E – Devlet | Giriş | Kapısı | Şifresi

GSS BORCU OLANLAR NE YAPMALI?

GSS borcu ödenmesi zorunlu olan ve hatta ödeme süresi geçtiği zaman gecikme zammı ve cezası olan bir borçtur. Eğer bu borçtan kurtulmak istiyorsanız yapmanız gereken tek şey bu borcu ödemektir. Ancak bu yoldan farklı olarak üç çözüm yolu daha vardır. İşte bu noktada GSS borcu olanlar ne yapmalı ?

İlk yolda kurum bazen tescil kaydının kendiliğinden yapabilmektedir. Bunun doğal sonucu olarak sizde borçlu gözükebilirsiniz. Bir örnek verecek olacaksak mesela 18 yaşına kadar çocuklar prim ödemelerine gerek kalmadan GSS yardımında yararlanabilmektedirler. Ancak 18 yaşına gelindiği zaman bu haklarını kaybederler kurum ise böyle bir durumda çocuğu sistem üzerinden kendiliğinden GSS olarak tescil edip prim borcu çıkartmaktadır. Ancak bu çocuk öğrenim görüyorsa ve anne ya da babası genel sağlık sigortalı ise bu kişi bekar olduğu süre boyunca lise ve dengi ile mesleki eğitim ve çıraklık eğitimi alan kişiler 20 yaşını, yüksek öğrenim görüyorsa 25 yaşını doldurana kadar anne ve babası üzerinden GSS yardımından yararlanma hakkına sahiptir. Dolayısıyla bu birey GSS kendiliğinden tescil edilmesi gereken kişi kapsamında değildir. Ancak kurum böyle bir durumdan haberdar olamayacağı için kişi öğrenci belgesi ile birlikte kuruma başvuruda bulunarak GSS borcu çıkmamasını sağlayabilmektedir. Bu belgelerin eksikliği durumunda GSS borcu oluşabilmektedir. Bu borçtan kurtulmak ise gerekli olan belgelerle ilgili kuruma gidip başvuruda bulunmaktır.

Bir diğer yolda ise gelir testine başvuruda bulunmaktır. Bu kişiler kurum tarafında kendiliğinden GSS kapsamında gözükmedikleri için bu kişileri tek yapması gereken gerçek gelirini tespit ettirmektedir. Gelir testi için başvuruyu GSS’ li olarak tescil edilecek kişinin ikametinin kayıtlı olduğu sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına yapması gerekmektedir. Başvuruyu yaptıktan bir ay sonra ilgili kurum işlemleri sonuçlandırarak aile içinde kişi başına düşen geliri tespit ederler. Bunun sonucunda vakıf sonuçları SGK’ ya bildirir. SGK’ da eğer bir değişiklik yapılması gerekiyorsa tescil kaydı ile ilgili değişiklik yapılır. Kişi prim ödemeli midir yoksa ödememeli midir, prim ödeyecekse aylık ne kadar prim ödeyeceğini kişiye yazılı olarak bildirir. Bu durumda olan bireyler GSS borcunun var olup olmadığını öğrenebilirler. Buna bağlı olarak ne yapmaları gerektiğini öğrenebilirler.

Son olarak başvurabileceğiniz yol itiraz yoludur. Eğer yukarıda belirtilen durumda değilseniz ve hala haksız prim borcunuzun olduğunu düşünüyorsanız itiraz yoluna başvurabilirsiniz. İtiraz yolunu kullanmak için prim borcunun tebliğ edildiği tarihten itibaren 1 ay içerisinde ilgili kuruma dilekçe ile başvuruda bulunabilirsiniz. İtiraz ret edilir ise İş mahkemesine de başvuruda bulanabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.