Engelli

Evde Bakım Parası İçin Nereye Başvurulur? 2024 Evde Bakım Parası İçin Aranan Şartlar

Evde Bakım Parası İçin Nereye Başvurulur? Evde Bakım Parası İçin Aranan Şartlar, Evde Bakım Parası Kimler Alabilir? Evde Bakım Maaşı Ne Kadar Oldu Aile Bakanlığı? Evde Bakım Parası Almak İçin Neler Gerekli? Evde Bakım Maaşına Kimler Başvurabilir? Evde Bakım Parası Almak İçin Yüzde Kaç Rapor? Evde Bakım Parası Başvuru Nasıl Yapılır?

Evde Bakım Parası İçin Nereye Başvurulur? Evde Bakım Parası İçin Aranan Şartlar;  Evde bakım parası başvuru şartlarına gelin birlikte bakalım. Evde bakım parası, belirli bir sağlık sorunundan dolayı bakıma ihtiyaç duyan kişilere yardımcı olan yakınlarının hayatlarını kolaylaştırmaya yönelik bir devlet desteği. Bu destek kapsamında sağlık sorunu nedeniyle çalışamayan ve kendine bakamayan kişilerle beraber bakıma muhtaç bir yakınıyla ilgilenmek zorunda olduğu için çalışma şansı olmayan vatandaşlara da yardım ediliyor. Hasta bakıcı parası olarak da bilinen bu destek, belirli bir yüzde de engelli raporu bulunan vatandaşları kapsıyor. Tabii bu aylığı almaya hak kazanmak için farklı birkaç şartın daha sağlanması gerekiyor. Sonrasında başvurular tamamlanıyor ve kişiye maaş bağlanıyor.

Evde Bakım Parası İçin Nereye Başvurulur? Evde Bakım Parası İçin Aranan Şartlar

Biz bu yazımızda sizlere birkaç cümle ile özetlediğimiz yaşlı, engelli ve hasta bakım ücreti olarak da adlandırılan bu sosyal yardımdan bahsetmek istiyoruz. Evde bakım parası ile ilgili merak edilen tüm detayları tek tek açıklayarak bu desteğe başvurmak isteyenlerin akıllarındaki soru işaretlerini gidermeyi amaçlıyoruz. Böylece siz de başvuru aşamasında çok daha rahat hareket edebilir, elde edeceğiniz gelirin detaylarını öğrenebilirsiniz. Öncelikle sizlerle paylaşacağımız bilgilerin bir listesini yapalım:

 • Evde hasta bakım parası nedir?
 • Evde bakım parası şartları nelerdir?
 • Engelli ve yaşlı bakım parası kimlere verilir?
 • Bakıcı parası nasıl alınır?
 • Evde bakım parası için nereye başvurulur?
 • Evde bakım parası sorgulama işlemi nasıl yapılır?
 • Yaşlı ve engelli bakım parası ne kadar?
 • Evde bakım ücreti ne zaman, nereye yatar?

Yazı içerisinde tüm bu soruların detaylı bir şekilde yanıtlandırıldığını göreceksiniz. Yalnız burada bir noktayı belirtmek istiyoruz. Evde bakım ücreti denildiğinde akla farklı kalemler de gelebilir. Örneğin, anne ya da büyükanneye verilen evde çocuk bakım parası gibi yardımlar da bu kapsamda gibi düşünülebilir. Fakat biz bu yazımızda yalnızca hasta ve engelli kişilere bakan vatandaşlara verilen bakım parası üzerinde duracağız. Siz diğer destek ödemeleri ile ilgili olarak sitemizde yer alan yazıları inceleyebilirsiniz.

Artık ilk madde ile başlayabiliriz.

Çocuk Parası Ne Kadar? Kimlere Verilir?

1. Evde Bakım Parası Nedir?

Bildiğiniz gibi Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından verilen birtakım destekler var. Evde bakım parası olarak adlandırılan bu destek de bakanlığın engelli vatandaşlarla ilgilenen yakınlarına bağladığı bir tür maaş. Yani buradaki engelli ibaresi aklınızı karıştırmasın. Evde bakım parası özürlü aylığı ile aynı şey değil. 

Şartlar başlığında konuyu daha ayrıntılı bir şekilde açıklayacağız ama burada da önemli bir noktayı belirtelim. Evde bakım parası engelli maaşları ile karıştırılmasın. Bu para bakıma muhtaç kişiye bakan kişiye veriliyor. Doğuştan engelli olma şartı da yok. İstenen koşullar engelli maaşı şartları ile aynı değil. Ayrıca yaşlılık sebebiyle bakıma muhtaç kişilerin refakatçilerine de bu maaş bağlanıyor. Bu açıdan evde bakım parasının kapsamı bakıma muhtaç yaşlılar ve engelliler şeklinde açıklanabilir. 

Genel olarak bir tanım yaptık. Yavaş yavaş detaya girelim ve evde bakım parası almak için aranan şartlar üzerine konuşalım.

2. Evde Bakım Maaşı Şartları Nelerdir?

Evde bakım maaşı yardımından yararlanabilmek için belirli şartları sağlamak gerekiyor. Bu şartlar şu şekilde özetlenebilir:

 • Başvuru yapacak kişinin hane halkının toplam geliri en fazla asgari ücretin 2/3’ü kadar olmalıdır. 
 • Hasta bakım parası başvurusunda bakılacak hasta olarak tanımlanan kişinin %50 engelli raporu olması gerekiyor. Ayrıca raporda hastanın “ağır engelli” olarak belirtilmesi lazım. Bu nokta oldukça önemli. Çünkü eğer raporda ağır engelli yazmıyorsa, engel oranı %90 bile olsa evde bakım parası ödenmez. 
 • Bakılan hastanın gerçekten bakıma ihtiyacı olması gerekiyor. Yani hasta yemek yemek, tuvalete gitmek, yürümek ve kişisel temizliğini yapmak gibi en temel fonksiyonları için yardımı ihtiyaç duymalı. Ancak bu durumdaki hastalara bakan kişiler evde bakım parası alabilir.
 • Evde hasta bakım parası alacak kişilerin herhangi bir sosyal güvencesinin olmaması gerekiyor.

Evde bakım parası için şartları konuştuk. Fakat burada bir soruya daha yanıt vermek istiyoruz. Birçok kişi “Emekli maaşı olan bakım parası alabilir mi?” diye düşünüyor. Bu konuya da açıklık getirelim:

 • Emekli maaşı olan biri kesinlikle evde bakım parası alamaz diye bir durum yok.
 • Burada önemli olan maaşın miktarı. İlk şartta da belirttiğimiz gibi, hanenin geliri belirli bir sınırın altında olmalı. Eğer emekli maaşınız bu sınırın altındaysa, evde bakım parası da alabilirsiniz. 

Bakıma muhtaç raporu yüzde kaç olmalı, gelir sınırı ne kadar gibi sorulara yanıt verdik. Şimdi kimlerin bu destekten yararlanabildiğine bakalım. 

Engelli Raporu Nasıl Alınır? 

evde bakım parası
evde bakım parası

3. Evde Bakım Parası Kimlere Verilir?

Evde bakım parası bakıma muhtaç kişiyle ilgilenen yakına verilir demiştik. Fakat burada biraz daha detaya girmek istiyoruz. “Yakın” olarak tanımlanan kişiler kimler, onları da açıklayalım:

 • Evde bakıma muhtaç olan kişinin birinci dereceden akrabalarından biri maaş için başvuruda bulunabilir. Bu noktada çocukların üvey ya da öz olması bir şey değiştirmez. Üvey çocuklar da maaş alabilir. 
 • Bakıma muhtaç bireyin anne ve babası maaşa başvurabilir. 
 • Kişinin kardeşi, kardeşinin eşi ve kardeşinin çocukları da maaş başvurusunda bulunabilir. 
 • Bakıma muhtaç kişinin eşinin ailesi de maaş alabilir. Eşinin babası, annesi, kardeşleri, kardeşlerinin eşleri ve çocukları da evde bakım parası alabilir. 
 • Kişinin amca, hala, dayı ve teyzesi ve bu akrabalarının çocukları da hasta bakım maaşına başvurabilir. 

Bu konuyu da açıklığa kavuşturmuş olduk. Sırada engelli ve  yaşlı bakım parası nasıl alınır sorusunun yanıtı var. 

Mama ve Bez Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır Ne Zaman Yatar?

evde bakım parası
evde bakım parası

4. Evde Bakım Parası Nasıl Alınır?

Evde bakım parası alacak kişilerin ilk olarak yukarıda belirtilen şartları sağlaması gerekiyor. Sonrasında gerekli belgelerle beraber başvuru yapılabiliyor. Bu noktada kişilerden istenen başvuru belgeleri ise şu şekilde:

 • Evde bakım maaşı talep formu 
 • Bakıma muhtaç kişinin kimlik belgesi 
 • Maaşı alacak kişinin kimlik belgesi
 • Engel durumunu bildirir sağlık raporu
 • Başvuru sahibinin 2 adet vesikalık fotoğrafı
 • Hane halkının diğer fertlerine ait kimlik belgeleri ve varsa bu kişilerin mal, mülk durumunu gösterir belge
 • Hane halkı üzerine kayıtlı gayrimenkulleri bildirir belge
 • Gelir testi belgesi

Belgeler bu şekilde. Şimdi bu istenilen evraklardan bazılarını daha yakından inceleyelim:

 • Evde bakım talep formunun başvuru sırasında eksiksiz bir şekilde doldurulmuş olarak teslim edilmesi gerekir. Bu, oldukça önemli bir noktadır. Bahsedilen formu bölüm sonunda verilen linki kullanarak indirebilirsiniz. 
 • Sağlık raporunun bakanlık tarafından yetkilendirilen, tam teşekküllü hastanelerden alınmış olması gerekir. Daha önce de dediğimiz gibi, rapor en az %50 engel oranı içermeli ve raporda mutlaka ağır engelli ibaresi yer almalıdır. 
 • Gelir testi kaymakamlıklara bağlı sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıfları tarafından yapılır. Kişinin muhtaçlığını bildirir belge olarak da düşünülebilir. Bu belge gelir seviyesinin başvuruya uygun olup olmadığının anlaşılması için önemlidir.

Başvuru aşamasının ilk adımlarını konuştuk. Sırada başvurunun yapılacağı yer var.

Evde bakım talep formunu indirmek için TIKLAYINIZ! 

GSS Gelir Testi Nasıl Yapılır?

5. Engelli ve Hasta Bakım Parası İçin Nereye Başvurulur?

Evde bakım parası başvurusu için gerekli evrakları hazırladıktan sonra ikamet ettiğiniz yerde bulunan Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğüne müracaat edebilirsiniz. İl müdürlüklerinin adres bilgilerine ulaşmak için bölüm sonunda verilen linki kullanabilirsiniz.

Başvuru sonrasında ilgili kişiler bakıma muhtaç kişinin yaşadığı yeri ziyaret eder ve incelemelerde bulunur. Bir taraftan da sunulan belgeler detaylı bir incelemeden geçirilir. Başvuru sonucu 30 gün içerisinde bildirilir. 

Başvuru adımları da bu şekilde. Bu süreçte ve maaş almaya hak kazandıktan sonra nasıl sorgulama yapılır, şimdi bu noktayı konuşalım.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlükleri adres ve iletişim bilgileri için TIKLAYINIZ!

6. Evde Bakım Parası Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Başvuru sonucunda evde bakım maaşı almaya hak kazanıp kazanmadığınızı ya da adınıza yatırılacak hasta bakım maaşı ile ilgili ödeme detaylarını öğrenmek için e-Devlet sistemini kullanabilirsiniz. Bu aşamada izlemeniz gereken adımlarsa şöyle:

 • İlk olarak bölüm sonunda sizinle paylaşılan linke tıklayın ve ilgili sayfaya gidin.
meb1
 • Eğer daha öncesinde sisteme giriş yapmadıysanız karşınıza gelen ekranda “Kimliğimi Şimdi Doğrula” diyerek devam edin.
edevlet
 • Açılan sayfada giriş seçeneklerini göreceksiniz. Burada e-Devlet şifresi ve TC kimlik numarası ile giriş yapabilirsiniz. Şifreniz yoksa PTT şubelerinden satın alabilirsiniz. Dilerseniz alternatif yöntemleri de deneyebilirsiniz.
evde bakim parasi sorgulamajpg
 • Giriş yaptıktan sonra evde bakım ücreti ödemeleri ile ilgili detaylar ekrana gelecektir. Buradan istediğiniz bilgiyi elde edebilirsiniz.

Bakım için verilen yaşlı ve engelli maaşı sorgulama işleminin nasıl yapıldığını da böylece öğrenmiş olduk. Biraz da bahsedilen desteğin miktarı hakkında konuşalım.

e-Devlet sisteminin “Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı – Engelli Evde Bakım Ödeme Bilgileri” sayfasına ulaşmak için TIKLAYINIZ!

e-Devlet Şifresi Nasıl Alınır?

7. Evde Bakım Parası Ne Kadar?

Evde bakım parası 2024 yılında yapılan son zamla beraber 4.337 TL olarak belirlenmiştir. Bu miktar her yıl ocak ve temmuz aylarında gözden geçirilir. Gerekli görüldüğünde zam yapılır.

Son olarak evde bakım parası yattı mı, yatacak mı diye düşünenlerin sorularına yanıt verelim. Hasta bakım ücreti ne zaman ve nereye yatırılıyor, onu açıklayalım.

8. Evde Bakım Parası Ne Zaman Ödenir? Nereye Yatar?

Evde bakım parasının ödeme detayları şu şekilde:

 • Evde hasta ve engelli bakma parası her ayın 15’i ile 31 arasında ödenir.
 • Ödeme günü il bazında belirlenir. Yani aynı ilde ikamet eden kişilere aynı gün ödeme yapılır. Siz de ödeme gününüzü 6. bölümde verilen sorgulama adımlarını tamamlayarak görüntüleyebilirsiniz.
 • Evde bakım parası PTT şubelerinden alınır. Günü geldiğinde kimlik belgenizle PTT şubesine başvurarak maaşınızı alabilirsiniz. Size en yakın PTT şubesinin adres ve telefon bilgilerine ulaşmak için bölüm sonunda verilen linki kullanabilirsiniz.

PTT şubelerinin iletişim ve adres bilgilerini görüntülemek için TIKLAYINIZ!

Evde bakım parası ile ilgili detayları sunduk. Son olarak birkaç cümle ile konuştuklarımızın özetini yapalım:

 • Evde bakım parası engelli aylığından farklı bir maaş türüdür. Bu destek, evde bakıma muhtaç olan bir yakınıyla ilgilenen kişilere verilir.
 • Evde bakım parası için aranan en önemli şart, bakılan kişinin günlük ihtiyaçlarını yardım olmadan yapamıyor olmasıdır. Bu aşamada yardıma muhtaç kişinin en az %50 oranında, ağır engelli olması şarttır.
 • Evde bakım başvurusu için aranan şartlar arasında gelir düzeyinin belirli bir seviye altında olması durumu da vardır.
 • Evde bakım parası için bakıma muhtaç kişinin yakınlarına verilir.
 • Bunların yanında belirtilen diğer şartları sağlayan kişiler gerekli evraklarla beraber Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı İl Müdürlüklerinden başvuruda bulunabilirler.
 • Başvurular 30 gün içerisinde sonuçlanır. Bu süreçte yetkililer ev ziyareti yapabilir.
 • Kişinin almaya hak kazandığı evde bakım maaşı ile ilgili detaylar e-Devlet sistemi üzerinden öğrenilebilir.
 • 2024 yılı için evde bakım maaşı 4.337 TL olarak belirlenmiştir.
 • Evde bakım parası her ayın 15 ile 31 arasında yatırılır.
 • Ödemeler PTT aracılığıyla yapılır.

Sizce evde bakım parası hastayla ilgilenen yakının ihtiyaçlarını karşılamak için yeterli mi? Hasta bakım maaşı şartlarını uygun buluyor musunuz? Konuyla alakalı önerilerinizi ve varsa tecrübelerinizi yazının altında yer alan yorum alanından paylaşabilirsiniz.

Sizler için hazırladığımız metinler hakkındaki görüşlerinizi iletişim sayfamızı ya da herhangi bir yazı altında yer alan yorum alanını kullanarak bizlere bildirebilirsiniz.

65 Yaş Aylığı Nasıl Alınır?

Engelli Hakları Nelerdir?

Engelli Emeklilik Şartları ve Emekli Maaşı

 

Bakıma Muhtaç Raporu Yüzde Kaç Olmalıdır?

En az %50 olmalıdır.

Bakıma Muhtaç Heyet Raporu Nereden Alınır?

Hastanelerden alabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu