reklam
Yardım Başvurusu

Giyecek Yardımı Elbise Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır? Kimlere Verilir?

Giyecek Yardımı Elbise Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır? Kimlere Verilir? Sosyal yardım denilince akla her ne kadar da para yardımı gelse de ayni yardımlar da sürekli olarak yapılmaktadır. Yani yakacak yardımı, giysi yardımı gibi yardımlar… Bu yazımızda sizlere Belediye giyecek yardımı başvurusu nasıl yapılır, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı giyecek yardımı başvurusu nasıl yapılır, Dernek ve vakıf giyecek yardımı nasıl yapılır, e-devlet giyecek yardımı başvurusu nasıl yapılır, giysi yardımı başvuru sorgulama, giyecek yardımı yapan dernek ve vakıflar, giyecek yardımı kimlere verilir, giyecek yardımı başvurusu için gerekli evraklar, memur giysi yardımı kimlere verilir gibi pek çok sorunun cevabı yazımızda.

Doğalgaz Yardımı Ne Zaman Yatar?

Giyecek Yardımı Elbise Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır? Kimlere Verilir?

Muhtaçlık seviyesinin altında kalan pek çok kişiye devlet yardım eli uzatmaktadır. Yakacak, erzak, giysi gibi birçok yardım imkanı sunan devlet, bu sayede temel ihtiyaçlarını karşılayamayan kişilerin ihtiyaçlarını karşılamaktadır.

Sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarından belediyelere kadar pek çok kurum yardıma muhtaç vatandaşlara yardım etmektedir. Özellikle soğuk kış aylarında montu olmayan birçok muhtaç aile çocuklarına devlet mont yardımı yapmaktadır.

Montların yanı sıra giysi ve ayakkabı gibi birtakım ihtiyaçlar da kurum tarafından hem muhtaç ailelere hem de muhtaç çocuklara verilmektedir. Sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıfları ve belediyeler dışında dernek ve vakıflarda yardıma muhtaç ailelere giysi yardımı yapmaktadır.

Giyecek yardımı için başvuruda bulunan yoksul kişiler, bunun dışında sosyal yardımlaşma ve dayanışma kurumunun diğer yardımlarından da faydalanabilir.

Giyecek Elbise Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır 2023

Giysi ihtiyacı olan ve temel ihtiyaçlarını karşılama konusunda sıkıntı çeken yardıma muhtaç vatandaşlar belediyelere, sosyal yardımlaşma ve dayanışma kurumlarına başvuruda bulunabilir. Ayrıca dernek ve vakıflarında yardıma muhtaç kişilere giysi yardımları vardır.

Belediye Giyecek Elbise Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır 2023

Belediyelerin giyecek yardımına başvuruda bulunmak için e-Devlet üzerinden ön başvuruda bulunabilirsiniz. Ayrıca ikametgah adresinizin bulunduğu yerdeki belediyeye giderek giysi yardımı için başvuruda bulunabilirsiniz.

Belediyelere bizzat başvuru esnasında giysi yardımı için başvuru formu verilir. Başvuru formunu doldurduktan sonra form kuruma teslim edilir. Ayrıca burada giysi yardımlarının dışında vatandaşın muhtaç olduğu erzak ve yakacak gibi daha başka birçok yardıma da başvuruda bulunabilir.

Belediyelerin vatandaşlara sunmuş olduğu sosyal yardımlar sayesinde muhtaçlık sınırının altında kalan pek çok vatandaş temel ihtiyaçlarını giderebiliyor.

e-Devlet üzerinden giysi yardımı için https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-sosyal-yardim-talebinde-bulunma-ve-talebi-sorgulama-4671 linkine tıklayabilirsiniz. Buradan başvuru formuna ulaşarak giysi yardımı için talepte bulunabilirsiniz.

Belediyeye giyecek yardımı için başvuran vatandaşlar daha fazla bilgi almak için başvuruda bulundukları belediyeyi arayabilir ya da ALO 153 beyaz masa hattına ulaşabilirler.

Sosyal Yardımlaşma Yardımı Ne Kadar? Nasıl Alınır?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Giyecek Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Yardıma muhtaç vatandaşlar giysi yardımı için Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına başvuruda bulunabilirler. Başvuruda bulunmak için ikametgah adresinizin bulunduğu yerdeki sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına giderek hane talep formunu doldurmalısınız. Formu eksiksiz ve doğru doldurmanız önemlidir.

Ayrıca giysi yardımı hakkında daha fazla bilgi almak için ALO 183 ya da ALO 144 hatlarını arayabilirsiniz.

Dernek ve Vakıf Giyecek Elbise Yardımı Nasıl Yapılır?

Dernek ve Vakıflara giyecek yardımı için başvurmak isteyen vatandaşlar bulundukları yerin yardım merkezlerine giderek giyecek yardımı için talepte bulunabilirler. Buradan ihtiyaçları olan giysileri seçebilen vatandaşlar böylelikle kendilerine uygun kıyafetleri alırlar.

Dernek ve vakıflar giyecek yardımının yanında muhtaç vatandaşlara başka sosyal yardımlarda da bulunurlar. Bu yardımlardan faydalanmak için başvuru formunda hangi yardımdan faydalanmak istiyorsanız o yardım türünü seçmeniz yeterli olacaktır.

e-Devlet Giyecek ve Elbise Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Giysi yardımı için başvuruda bulunmak isteyen vatandaşlar e-Devlet üzerinden belediyelerin yardımlarına başvurabilirler. e-Devlet üzerinden belediyelerin giysi yardımına başvurabilirken Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının giysi yardımına başvuramıyorsunuz.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının giysi yardımına e-Devlet üzerinden başvuramıyorsunuz ancak başvurunuzu buradan sorgulatabiliyorsunuz.

Giyecek Elbise Yardımı Başvuru Sorgulama 2023

Giysi yardımı için başvuruda bulunduktan sonra başvuru sonucunuzu kolaylıkla sorgulatabilirsiniz. Belediyelerin giysi yardımına başvuran kişiler başvuru sonucu için ALO 153 beyaz masa hattını arayabilirler. Ayrıca başvuruda bulunduğunuz belediyeyi arayarak ya da bizzat belediyeye giderek başvuru sonucunuzun olumlu ya da olumsuz olup olmadığını öğrenebilirsiniz.

Belediye giysi yardımı başvuru sonucunu sorgulamak için bir diğer yöntem ise e-Devlet sayfası üzerinden sorgulama yapmaktır.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı giysi yardımı için başvuruda bulunan vatandaşlar başvurusunun onaylanıp onaylanmadığını e-Devlet sistemi üzerinden görüntüleyebilirler. Bunun için https://www.turkiye.gov.tr/ashb-sosyal-yardim-bilgileri-sorgulama linkine tıklayabilirsiniz.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı giysi yardımı başvuru sonucu için bir diğer yöntem ise başvuruda bulunduğunuz vakıfı arayabilir ya da vakıfa bizzat giderek sonucunuzu öğrenebilirsiniz. Bunların dışında sosyal destek hatlarını yani ALO 183 ya da ALO 144 arayarak yetkili kişilerden ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

Dernek ve Vakıf giysi yardımı için başvuruda bulunduysanız bunun için başvuruda bulunduğunuz kuruma giderek bizzat başvuru sonucunuzu öğrenebilirsiniz. Ayrıca başvuruda bulunduğunuz dernek ya da vakıfın iletişim bilgilerini bularak ve kurumu arayarak da sonucunuzu öğrenebilirsiniz.

Diğer Aile Yardımı Nasıl Alınır? Başvuru ve Sorgulama

Giyecek Elbise Yardımı Yapan Dernek ve Vakıflar

Yardıma muhtaç vatandaşlara ülkemizdeki dernek ve vakıflar her daim yardım eli uzatmaktadır. Birçok ailenin temel ihtiyaçlarını karşılayan ve çocuklarının eğitim hayatı için gerekli olan masrafları gideren dernek ve vakıflar bu sayede pek çok aileye umut kapısı olmuştur.

Eğitim, burs, kırtasiye, giysi ve daha birçok başka yardımlarda bulunan dernek ve vakıflar özellikle ailesini kaybetmiş yetim ve öksüz çocuklar için pek çok yardımda bulunuyor.

Ülkemizde giyecek yardımı için başvuruda bulunabileceğiniz önemli dernek ve vakıfları sizler için sıraladık. Bunlar;

 • Dost Eli Derneği
 • Hayata Destek Derneği
 • Ayhan Şahenk Vakfı
 • Nef Vakfı
 • Türkiye Yardım Sevenler Derneği
 • Suna ve İnan Kıranç Vakfı
 • Mehmet Zorlu Vakfı
 • Hacı Ömer Sabancı Vakfı
 • Toplum Gönülleri Vakfı
 • İHH İnsani Yardım Vakfı

Bu dernek ve vakıflara giysi yardımlarının yanı sıra ihtiyacınız olan diğer yardımlardan da faydalanmak için başvuruda bulunabilirsiniz.

Giyecek Yardımı Başvuru Formu 2023

Giyecek yardımı için belediyelere, dernek ve vakıflara ya da sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıfına başvuruda bulunacak olan kişi öncelikle başvuru formunu doldurması gerekmektedir. Başvuru formunda kişisel bilgilerin yer aldığı sorular mevcuttur.

Başvuru formunda gelir ve giderlerden başvuran kişinin mesleğine kadar birtakım sorular yer almaktadır. Burada önemli olan başvuru formunu doğru ve eksiksiz doldurmaktır. Başvuru formunu yalan yanlış beyanlarla dolduran kişiler, bu durumun tespit edilmesi halinde aldıkları yardımları güncel faizi ile kuruma geri öderler.

Kuruma güncel faizi ile geri ödeme yapmayı kabul etmeyen kişiler hakkında ise kurum dava açabilir.

Giyecek Yardımı Kimlere Verilir?

Giyecek yardımı, muhtaçlık sınırının altında kalan yoksul ve yardıma muhtaç kişilere verilir. Dar gelirli ya da işsiz kalan vatandaşlar temel ihtiyaçlarını karşılama konusunda zorlanınca devletin sunmuş olduğu sosyal yardımlara başvuruda bulunabilirler.

Kronik hastalığı yüzünden çalışmayan ya da engeli olan vatandaşlar da giyecek yardımının yanı sıra diğer yardımlar için de başvuruda bulunabilir. Ayrıca dul kadınlar, yoksul aile çocukları, yetim ve öksüz çocuklar, afetzedeler, şehit ve gazi yakınları, muhtaç asker yakınları da giyecek yardımına başvurabilirler.

Giyecek yardımı için başvuruda bulunacak olan kişilerin üzerine kayıtlı herhangi bir gayrimenkul bulunması halinde başvurudan yararlanamazlar.

Giyecek Yardımı Başvurusu için Gerekli Evraklar 2023

Giyecek yardımı için başvuru esnasında talep edilen evraklar şunlardır;

 • Kimlik fotokopisi
 • Gelir belgesi
 • İkametgah belgesi
 • Muhtarlıktan alınan fakirlik belgesi
 • Mal beyanına dair belge

Bu belgelerin yanı sıra başvuruda bulunan vatandaşın özel durumuna bağlı olarak ekstra belge de talep edilebilir.

Memur Giyim Yardımı Nedir?

Memur giyim yardımı 657 sayılı Devlet Memurları kanununun 211. maddesine göre yapılmaktadır. Yani belirli meslek gruplarında çalışan kişilere devlet giysi yardımında bulunur. Bu giysiler meslek hayatlarında kullanacakları giysilerdir.

Memur Giyim Yardımı Kimlere Verilir?

Belirli meslek gruplarına memur giyim yardımı verilmektedir. Bu meslek grupları;

 • Şoför
 • Ebe ve hemşire
 • Üniformalı bekçiler
 • Buzhanede çalışan ambar memuru
 • İtfaiye memuru
 • Zabıta memuru
 • Açıkta çalışan ambar memuru
 • Sağlık memuru
 • Rasat kontrol memuru
 • Veteriner sağlık teknisyeni
 • Vaiz
 • İmam
 • Müezzinler
 • Hakim ve savcılar
 • Avukatlar
 • İnfaz ve koruma memurları
 • Gümrük memurları
 • Güvenlik görevlileri

Kısaca özetlediğimiz bu meslekler yazlık ve kışlık olmak üzere iki şekilde giysi yardımı alırlar.

 

Belediye Giysi Yardımı İçin Nereyi Aramalıyım?

ALO 153 hattını kullanarak giysi yardımı hakkında bilgi alabilirsiniz.

e-Devlet Şifresini Nereden Alabilirim?

e-Devlet şifresini PTT şubelerinden alabilirsiniz.

İlgili Makaleler

5 Yorum

 1. Lütfen benim.beş.çocuğm.var.onların.ihtiyaclarını.karşılamiyoruz.sizden.yardım.istiyorum.eşim.çalışmiyor

 2. Bende almak istiyorum hepsinde iki çocukum var onlar kızılarım var

 3. Eşimden boşandım 5 yaşında oğlum var onunla birlikte yaşıyorum giysi yardımı almak istiyorum

 4. Boşanma asamasin dayım ve bir kardeşim var kardeşim var ve Ems hastasıyım boşanma aşamasındayim nafaka falan alamıyorum henüz davam devam ediyor sosyal yardıma gidiyorum sonuç alamıyorum maalesef muhtara ve Sare gidiyorum sonuç alamıyorum nutfen okumak istiyorum ve yardım istiyorum şimdi den Allah ragzi olsun

 5. Ben beşbucuk sene ceza evi yatıp çıktım kalp hastasıyım tansiyon hastasıyım evim kira allah için yardımdan faydalanmak istiyorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu