde bakım maaşı hesaplara yatmaktadır. Evde bakım maaşı yatan illerin ise listesi her ay güncellenmektedir.

Evde Bakım Maaşı Hangi İllere Yattı?

İllerin listesi her ay değişiklik göstermektedir. Evde bakım maaşı yatan illerin listesi sizlerden gelen yorumlara göre güncellenmektedir. Hangi illere bakım maaşının yattığını merak ediyorsanız yorum kısmına bakabilir ve sizlerde bu maaşı aldıysanız bulunduğunuz yeri yazarak paylaşabilirsiniz.

Evde Bakım Maaşı Yatan İller Hangileridir?

Evde bakım maaşına başvuran ve bu maaşı alacak olan kişiler ödemenin ne zaman olacağını merak etmektedir. Her ayın 15 ile 30’u arasında evde bakım maaşı banka hesaplarına yatmaktadır. Hangi illere bakım maaşının yattığı ise net değildir. Yani her ay rastgele şekilde yatırılmaktadır.

Maaş ödemesi bekleyen kişiler illerin belli olmamasından dolayı yorum kısmından hangi ay nereye bakım maaşı yattığını öğrenebilirler. Yani bakanlık hangi illere evde bakım maaşı yatacağını resmi olarak açılamamıştır.

Evde Bakım Maaşı Ne Zaman Hesaba Yatar?

Evde bakım maaşı alacak olan kişiler bakım parasının yatacağı tarihi araştırmaktadır. Evde bakım maaşları her ayın 15 ile 30’u arasında hesaba yatmaktadır.

Evde Bakım Maaşı Yatan İllerin Listesi

Evde bakım maaşı yatan iller şu şekildedir;

 1. Ankara
 2. Kırıkkale
 3. Balıkesir
 4. İstanbul
 5. Konya
 6. Kocaeli
 7. Şanlıurfa
 8. Niğde
 9. Bilecik
 10. Manisa
 11. Mersin
 12. Çorum
 13. Samsun
 14. Bursa
 15. Adana
 16. Hatay
 17. Çanakkale
 18. Edirne
 19. Aksaray
 20. İzmir
 21. Antalya
 22. Diyarbakır
 23. Erzurum
 24. Uşak
 25. Gaziantep

Evde bakım maaşları genellikle her ayın 13’ünde yatırılmaya başlar.

evde bakım maaşı yatan i̇ller
evde bakım maaşı yatan i̇ller

Evde Bakım Maaşı Başvurusu İçin Gerekli Evraklar

Evde bakım maaşı başvurusunda bulunacak olan kişiler bazı evrakları da kuruma teslim etmesi gerekmektedir. Başvuru için gerekli evraklar;

 • Başvuru dilekçesi
 • Mal beyanına dair belge
 • İkametgah belgesi
 • Engelli raporu
 • Fotoğraf
 • Engelli bireyin vasisine dair belge (vasi belgesi)
 • Hanede yaşayan kişi sayısı
 • Kimlik fotokopisi
 • Engelli olan kişinin kimlik fotokopisi
 • Engelli kişinin öğrenim belgesi
 • Kira sözleşmesi
 • Gelir belgesi

evde bakim maasi ne kadar oldu jpg

Evde Bakım Maaşı Ne Kadar?

Evde bakım maaşı Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından verilmektedir. Bakıma muhtaç olan kişilere verilen bu maaş sayesinde vatandaşlar kendi ihtiyaçlarını karşılayabilecektirler. Evde bakım maaşı ilk dönem 4336 TL ikinci dönem ise 5097 TL’dir.

Evde Bakım Maaşı Ne Kadar Olacak?

Gelen zamlara ve enflasyon farkına göre maaşların artması beklenmektedir. Dolayısıyla evde bakım maaşının 7.300 TL’ye çıkması beklenmektedir.

Evde Bakım Maaşı Başvuru Şartları

Evde bakım maaşına başvurmak isteyen kişiler belli başlı şartları taşıyor olması gerekmektedir. Başvuru şartları şu şekildedir;

 • Başvuru yapacak olan kişinin tam teşekkülü hastaneden %50 ve üzeri engelli raporu alması gerekmektedir.
 • Kişi başı gelirin asgari ücretin üçte ikisinin altında olması gerekmektedir.

Gerekli evrakları teslim ettikten sonra incelemeler yapılır ve sonrasında ihtiyacı olan kişiye evde bakım maaşı bağlanır.

Evde Bakım Maaşı Başvurusu Nereye Yapılır?

Evde bakım maaşı başvurusu yapmak isteyen kişiler Sosyal Hizmet Merkezlerine ya da Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler il müdürlüğüne başvuru yapabilirler.

Evde Bakım Maaşı Sorgulama

Evde bakım maaşı başvurusunda bulunan ve başvuruyu sorgulamak isteyen kişiler bu işlemi e-Devlet üzerinden rahatlıkla öğrenebilirler. e-Devlet sistemine girdikten sonra arama kutusuna “Engelli Evde Bakım Ödeme Bilgileri Sorgulama” yazıp maaşı sorgulatabilirsiniz.

Evde bakım maaşınızı sorgulamak için bir diğer yöntem ise eğer Ziraat Katılım Bankası ile maaşı alıyorsanız BAKIYE yazıp 4747’e SMS göndererek maaşınızı sorgulatabilirsiniz.

Evde bakım maaşı sorgulamak için https://www.turkiye.gov.tr/ashb-engelli-evde-bakim-odeme-sorgu linkine tıklayabilirsiniz.

Evde Bakım Maaşı Alanların Gelir Durumu Değişirse Nereye Bildirmelidir?

Evde bakım maaşı alan kişilerin gelir durumunda değişiklik olması durumunda 3 ay içerisinde bu durumu bildirmelidir. 3 ay içerisinde bu durumun bildirilmemesi halinde para yardımı kesilir. Para yardımı kesilmesi halinde tekrar başvuru yapmanız gerekmektedir.

Evde Bakım Maaşı Alanların Sağlık Kurulu Rapor Süresi Biterse Ne Olur?

Sağlık kurulu rapor süresi biterse evde bakım maaşı kesilir. Raporların süresi bitmeden tekrar çıkarılmalı ve raporu kuruma teslim etmeniz gerekmektedir. Bazı sağlık raporları 1 ya da 2 yıl gibi süre ile düzenlenmektedir.

Evde Bakım Maaşı Alanlar Adres Değişikliği Yaparken Nelere Dikkat Etmeli?

Evde bakım maaşı alan kişiler adres değişikliği yapması durumunda 15 gün içinde kuruma bildirmelidir. Adres değişikliği bildirilmemesi durumunda sorumlu olan kişiler hakkında işlem yapılmaktadır.

Evde Bakım Maaşı Alan Kişi Vefat Ederse Ne Olur?

Evde bakım maaşı alan kişinin vefat etmesi durumunda en yakın il müdürlüğüne bu durum bildirilmelidir. Bildirilmemesi durumunda kişiler hakkında cezai işlem uygulanır.

2024 Emekli Maaşı Banka Değişikliği Nasıl Yapılır? Banka Değişikliği Ne Kadar Sürer?

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu