GSS GELİR TESTİ | E-Devlet

GSS GELİR TESTİ

1  Ocak 2012 tarihinde Genel Sağlık Sigortası kısa adıyla GSS herhangi bir kuruma bağlı olmayan ve sağlık güvencesi olmayan herkes için zorunlu oldu. Genel Sağlık Sigortası insanlar için zorunlu hali geldikten sonra kişilere prim ödeme zorunluluğu da getirildi. Çalışmayan kişilerin Genel Sağlık Sigortası kapsamında GSS gelir testi yaptırma zorunluluğu geldi ve bu kişilere gelir testi yaptırdıktan sonra kendileri için belirlenen prim miktarını ödeme zorunluluğu geldi.

Kimler GSS Gelir Testi Yaptırmak Zorundadır?

  • Başka birinin kendisine bakma zorunluluğu olmayan kişiler,
  • Sigortalı olarak çalışmayan vatandaşlar,
  • SGK dan herhangi bir gelir veya aylık almayan vatandaşlar,
  • 18 yaşını doldurmayan liseye gidiyorsa 20 yaşını doldurmamış olan çocuklar,
  • Yükseköğrenim görüyorsa 25 yaşını tamamlayarak ailenin bakımını üstlenen kişi olduğu zaman gençlerin GSS gelir testi yapmaları gerekmektedir.

Kimler Gelir Testinden Sonra Ne Kadar Ödeyecek?

Hane içinde kişi başına düşen gelir hesaplanarak GSS gelir testi hesaplanır. Hane içinde kişi başına düşen gelir asgari ücretin 3 de biri ve bu miktardan az ise bu kişilerin GSS gelir testi hesaplamasından sonra çıkacak primlerini devlet karşılamakta. Asgari ücretin üçte birinden asgari ücret miktarına kadar olan kişiler GSS gelir testi yaptırdıktan sonra ödemesi gereken prim miktarları 40,86 liradır. Asgari ücretten asgari ücretin iki katına kadar olan kişilerin GSS gelir testi hesaplamasında ödemesi gereken prim miktarları 122,58 liradır. Asgari ücretin iki katından fazla olanların GSS gelir testi yaptırdıktan sonra ödemesi gereken prim miktarları 245,16 liradır.

Etiketler: , , , , , ,

Yorum Yaz

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.