BankacılıkEmeklilik

Garanti Bireysel Emeklilik İptali 2024 BES Para İadesi Kaç Günde Yapılır?

Garanti Bireysel Emeklilik İptali - BES Para İadesi Kaç Günde Yapılır? BES İptali Nasıl Yapılır? Devlet Katkısı Nedir? Katkı Payı Oranları Nelerdir gibi pek çok soruyu sizler için yanıtladık... 

Garanti Bireysel Emeklilik İptali – BES Para İadesi Kaç Günde Yapılır? BES İptali Nasıl Yapılır? Devlet Katkısı Nedir? Katkı Payı Oranları Nelerdir gibi pek çok soruyu sizler için yanıtladık… 

Bireysel emeklilik sistemi, 2017 yılına kadar gönüllülük esasına dayanıyordu. 2017 senesi itibarıyla sisteme otomatik katılım opsiyonu da eklendi. Otomatik katılım türündeki bireysel emeklilik sistemine, 45 yaşından küçük tüm çalışanlar dahil edildi. Bu durum bireysel emeklilik sisteminin içeriğine ve sistemin iptal koşullarına dair şu soruları akla getirdi:

 • Bireysel emeklilik sistemi nedir?
 • Bireysel emeklilik sistemi nasıl iptal edilir?

Garanti Bireysel Emeklilik İptali – BES Para İadesi Kaç Günde Yapılır?

Garanti Bireysel Emeklilik Sistemi Nedir?

Garanti Emeklilik, emeklilik hayallerinizi bireysel emeklilik sistemiyle gerçekleştirme imkanı tanır. Düzenli birikim ile bugünkü yaşam koşullarınızı emeklilik döneminde de sürdürebilir, ekonomik endişelerden uzak bir emeklilik dönemi yaşayabilirsiniz. Garanti Emeklilik tarafından sunulan bireysel emeklilik sistemi hizmeti, periyodik ödemeler ile bugünden başlayarak birikim yapabileceğiniz devlet tarafından desteklenen bir hizmettir.

Katılımcıların maaşlarından belirli oranda kesinti yaparak bireysel emeklilik sistemine dahil olmasını hedefleyen otomatik katılım sistemi, işe başladığınız an zorunlu olarak yapılır. İşveren kurumlar, Sosyal Sigortalar Kurumu’na bağlı çalışanlar ile T.C. Emekli Sandığı‘na bağlı devlet memurları için bireysel emeklilik sistemine başvurmak zorundadır.

İster otomatik katılım olsun ister isteğe bağlı katılım olsun tüm katılımlarınız devlet tarafından desteklenmektedir. Devlet, bireysel emeklilik sistemine yatıracağınız ödemelere %25 oranında katkı sağlar. Örneğin; yatırdığınız 100 TL ödemeye, 25 TL ek katkı devlet tarafından verilir. Yani devlet katkısıyla her 100 TL’niz 125 TL olur. Bu katkılar alt hesabınızda birikir.

Temel Hatları ile Garanti Bireysel Emeklilik Sistemi

 • Bugünkü yaşam kalitenizi emeklilik döneminde devam ettirme esasına dayanır.
 • Otomatik katılım haricinde isteğe bağlıdır. Gönüllülük esasını temel alır.
 • Devlet, bireysel emeklilik sistemine destek verir. Alt hesapta yatırılan katkı payının %25’i oranında katkı payı biriktirir.
 • Katılımcıya ödenecek devlet katkısı yıllık brüt asgari ücretin %25’ini aşamaz.
 • Devlet katkısından Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ve mavi kart sahipleri faydalanabilir.
 • Otomatik bireysel emeklilik sisteminden 45 yaş altında olan vatandaşlar faydalanabilir.
 • Otomatik BES’e dahil olan katılımcının 2 ay içinde cayma hakkı bulunmaktadır.
 • Belirtilen sürede cayma hakkını kullanan katılımcı, 2 aylık katkının tamamını geri alır.
 • Bireysel emeklilik sisteminden emekli olmak için; katılımcının 56 yaşını doldurması ve en az 10 yıl boyunca sisteme katkıda bulunması gerekir. 
garanti bireysel emeklilik i̇ptali
garanti bireysel emeklilik i̇ptali

Garanti Emeklilik’teki Birikimlerinizi Nasıl Takip Edersiniz?

Eğer, periyodik ödemelerinizi yaparken birikimleriniz hakkında bilgi sahibi olmak isterseniz kullanabileceğiniz bazı uygulamalar var. Garanti Emeklilik’in geliştirdiği sistem ile internet erişimi olan her yerde birikiminizi anlık görebilirsiniz. Bunun için;

 • Garanti Emeklilik internet şubesini, T.C. Kimlik numaranız ve şifreniz ile ziyaret etmeniz ya da
 • Garanti Emeklilik mobil uygulamasını cihazınıza yükleyerek şifreniz ile uygulamaya giriş yapmanız yeterli olacaktır.
 • Ayrıca e-Devlet üzerinden de katkı sorgulaması yapabilirsiniz.

garanti emeklilik

Garanti Emeklilik internet sayfasına gitmek için TIKLAYINIZ

Garanti Emeklilik’in mobil uygulamasını indirmek için TIKLAYINIZ!

e-Devlet’in Emeklilik Gözetim Merkezi sayfasından sistem tarafından size verilen katkıyı sorgulamak için TIKLAYINIZ

Devlet Katkısı Nedir? Katkı Payı Oranları Nelerdir?   

Bireysel emeklilik sistemi, emekli olduğunuzda hayat kalitenizin devamlılığını sağlamak amacıyla geleceğinizi planlamak için kurulmuş bir sistemdir. Ancak istediğiniz zaman sistemden ayrılabilirsiniz. Emekli olmadan bireysel emeklilik sisteminden ayrılmanız durumunda devlet katkı payı oranları kademeli olarak değişkenlik gösterir.

Devlet katkı oranları; “bireysel emeklilik sisteminde devlet katkısı hakkında yönetmelik” adlı düzenlemede belirtilmiştir. Yönetmeliğe göre devletin sağladığı katkı oranları aşağıdaki gibidir.

 • Sistemde 3 yıldan kısa süre kalanlar devlet desteğinden faydalanmaz.
 • Sistemde en az 3 yıl kalanlar, devlet katkısının % 15’ine,
 • Sistemde en az 6 yıl kalanlar, devletin katkısının % 35’ine,
 • Sistemde en az 10 yıl kalanlar, devlet katkısının %60’ına,
 • Sistemde en az 10 yıl kalan ve 56 yaşını dolduranlar devlet katkısının tamamına hak kazanır.

Katılımcının maluliyeti veya vefatı durumunda, birikimleri ve %25 oranında devlet katkısı oranının tamamı ödenir. Vefat durumunda birikim, 22/11/2001 tarihli ve 4721 sayılı Türk Medeni Kanunu hükümleri doğrultusunda, yasal mirasçılara ödenir.

Garanti BES İptali Nasıl Yapılır?

Garanti Emeklilik’te yatırımlarınız sizin seçtiğiniz fonlara yönlendirilir ve paranız değer kaybetmeden güven içinde birikir. Ancak çeşitli nedenlerle yatırım işleminizi iptal ederek birikiminizi başka alanda kullanmak isteyebilirsiniz. Garanti Emeklilik’in iptal yöntemleri ile emeklilik sisteminden ayrılmak, sisteme katılmak kadar kolaydır.

Garanti Otomatik Katılım Sistemi İptal Yöntemleri

1. Garanti Emeklilik İnternet Şubesi veya Garanti Emeklilik Cep Şubesi

 • İptal işlemini web üzerinden gerçekleştirmek için; müşteri bilgilerinizi kullanarak Garanti Emeklilik internet veya cep şubesine giriş yapmalısınız. 
 • Sisteme giriş yaptıktan sonra “sözleşmeden ayrılma” adımını takip etmeniz yeterli olacak.

garanti emeklilik

Garanti Emeklilik internet sayfasına gitmek için TIKLAYINIZ

Garanti Emeklilik’in mobil uygulamasını indirmek için TIKLAYINIZ!

2. Garanti BES Telefon Numarası

Resmi tatiller hariç hafta içi 09.00-22.00 saatleri arasında “444 0 336” numarasını arayarak müşteri temsilcileri ile iptal işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Çağrı merkezi müşteri temsilcisi, telefonda kişisel bilgilerinizin teyidini alarak bireysel emeklilik iptal sürecini başlatır. Paranız, daha önce bildirdiğiniz banka hesap numarasına iade edilir. İsterseniz, 7 gün 24 saat hizmet veren Garanti BES telefon numarasının sesli yanıt sistemini kullanarak da iptal işlemini gerçekleştirebilirsiniz. 

Otomatik Katılım Sisteminden Cayma Hakkı ve İptal Süreci

Otomatik katılım sisteminden emeklilik süresini doldurmadan ayrılabilirsiniz. Gönüllülük esasına dayanan otomatik katılım sisteminden cayma hakkını kullanmak isterseniz maaşınızdan kesilen tutar size iade edilecektir. Sürecin işleyişi şöyledir;

 • Herhangi bir kesinti olmadan geri iade yapılması için, sisteme dahil olduğunuz andan itibaren 2 ay içinde iptal başvurusu yapmalısınız.
 • Garanti Emeklilik, iptal başvurusunu aldıktan sonra katılımın değerlendirildiği fonların satış işlemlerini başlatır. 
 • Garanti BES para iadesi, bireysel emeklilik sisteminin iptal başvurusundan itibaren 10 iş günü içinde tarafınıza yapılır.

Garanti BES İletişim Bilgileri

 • Kimi bilgileri yüz yüze almak isteyebilirsiniz; ancak “444 0 336” numarasından çağrı merkezi ile iletişim kurarak sorularınızın cevaplarını almak, zaman ve enerji tasarrufu sağlar. Garanti Emeklilik müşteri hizmetleri ile aklınızdaki sorulara cevap bulabilir; işlemlerinizi, telefonla konuşarak pratik şekilde yapabilirsiniz. 
 • Müşteri hizmetlerini aramaya vaktiniz yoksa Garanti Emeklilik web sitesinde bulunan iletişim formunu doldurarak öğrenmek istediğiniz konu hakkında bilgi alabilirsiniz. Formu doldurduktan sonra iletişime geçilmesini istediğiniz irtibat numarası üzerinden, alanında uzman bir temsilci size geri dönüş yapar.
 • Genel müdürlük ile sözlü veya yazılı iletişime geçmek isterseniz; telefon numarası “0212 334 70 00” adresi ise; “Mete Caddesi 30 Taksim/ İstanbul” dur.

Garanti Emeklilik’in iletişim formuna ulaşmak için TIKLAYINIZ!

Ziraat BES İptali İşlemleri

Halkbank BES İptali İşlemleri

Anadolu Hayat BES İptali İşlemleri

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu