E – Devlet | Giriş | Kapısı | Şifresi

GSS BORÇ SORGULAMA

Genel Sağlık Sigortası (GSS), vatandaşların sağlık güvencelerini kapsayan bir hizmettir. Bu hizmetten herhangi bir yerde çalışmayan yani herhangi bir sosyal güvencesi olmayan vatandaşlarımız yararlanabilirler. GSS sistemi, ülkemizde bulunan bütün vatandaşların sağlık güvencesinin olmasını istemektedir. Ancak bu hizmetten faydalanabilmek için belirli bir prim ödenmesi gerekmektedir. Ödenmesi gereken primlerin belirlenmesi için de GSS gelir testi uygulaması kullanılmaktadır. GSS gelir testi kapsamında aylık geliri asgari ücretin 3’te 1’inden az olan vatandaşlarımızın primleri, devlet tarafından ödenecektir. Sorgulama işleminiz kısa bir süre önceye kadar 2 farklı şekilde yapabilmekteydik. SGK‘nın resmi sitesi E-SGM üzerinden yapabildiğiniz gibi online tahsilat üzerinden de sorgulama yapabilirsiniz. Sorgulama işleminizi şifreli olarak bünyesindeki pek çok sorgulama işlemi ile hizmet vermeye  devam eden E-Devlet sistemi üzerinden işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Yazımızın devamında E-Devlet sistemi üzerinden  GSS borç sorgulama işlemi hakkındaki bilgilere yazımızdan ulaşabilirsiniz.

E-Devlet Sistemi Üzerinden GSS Borç Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

GSS borç sorgulama işlemini gerçekleştirebilmeniz için aşağıdaki adımları doğru bir şekilde uygulamanız gerekmektedir. Sorgulama işleminizi E-Devlet sistemi üzerinden gerçekleştirebilmeniz için PTT şubesine gidip kimliğiniz ile şifre başvurusunda bulunmanız gerekir. Başvurunuz sonucunda 2 TL işlem ücreti karşılığında size özel olan şifrenizi alabilirsiniz. İlk olarak yazımızın sonunda bağlantı adresine tıklayınız. Ardından kimlik doğrulama işlemi için T.C. kimlik numaranızı ve E-Devlet şifrenizi girmeniz gerekmektedir. Sonrasında girilen bilgilerin kontrol edilmesi ile “Sisteme Giriş Yap” butonuna tıklayınız.

a

Bu şekilde adımları uygulayarak işleminizi tamamlayabilirsiniz. GSS prim borcu bilgilerinize ulaşabilirsiniz. GSS borç sorgulama işlemi prim borçlarınızı kontrol etmeniz açısından oldukça önemli bir işlemdir. GSS prim borçlarınız, ödenmediği veya ödenmesi geciktiği taktirde zam işlemine uğramaktadır. İlerde ödenmemiş ve zamlı prim borçlarıyla karşılaşmak istemiyorsanız GSS borç sorgulama işlemini sık sık gerçekleştirebilirsiniz.

E-Devlet Sistemi Üzerinden GSS Borç Sorgulama İşlemi İçin TIKLAYINIZ!

BİR YORUM YAZIN

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.