Edevlet.net

Futbolcu Nasıl Olunur?

Futbolcu Nasıl Olunur?

Futbol dün olduğu gibi bugün de en popüler meslekler arasında sayılabilir. Ancak günümüzde yalnızca bir spor dalı olarak düşünülemeyecek büyüklükte devasa bir endüstri olarak ifade edilebilir. Türkiye’de futbol özellikle 1990 sonrasında dudak uçuklatacak rakamların konuşulduğu bir endüstriye dönüştü. Futbolcu transfer ücretleri, takımların ürünlerinin satıldığı tekstil sektörü, futbol takımları ve oyuncularla yapılan sponsorluklar, şans oyunları, stadyumlardan elde edilen reklam ve bilet gelirleri gibi faktörler ve çok daha fazlasıyla birlikte futbol endüstrisi düşünüldüğünde futbolun sadece bir spor olmaktan çıktığı aşikar. Futbolcu olmak için gerekenler nelerdir? Bu dev endüstrinin içinde kendinize yer bulmak ve bir meslek olarak futbolculuğa ilk adımı atmak için ne yapılmalı?

Futbolcu Olmak İçin Nereye Başvurulur?

Futbolculuk en başta yetenek ister. Eğer futbolcu olabilecek derece yeteneğe sahipseniz, disiplinli bir çalışma ve kondisyonla bu alanda başarılı olabilirsiniz. Ne tek başına yetenek ne de tek başına disiplinli çalışma futbolcu olabilmek için yeterli değildir. Her ikisinin de birlikte yürütülmesi gerekir.

Futbol yeteneği küçük yaşlardan itibaren kendini gösterir. Bu konuda bir yeteneğiniz olduğunu düşünüyorsanız, ilk adım için mahallenizde bulunan amatör küme takımlarından birinin seçmelerine katılarak bu alana adım atabilirsiniz.

Amatör takım seçmelerini kazanabilecek derece yeteneğe sahipseniz ve takıma seçilirseniz, yetenek kırıntılarına sahipsiniz demektir. Çünkü amatör bir takım bile olsa bu alana yatkınlığı olmayan kimse takıma alınmaz. Ücret karşılığında düzenlenen futbol yaz okullarıyla da şansınızı deneyebilirsiniz ama amatör bir takımla işe başlamak hem mücadelecilik açısından hem de ilk adım açısından oldukça faydalı olacaktır.

Türkiye genelindeki tüm amatör takımların listesine ulaşmak için TIKLAYINIZ!

Futbolcu Olmak İçin Hangi Okullara Gitmek Gerekir?

Futbolcu olmak için herhangi bir okul mezunu olmak gerekmiyor ancak bugün futbolda adını duyurmuş tüm ülkelerde (İtalya, İspanya, İngiltere, Almanya) olduğu gibi Türkiye’de de futbol okulları mevcuttur. Bu okullarda eğitim almış olmak futbolcu olarak bir takımda yer alacağınız anlamına gelmiyor. Ancak futbol adına öğrenilmesi gereken tüm teknikleri, ihtiyacınız olan kondisyon eğitimlerinin tamamını bu okullardan edinebilirsiniz. Aynı zamanda büyük takımların futbol okulları tam anlamıyla yetenek avcılarının kol gezdiği yerlerdir. Burada keşfedilmeniz muhtemeldir. Büyük takımların futbol okullarının handikabı ise gerçekten iyi olmadığınız sürece ön plana çıkabilmenizin çok mümkün olmamasıdır. Gerçekten yetenekli olduğunuzu ancak fark edilecek kadar henüz iyi olmadığınızı düşünüyorsanız bulunduğunuz semtin amatör takımından başlayarak kendinizi yetiştirebilirsiniz. Bugün 4 büyükler olarak bilinen; Galatasaray, Fenerbahçe, Beşiktaş ve Trabzonspor’un futbol okulları yalnızca yaz dönemi değil 4 mevsim hizmet veriyor.

Galatasaray Futbol Okulu için TIKLAYINIZ!

Fenerbahçe Futbol Okulu için TIKLAYINIZ!

Beşiktaş Futbol Okulu için TIKLAYINIZ!

Trabzonspor Futbol Okulu için TIKLAYINIZ!

Dört büyükler dışında büyükşehir takımlarının pek çoğunun da futbol okulu bulunuyor. Bu okulların eğitimleri genellikle okulların tatil olduğu yaz dönemlerini kapsar.

İyi Futbol Oynamanın Sırları

Futbol oyunu bilindiğinin aksine salt vücut gücüyle değil zihinsel açıdan da güçlü olmayı gerektiren bir spordur. İyi futbol oynamak için verilebilecek bir sır yoktur çünkü bu bir sır değildir. Yapılması gereken en önemli şey çok çalışmaktır.

 • Çok çalışın.
 • Futbol antrenmanlarını disiplinli şekilde sürdürün.
 • Sağlıklı ve düzenli şekilde beslenin.
 • Alkol ve tütün mamullerinden uzak durun.
 • Futbolun tüm detaylarına hâkim olun.
 • Saha dışında da hobilere sahip olun.
 • Yaptığınız işten zevk alın.
 • Hedefi hep büyük tutun.
 • Hayal kurun ve hayallerinizden asla vazgeçmeyin.

Futbol Tekniğinizi Geliştirmek İçin Neler Yapmalısınız?

Oyuna hâkim olmalısınız ve zeki tercihler yapmalısınız. Bunun için çok fazla futbol müsabakası izlemeli ve yetenekli futbolcuların maçlarına odaklanmalısınız.

 • Top sürme teknikleri çalışmalısınız ve bu konuda gerçekten de mükemmele yakın olmalısınız.
 • Pas çalışmaları yapmalısınız ve pas atarken kafanız yerde değil hedefinizde olmalı.
 • Takım ruhuna inanmalısınız ve kesinlikle şahsi bir oyun sergilememelisiniz.
 • Kondisyonunuzu sıkı tutmalı, bunun için günlük tüm egzersiz, yürüyüş ve koşularınızı muntazaman yapmalısınız.
 • Kararsızlık en kötü durumu doğurur, maç esnasında yapmayı hedeflediğiniz hareket için geç kalmayın.

Futbolcu Nasıl Beslenmeli?

Futbolda beslenme en temel konudur çünkü futbol bir performans sporudur. Beslenmenize dikkat etmeniz halinde futbol performansınızın arttığını göreceksiniz. Sağlıklı bir insan günlük 2.500 kaloriye ihtiyaç duyar. Ağır antrenman programı, maçlar ve kroslar nedeniyle futbolcular günlük 5.000 kaloriye kadar ihtiyaç hissedebilir. Bu durumda vücudun ihtiyaç duyacağı kalorinin nitelikli ve düzenli biçimde sağlanması gerekir.

 • Asitli içeceklerden uzak durmalısınız.
 • Fast food tarzı yiyeceklerden uzak durmalısınız.
 • Beslenmenizi dengeli ve ölçülü şekilde sürdürün.
 • 3 ana öğün haricinde meyve ile vücudunuzu destekleyin.
 • Muz potasyum bakımından zengindir, idman sonrası için iyi bir takviyedir.
 • Su tüketimi, performans sporu sergileyen tüm sporcular için oldukça önemlidir. İdman öncesi 1-2 bardak, idman aralarında 1-2 çay bardağı su tüketin.
 • Yumurta, süt ve balık ağırlıklı beslenmelisiniz.

Amatör Lig’den Süper Lig’e Nasıl Transfer Olunur?

Amatör kümede top koşturan bir gencin Süper Lig takımları tarafından fark edilmesi için gerçekten de yetenek sahibi olması gerekir. Özelikle pek çok futbolcu doğrudan amatör kümeden Süper Lig’e yükselmeleri ve burada fark edilmeleri için takımıyla birlikte başarılara imza atmalıdır. Genellikle amatör kümede mücadele eden, takımıyla birlikte başarılara imza atan ve Bölgesel 2. Amatör Lig’den 1. Amatör Lig, Süper Amatör Lig ya da Bölgesel Amatör Lig’e (BAL) yükselen takımların oyuncuları daha çabuk fark edilir. Takım ruhuna inanıyorsanız, bu ruhla takımınızı yükseltmeyi başarabilirsiniz. Bu takım ruhu anlayışı sizi amatörlükten profesyonel futbolculuğa taşıyacak en önemli itici güç olacaktır.

Profesyonel liglerde mücadele eden bölgenizin ya da ilinizin takımlarının her sene düzenledikleri futbolcu seçmelerine de katılarak kendinizi gösterebilirsiniz. Seçmelere katılmak için kendinizi gerçekten hazır hissetmeden şansınızı denememelisiniz çünkü ciddi anlamda sağlam rakipleriniz olacağını, sizleri izleyen gözlerin profesyonel antrenör ve yetenek avcısı kulüp yöneticilerinden oluşacağını unutmayın.

Simon Kuper’in dediği gibi; “Futbol asla sadece futbol değildir.” Futbolu bir yaşam biçimi ya da meslek olarak düşünüyorsanız, bu sözle aynı ismi taşıyan kitabı mutlaka okumalısınız.

BİR YORUM YAZIN

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.