Yardım Başvurusu

Evde Hasta Bakım Maaşı 2024 e-Devlet 4.336 TL Yardım Başvurusu

Evde Hasta Bakım Maaşı 2024 e-Devlet 4.336 TL Yardım Başvurusu, Evde Bakım Maaşı Şartları, Evde Bakım Maaşı Ne Kadar? Evde Hasta Bakım Maaşı Ne Kadar? Evde Hasta Bakımı Nedir? Evde Hasta Bakım Parası Nasıl Alınır ve daha fazla sorunun cevabı yazımızda...

Evde Hasta Bakım Maaşı | e-Devlet 4.336 TL Yardım Başvurusu; Ülkemizde yapılan sosyal yardımlar, ihtiyaçlar göz önüne alınarak planlanmaktadır. Neredeyse hemen hemen her konuda ihtiyaç sahibi kişilere sağlanan bir sosyal yardım paketi bulunmaktadır.

Ülkemizde her yıl sosyal yardım projeleri ihtiyaçlara göre şekillendirilerek yeniden düzenlenmektedir. Sosyal yardımlarla, ihtiyaç sahibi kimselere hem maddi hem de manevi olarak destek olan devlet, çeşitli kurum ve kuruluşlar aracılığıyla yardımlarını ulaştırmaktadır.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı evde hastası olan kişilere evde bakım parası ödüyor. Belirli şartları sağlayan vatandaşlara 2024 yılı için aylık düzenli olarak 4.336 TL ödeme yapılıyor. Peki kimler, hangi durumda bu yardımdan faydalanabiliyor? İşte biz de sizler için bu soruların yanıtlarını bir araya getirdik…

Torun Bakma Maaşı Başvurusu Nasıl Yapılır? SGK Torun Bakım Parası

Evde Hasta Bakım Maaşı

Evde hastası olana devlet her ay maddi destek sağlayarak sosyal devlet olma gereğini yerine getirmektedir. Ayni ve nakdi pek çok yardımla, ihtiyaç sahibi dar gelirli vatandaşlara umut olmaya devam eden devlet, bu defa evde hastası olanlar için adım attı… İşte binlerce kişiye destek olacak sosyal yardım!

Evde bakıma muhtaç yatalak olan hastasına ya da engelinden dolayı yatalak kalan hastasına bakmakta zorlanan binlerce vatandaş bulunmaktadır. Bu kişiler ekonomik koşulların gittikçe zorlaştığı bu dönemde bir yandan geçim derdinde iken bir yandan da bakıma muhtaç hastaları için ek masraflarda bulunmaktadır. İşte tamda bu noktada devlet, evde hasta bakım maaşı adı altında onlara hastalarının ihtiyaçlarını karşılamaları ve daha iyi koşullarda bakım yapmaları için maaş desteğinde bulunmaktadır.

evde hasta bakım maaşı
evde hasta bakım maaşı

Evde Bakım Parası Kimlere Verilir?

Evde bakım parası, evde yatalak ve yardıma muhtaç hastası olan kişilere ödenen bir sosyal yardım. Yani bu para hasta olana değil, hastayla ilgilenene veriliyor.

Ama tabii ki daha farklı şartlar da var. Şöyle açıklayalım:

 • Bu yardım temel ihtiyaçlarını kendi başına karşılayamayan, tuvalete tek başına gidemeyen, yemeğini kendi başına yiyemeyen engelli ve yaşlılara bakan kişilere veriliyor.
 • Evde bakım parası başvurusu yapacak kişinin hane halkının toplam geliri asgari ücretin 2/3’ünden fazla olmaması gerekiyor. 
 • Hasta bakım parası alınması için bakılan hastanın en az %50 engelli raporu olması gerekiyor. Ayrıca engelli raporunda “ağır engelli” ibaresinin yer alması da şart.
 • Evde bakım parası almak için başvuran kişilerin herhangi bir sosyal güvencesi olmaması gerekiyor. Bu noktada bir şey açıklığa kavuşturalım. Bu yardıma başvuran kişilerin aylık gelirleri olabilir. Fakat gelir, yukarıda belirtilen sınırın altında kalmalıdır. Aksi halde başvuru kabul edilmez.

Bu şartları sağlayan hasta yakınları evde bakım parası için başvuru yapabiliyor.

Şartlar böyle. Şimdi de başvuru aşamasına bakalım.

Engelli Raporu Nasıl Alınır?

e-Devlet 4.336 TL Yardım Başvurusu

Hastanın; öz ve üvey çocukları, kardeşi, kardeşinin ailesi, anne ve babası, halası, amcası, teyzesi ve bu akrabaların çocukları evde bakım parasına başvurabiliyor.

Başvuru için yapılması gerekense, istenen evraklarla beraber ikamet edilen yerde bulunan Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüklerine gitmek.

Başvuru aşamasında teslim edilmesi gereken belgeler şunlar:

 • Evde bakım maaşı talep formu
 • Bakıma muhtaç kişinin, ona bakacak kişinin ve hane halkının kalanının kimlik belgeleri
 • Bakıma muhtaç kişinin engel durumunu bildirir sağlık raporu
 • Başvuru sahibine ait 2 adet vesikalık fotoğraf
 • Hane halkının mal durumlarını gösterir belge
 • Gelir testi belgesi

Bu belgelerle başvuru yapılabiliyor. Başvuru sonucu hem Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüklerinden hem de e-Devlet üzerinden sorgulanabiliyor.

e-Devlet sisteminden sorgulama yapmak için bölüm sonunda verilen linki kullanabilirsiniz. Giriş yaptığınızda evde bakım parası alıp alamayacağınızı görebilirsiniz.

Son olarak evde bakım parasının ödenme detaylarına bakalım…

e-devlet 4.336 tl yardım başvurusu
e-devlet 4.336 tl yardım başvurusu

e-Devlet sistemi üzerinden evde bakım parası sorgulaması yapmak için TIKLAYINIZ!

Gelir Testi Nasıl Yapılır?

Evde Bakım Parası Ne Kadardır? Nereden Alınır?

 • Evde bakım parası 2024 yılı için 4.336 TL olarak belirlenmiştir. Miktar her yıl güncellenir.
 • Ödeme günleri her ayın 15’i ile 31’i arasındadır. Günler il bazında belirlenir.
 • Ödemeler PTT şubeleri aracılığıyla yapılır.

Siz evde bakım parası alıyor musunuz? Çevrenizde bu yardımdan faydalanan kişiler var mı? Evde bakım parası ile ilgili fikir ve tecrübelerinizi bizlerle paylaşmak için yorumlar kısmını kullanabilirsiniz.

İlginizi çekebilecek diğer haberler:

1000 TL Sosyal Yardım Parası Faz-3 Ödemeleri Başlıyor! İşte Şartlar ve Başvuru İşlemleri

Evde Bakım Parası Hakkında Kapsamlı Bilgi

65 Yaş Aylığı Nasıl Alınır?

 

İlk Çocuk için Doğum Parası Ne Kadar?

300 TL

65 Yaş Aylığı Ne Kadar Oldu?

2.604 TL

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu