Trafik

2024 HGS Geçiş İhlali İtiraz Nereden Yapılır? Nasıl Yapılır?

HGS Geçiş İhlaline Nasıl İtiraz Edilir? Dilekçe ile HGS Geçiş İhlali İtirazı Nasıl Yapılır? Telefon ile HGS Geçiş İhlaline Nasıl İtiraz Edilir? E-mail ile HGS Geçiş İhlali İtirazı Nasıl Yapılır? HGS Geçiş İhlali Sorgulama ve Ceza Ödeme İşlemleri, PTT Üzerinden HGS Cezası Sorgulama, e-Devlet Üzerinden HGS Geçiş İhlallerini Öğrenme, HGS Geçiş İhlalinde Ne Kadar Ceza Gelir? HGS Geçiş İhlali Araç Satımına Engel midir? gibi detaylar yazımızda...

HGS Geçiş İhlali İtiraz İşlemi Nereden Yapılır? HGS geçiş ihlali itiraz durumunda neler yapılır, nasıl itiraz edilir, dilekçe ve telefonla itiraz nasıl olur, HGS geçiş ihlali sorgulama gibi pek çok sorunun cevabı yazımızda.

HGS kullanımının sürekli olarak artması, sistem hakkındaki bilgi birikimi ve tecrübenin zamanla oturması sebebiyle HGS geçiş ihlali sayıları da sistemi kullanan kişi sayısının artmasıyla doğru orantılı olarak artış gösteriyor. Hızlı Geçiş Sistemi’nin kurulu olduğu gişelerden kaçak geçişler yapılması ya da etikette yetersiz bakiye olması sebebiyle ortaya çıkan durumlar HGS geçiş ihlali sınıfına girer. Karayolları Genel Müdürlüğünün yönetiminde çalışan Hızlı Geçiş Sistemi gişelerinden geçiş ücreti ödemeden yapılan giriş ve çıkışlar, söz konusu gişenin geçiş ücretinin dört katı para cezasının ödenmesini gerektirir. Bununla beraber bazı durumlarda cezaların hatalı bir şekilde sürücülere gönderildiği durumların yaşanması da muhtemeldir. Bu cezalara sürücülerin itiraz etme hakkı mevcuttur.

Siz de herhangi bir gişeden kaçak geçiş yapmadığınızı, geçişleriniz esnasında HGS etiketinizde yeterli bakiyeniz olduğunu düşünüyorsanız ve buna rağmen bir ceza ile karşı karşıya kaldıysanız buna itiraz etmek için çeşitli yöntemler mevcuttur. Ayrıca farkında olmadığınız ihlaller için kurumun sizi bilgilendirmesi gerekir, eğer bilgilendirilmediğiniz cezanızın son ödeme tarihi geçmiş olduğu için gecikme bedeli ödemek durumunda kaldıysanız bu bedelin yükümlülüğü size ait değildir. Mağduriyetinizin daha da ileri bir boyuta ulaşmaması adına hatayı fark eder etmez hızlı bir şekilde itirazda bulunmanız en doğru davranış olacaktır.

Plakasız Araç Kullanma Cezası 2024 Ön Plakasız Araç Kullanma Cezası

HGS Geçiş İhlaline Nasıl İtiraz Edilir?

Yapılan ihlallere yönelik tebligatlar her zaman kanuna uygun şekilde işlemeyebilir. Normal durumlarda bir sürücü HGS gişelerinden geçiş ihlali yaptığı durumda sistemde kayıtlı olan cep telefonuna bir SMS gönderilir. Eğer herhangi bir şekilde ceza hakkında bilgilendirme mesajı almadıysanız, HGS bakiyeniz bitmiş bir şekilde gişelerden geçiş yapmış olsanız da itirazda bulunabilirsiniz.

Zira tarafınıza ceza bildirimi yapılması halinde ilk 15 gün içerisinde cezayı ödeyerek yüzde 25’lik bir indirimden faydalanmış oluyorsunuz ve bildirim yapılmadığı durumda bu indirimden faydalanma hakkınız otomatik olarak yok oluyor. Bu yüzden geç haberdar olduğunuz durumda hem indirimden faydalanamadığınız hem de haksız gecikme bedelleriyle karşılaştığınız için itiraz hakkınız her zaman bulunmaktadır. Bunun haricinde tarafınıza geçiş ihlali bildirisi geldiyse ve siz bu ihlali gerçekleştirmediğinizi, konunun sizinle alakası olmadığını düşünüyorsanız yine itiraz hakkına sahipsiniz.

HGS geçiş ihlalleri için itiraz yapılırken ortaya çıkan en büyük hatalardan birisi araç sahiplerinin itiraz gerçekleştirmek için HGS ödeme noktalarına gitmesidir. PTT ofisleri ya da banka şubeleri gibi ödeme noktaları itiraz için doğru adresler değildir.

Karayolları Genel Müdürlüğü, HGS cezalarında hata olduğunu düşünen sistem aboneleri için çeşitli itiraz hakları tanımıştır. Bu hakları aşağıdaki listeden inceleyebilirsiniz.

HGS Hesap ve Bakiye Aktarma İşlemi Nereden Yapılır?

Dilekçe ile HGS Geçiş İhlali İtirazı Nasıl Yapılır?

Hızlı Geçiş Sistemi kapsamındaki cezalara itiraz etmek için cezanın size ulaşmasının ardından yedi gün içinde dilekçe ile ilgili kuruma başvurarak ortada sizden kaynaklanmayan hatalı bir durumun bulunduğunu açıklamanız gerekir.

Dilekçeyi kaleme alırken hatanın nerede olduğu, cezaya itiraz etme sebeplerinizin neler olduğu gibi tüm detayları açık ve anlaşılır bir şekilde anlatmanız gerekir. Eğer detayları eksik olarak anlatırsanız dilekçenizi inceleyen yetkililerin işi zorlaşacak ve belki de itirazınız çözüme kavuşmayacaktır.

Tabi dilekçede tüm detaylara yer vermeniz cezanın iptal olması için yeterli bir durum değildir. Dilekçenizi ve dilekçeye sebep olan durumu inceleyen görevliler sizi haklı bulmadıkları sürece cezayı ödemek durumunda kalırsınız. Eğer haklı bulunursanız cezanız iptal edilmiş olur.

Telefon ile HGS Geçiş İhlaline Nasıl İtiraz Edilir?

HGS cezalarıyla ilgili hatalı bir durum olduğunu düşünüyorsanız Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından sağlanan çağrı hattıyla iletişime geçebilirsiniz. 0850-460-60-60 numaralı telefonu arayarak itirazınızı detaylı bir şekilde anlatıp cezanızın iptal edilmesini talep edebilirsiniz.

KGM’nin sunmuş olduğu bu çağrı servisi 7 gün 24 saat hizmet vermektedir. İtiraz talepleriniz bu çağrı merkezinde kayıt altına alındıktan sonra sonucu size bildirilir.

hgs geçiş i̇hlali i̇tiraz nereden yapılır?
hgs geçiş i̇hlali i̇tiraz nereden yapılır?

E-mail ile HGS Geçiş İhlali İtirazı Nasıl Yapılır?

Karayolları Genel Müdürlüğü, telefon haricinde e-mail ile de itiraz başvurularını kabul ediyor. HGS geçiş ihlallerine itiraz etmek için [email protected] adresine e-mail göndermeniz yeterli olacaktır. Mail gönderirken “Cezama itiraz etmek istiyorum” gibi kısa ve belirsiz cümleler kurmak yerine kim olduğunuzu, abone bilgilerinizi, hangi cezaya neden itiraz etmek istediğinizi içeren detaylı bir mail yazmanız daha doğru olacaktır. Eğer ihlalin gerçekleştiği saatte söz konusu gişeden geçen siz değilseniz o tarihte ve saatte nerede olduğunuza dair bilgiler de verebilirsiniz.

HGS Geçiş İhlali Sorgulama ve Ceza Ödeme İşlemleri

Eğer herhangi bir ihlal yaptıysanız ve kurumdan gelen uyarı mesajlarını görmediyseniz yüksek miktarda gecikme bedelleri ile karşılaşma ihtimaliniz söz konusu. Bu ihtimali ortadan kaldırmak için düzenli olarak internet üzerinden HGS geçiş ihlali yapıp yapmadığınızı sorgulayabilir, eğer varsa cezanızı erken ödeyerek indirimden yararlanabilirsiniz. Bu sorgulamalar sayesinde hatalı bir ihlal kaydı oluşturulduysa erkenden itiraz ederek üzerinizdeki yükümlülükten kurtulabilirsiniz. İsimden HGS sorgulama internet üzerinden gerçekleştirilebilen bir işlem olmasa da kolay yollarla sorgulama gerçekleştirebilirsiniz.

  • PTT’nin web sitesi üzerinden plakadan HGS ceza sorgulaması yapmak istiyorsanız ilk olarak bu bölümün altındaki bağlantıya tıklayın.
  • Bağlantıya tıkladıktan sonra açılan sayfada sağ üst bölümde yer alan “geçiş ihlali sorgula” butonuna tıklayın.
  • Daha sonra açılan sayfada araç plaka numaranızı ve güvenlik kodunu girdikten sonra Karayolları, Avrasya Tüneli ya da Yavuz Sultan Selim Köprüsü için ayrı ayrı sorgulamalar gerçekleştirerek sonuca ulaşabilirsiniz.
  • Sorgulama neticesinde karşınıza çıkan sayfada eğer ihlal varsa hangi gün, saat kaçta, nerede yapıldığına dair detaylar da sunulacaktır.

PTT üzerinden HGS cezası sorgulamak için TIKLAYINIZ!

Alternatif bir yöntem olarak e-devlet sistemi aracılığıyla da sorgulama yapabilirsiniz. Siteye girdikten sonra;

  • Giriş bilgilerini girmek için “kimliğimi şimdi doğrula” butonuna tıklayın.
  • Karşınıza çıkan ekranda ilgili yerlere T.C. kimlik numaranızı ve e-Devlet şifrenizi yazın. Eğer dilerseniz üstteki seçenekler aracılığıyla internet bankacılığı, mobil imza, elektronik imza ya da T.C. kimlik kartı opsiyonlarından birini kullanarak da giriş yapabilirsiniz.
  • Bilgilerinizi girdikten sonra “sisteme giriş yap” butonuna tıklayın.
  • Giriş gerçekleştikten sonra HGS geçiş ihlallerinizin tümü karşınıza çıkacaktır.

e-Devlet üzerinden HGS geçiş ihlallerini öğrenmek için TIKLAYINIZ!

HGS ceza ödeme işlemleri için sorgulama yaptığınız sayfalardan yararlanabilirsiniz. Bu sayfalarda eğer size ihlaliniz olduğu ve bunun sonucunda ödenmesi gereken X TL borcunuz olduğu söyleniyorsa “ödeme yap” butonu da bulunacaktır. Bu butona tıklayarak kredi kartı aracılığıyla ödemenizi gerçekleştirebilirsiniz. Diğer taraftan anlaşmalı bankalar ve PTT ofislerine giderek de borcunuzu ödeyebilirsiniz.

HGS Geçiş İhlali Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

 

HGS Geçiş İhlalinde Ne Kadar Ceza Gelir?

Geçiş ücretinin 4 katı kadar ceza ödersiniz.

HGS Geçiş İhlali Araç Satımına Engel midir?

Hayır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu