GSS PRİM BORCUNA İTİRAZ | E-Devlet

GSS PRİM BORCUNA İTİRAZ

Sigorta kurumlarından hiçbirine bağlı olmayan ve herhangi bir kurumdan sosyal yardım almayan vatandaşlarımız için bu haklardan mahrum kalmamaları için kurulan sistemin adı Genel Sağlık Sigortası (GSS) sistemidir. Fakat sistem bazen sizi borçlu olarak gösterebilmektedir. Böyle bir durumla karşılaşma ihtimalinizin altında gerekli olan işlemlerinizin yapılmaması ve yapılacak olan işlemlerde zaman aksamalarının yaşanması yatmaktadır. Ancak geçerli bir nedeniniz varsa GSS prim borcuna itiraz uygulamasını kullanabilirsiniz.

Elde ettiğiniz gelir eğer 313 TL ve daha altında ise gelir testi yaptırmak zorundasınız. Bu durumdaysanız ve GSS gelir testine başvuruda bulunmadıysanız GSS borcu ile karşılaşabilirsiniz. GSS prim borcuna itirazda bulunmak için SGK’ ya durumu anlatan bir dilekçe ve bu dilekçenin yanında bu durumu ispatlayan belgeler ile başvuruda bulunmanız gerekmektedir. Eğer GSS prim borcuna itirazdan bir sonuç alamaz iseniz GSS prim borcuna itirazı için geriye dönük olarak borcunuza işlenen faizin silinmesi için iş mahkemelerine GSS prim borcuna itiraz başvurusunda bulunma hakkına sahipsiniz.

Bir örnek ile açıklayacak olursak öğrenim hayatını yurtdışında sürdüren bir öğrenci ülkesine geri döndüğü zaman GSS borcu ile karşılaşabilir. Eğer böyle bir durumla karşılaşmak istemiyorsanız yurtdışında bulunduğunuz sürece oradaki adresinizi bildirmeniz gerekmektedir. Çünkü SGK, GSS bünyesinde yer almak için bireylerin resmi ikametgah adreslerini dikkate almaktadır. Ülkenize döndükten sonra böyle bir durumla karşılaşmamak için bu işlemi yapmalısınız. Ancak GSS borcu ile karşılaşırsanız GSS prim borcuna itiraz uygulamasını kullanabilirsiniz. GSS prim borcuna itiraz edebilmek için yurtdışında öğrenim gördüğünüzü ve ikamet ettiğiniz belgelemeniz gerekmektedir. Ayrıca erkek öğrenciler 25 yaşına kadar, bayan öğrenciler ise yaş sınırı olmaksızın GSS primi alınmamaktadır. Anne ve babası bünyesinde sigorta kapsamında yer alanlar kapsamdan çıkarılır ise GSS prim borcuna itiraz edebilirsiniz.

Etiketler: , , , ,

Yorum Yaz

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.