E – Devlet | Giriş | Kapısı | Şifresi

GSS AFFI

SSK, BAĞ-KUR ve Emekli Sandığı gibi kurumlara bağlı olmayan kişiler hem emeklilik haklarından hem de sağlık hizmetlerinden faydalanamazlar. Bu yüzden geçtiğimiz yıllarda oluşan GSS ile birlikte kurumlara bağlı olmayan kişilerin de sağlık hizmetlerinden faydalanabilmesi sağlanmıştır. Yalnız bu kişilerden gelir testi yaptırmaları istenmiş, yaptırmasalar bile prim borcu işlenip kişilerin sağlık hizmetlerinden faydalanabilmek için bu borcu veya primleri ödemeleri istenmiştir.

GSS sisteminden yani Genel Sağlık Sigortası sisteminden faydalanmak isteyen kişilerden öncelikle başvuru şartı istenmektedir. Daha sonra kişiler gelir testi yaptırmalıdır. Kişi gelir testini yaptırdıktan sonra ödenmesi gereken prim miktarı belirlenir ve kişi sağlık hizmetlerinden faydalanabilmek için bu primleri ödemek zorundadır. GSS sistemi kapsamında olmasına rağmen primlerini ödemeyen ve borçlu görünen kişiler için bu yazımızda GSS affı konusuna değineceğiz.

GSS Affı Nedir?

Genel Sağlık Sigortası yani GSS kapsamında olacak kişiler gelir testini yaptırırken durumlarının kötü olduğunu kanıtlayıp primleri ödemeyecek durumda ise primleri devlet öder. Prim ödemeye zorunlu olan kişiler primlerini ödemedikleri takdirde borçlu olurlar. Borçlu olan kişiler borçlarını GSS affı ile kapatabilecek. GSS affı ile Genel Sağlık Sigortası kapsamında prim borcu olan kişiler borçlarından kurtulabilecek. Yeni dönem ile GSS prim borcu olan kişiler Torba Yasadan gelecek GSS affı haberlerini beklemektedir. Torba yasa ile GSS affı müjdesi beklenmektedir. Dileriz ki Torba Yasa ile GSS prim borcu olup bu borcu ödemeyecek olan kişiler için GSS affı çıkar ve insanlarımız sağlık güvencesi kapsamında olabilir.

BİR YORUM YAZIN

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Elif atmaca dedi ki:

    Benim gss pirim borcum var 1 yıllık 1.46 TL bunun ana parası yarısı diğer yarısı faiz ben daha aylık 50 TL likit bi prim yatiramazken bu kadar parayı nasıl yatırırım bilmiyorum .ayrıca yaşım itibari ile bi çok hastalıkların var mesela kronik alerjik astım ve daha birçok hastalığım var eşim esnaf işi yok akşama kadar boş oturuyorum bi müşteri gelirse diye ama yok aylardır hiç iş alamadı bu durumda nasıl muayene olup ilaçlarımı alabilirim üstelik 3 çocuğum var ve küçükler ben olmazsam ne olur halleri diye çok üzülüyorum onlar için devletimizin isteğim benim borcumu silsinlerki bende tedavimi yaptirabileyim yoksa yavaş yavaş ölüyorum lütfen bu konuda ne yapılabilir bi cevap verin astım ilacım bitti alamıyorum