HGS Bakiye Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır? | E-Devlet

HGS Bakiye Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Gişelerdeki nakit ödeme kuyruğu ve vakit kaybı sorununu çözüme kavuşturmak için uygulamaya konulan sistemlerden birisi de HGS (Hızlı Geçiş Sistemi) oldu. Kuyrukları yok edip vakit tasarrufu sağlamak için yürürlüğe giren Hızlı Geçiş Sistemindeki mantığa göre araca takılan bir etiket sayesinde dur-kalk işlemi yapmadan gişelerden geçebiliyorsunuz. Etikete önceden yüklenen bakiye, araç her gişeden geçtiğinde o gişenin ücreti kadar düşmektedir. Bakiyenin yetersiz olduğu durumda yapılan geçişler ise kaçak geçiş sayılmaktadır. Bu yüzden HGS bakiye sorgulaması oldukça önemlidir.

Telefon Aracılığıyla HGS Bakiye Sorgulama

Hızlı Geçiş Sistemi’nin kurulu olduğu gişelerden geçerken kullandığınız etiketin ne kadar bakiyesi kaldığını öğrenmek için ilgili çağrı merkezlerine telefon açabilirsiniz. 0850-460-60-60 ya da 444-1-778 numaralı telefon hatlarını arayarak HGS iletişim sağlayabilir, müşteri hizmetlerine bağlanabilir ve isimden HGS sorgulama işleminizi yapabilirsiniz. Ad ve soyad bilgilerinizi verdikten sonra güvenlik ve gizlilik gereği yetkililer size kimliğinizde yer alan bazı bilgileri ya da aracınızın plaka kodunu da sorabilirler.

PTT Üzerinden HGS Bakiye Sorgulama

Plakadan HGS ceza sorgulamanın yollarından biri de PTT’nin internet sitesini kullanmaktır.

 • Aşağıda verdiğimiz linki tıklayarak E-PTT AVM’nin HGS konusunda hizmet veren sayfasına gidebilir ve sorgulamanızı gerçekleştirebilirsiniz. 
 • Altta yer alan linke tıkladıktan sonra önünüzdeki ekrana alt taraftaki görselde yer alan sayfa çıkacaktır.
 • Bu sayfa üzerinden sorgulamayı gerçekleştirmek için araç plakası, ruhsat sahibinin TC kimlik numarası, HGS ürün numarası, pasaport numarası ya da vergi numarası gibi bilgiler kullanılabilmektedir.

PTT üzerinden Hızlı Geçiş Sistemi için bakiye sorgulaması yapmanın tek kötü noktası ise bu hizmeti yalnızca HGS ürününü PTT’den alan kişilerin kullanabilmesidir. Eğer ki HGS ürününüzü başka bir merkezden aldıysanız ePTTAVM.com üzerinden sorgulama ve bakiye yükleme işlemi yapamazsınız. Hızlı Geçiş Sistemi bakiyenizi sorguladıktan sonra dilerseniz aynı sayfa üzerinden HGS bakiye yüklemesi de yapabilirsiniz.

PTT Üzerinden HGS Bakiye Sorgulama İşlemi İçin https://hgs.epttavm.com/sorgula.php

E Devlet Aracılığıyla HGS Bakiye Sorgulama

 • Yazının devamında yer alan butona tıkladıktan sonra TC kimlik numarası ve e devlet şifresi bilgilerini yazarak kullanıcı girişinizi gerçekleştirmeniz gerekmektedir.

 • Hesap bilgilerini yazıp sisteme girdikten sonra sol üst köşede Turkiye.gov.tr logosunun hemen altında karşınıza gelen “E Hizmetler” başlığına tıklayın.

 • E-Hizmetler başlığına tıkladıktan sonra e-Devlet bünyesinde yer alan bütün servisler alfabetik bir şekilde A’dan Z’ye doğru listelenecektir.
 • Bu sayfa üzerinden PTT’nin vermiş olduğu hizmetlere gelip, “Hızlı Geçiş Sistemi (HGS) Hesap Bilgileri Sorgulama” yazısına tıklayarak işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

E-Devlet Üzerinden HGS Bakiye Sorgulama İşlemi İçin https://www.turkiye.gov.tr/ptt-hizli-gecis-sistemi-hgs-hesap-bilgileri-sorgulama

HGS Nereden Alınır?

Hızlı Geçiş Sistemi ile araç geçişine müsaade eden gişelerden faydalanmak için HGS ürünlerinizi PTT şubelerinden ya da anlaşmalı bankalardan alabilirsiniz. Karayolları Genel Müdürlüğü’nün HGS ürünleri için anlaşmalı olduğu bankalar şunlardır; Türkiye Finans, Albaraka Türk, Ziraat Bankası, Garanti Bankası, TEB, Akbank, İş Bankası, QNB Finansbank, Yapı Kredi Bankası, Vakıfbank, Denizbank, Halk Bankası. Aynı zamanda HGS almayı tercih ettiğiniz noktadan HGS ceza ödeme işlemlerini de gerçekleştirebilirsiniz.

Diğer taraftan Shell, BP, TPPD, TOTAL ve Petrol Ofisi isimli petrol satış istasyonlarının anlaşmalı şubeleri de HGS ürünü satışı ile yetkilendirilmişlerdir.

Eğer aracınız ile yola çıktıysanız İzmir-Aydın-Çeşme, Ankara-Edirne ve Niğde-Şanlıurfa otoyolları üzerinde yer alan toplam 33 PTT istasyonundan HGS alabilirsiniz.

HGS iptali yapmak için ise herhangi bir PTT merkezine ya da Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından ismi anlaşmalı bankalar listesinde yer alan bir bankanın herhangi bir şubesine gidebilirsiniz. Üyelik iptali halinde HGS ürününüzde kalan bakiyeler tarafınıza nakit olarak geri ödenecektir.

OGS Sorgulama Nasıl Yapılır?

Otomatik Geçiş Sistemi için sorgulama yapmak istiyorsanız e-Devlet hizmetlerinden faydalanabilirsiniz.

 • İlk olarak yazının devamında yer alan bağlantıya tıklayın.
 • Karşınıza gelen sayfada bulunan “kimliğimi şimdi doğrula” yazısına tıklayın.

 • Sisteme TC kimlik numarası ve e devlet şifresini yazarak giriş yapın.

 • Bu bilgileri girdikten sonra eğer sistemde kayıtlıysanız OGS geçiş bilgileriniz karşınıza gelecektir.

OGS Sorgulama İşlemi İçin https://www.turkiye.gov.tr/karayollari-ogs-gecis-bilgileri-sorgulama

Etiketler: , , , , , ,

Yorum Yaz

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.