E – Devlet | Giriş | Kapısı | Şifresi

GSS PRİM BORCU SİLDİRME

Genel Sağlık Sigortası diğer bir adıyla GSS yeni uygulamalarıyla birlikte bütün vatandaşların sağlık güvencesi kapsamına girmesini sağlamaktadır. Bu şekilde GSS, reşit olan herkesin sağlık güvencesi hizmetinden yararlanması sağlamaktadır. 18 yaşını doldurmuş ve eğitimine devam etmekte olan kişiler ise anne veya babanın bağlı olduğu Sosyal Güvenlik Kurumu kapsamında sağlık hizmetlerinden yararlanabilmektedirler. GSS kapsamında bulunan kişiler çeşitli nedenlerden dolayı GSS primlerini ödeyememektedirler. GSS prim borcu bulunan kişilerin GSS prim borcu sildirme ve borcu taksitlendirme gibi istekleri olmaktadır. GSS prim borcu bulunan kişiler borçlarını taksitlendirme olanağından yararlanamamaktadırlar. GSS prim borcu sildirme işlemi de belirli kişiler tarafından yapılabilen bir işlemdir. Şimdi de GSS prim borcu sildirmeyi kimler yapabilir bunu anlatacağız.

GSS Prim Borcu Sildirme İşlemini Kimler Yapabilir?

  • Öğrenci oldukları halde GSS prim borcu olan kız öğrenciler, öğrenci belgesi ile birlikte Sosyal Güvenlik Kurumu’na başvurarak GSS prim borcu sildirme işlemini yapabilirler.
  • Öğrenci oldukları halde 25 yaşını geçmemiş ve GSS prim borcu bulunan erkek öğrenciler de aynı şekilde öğrenci belgesi ile birlikte SGK ya başvurarak GSS pim borcu sildirme işlemini yapabilirler.
  • Yurtdışında bulundukları süreler içerisinde ikamet adresleri, sistemde yurtiçinde görünen kişiler, sistemde oluşan bu durum süresi dikkate alınarak GSS prim borcu sildirme işleminden faydalanabilmektedirler.

BİR YORUM YAZIN

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.