Bankacılık

IBAN Numarası Nedir? 2024 IBAN Numarası Kaç Hanelidir?

IBAN Numarası Nedir? 2024 IBAN Numarası Kaç Hanelidir? IBAN ile Para Gönderme İşlemi Nasıl Yapılır? IBAN Numarası Öğrenme, IBAN Numarası Nerede Yazıyor? IBAN Numarası Kartın Üzerinde Yazar Mı ve daha fazlası yazımızda...

IBAN Numarası Nedir? IBAN Numarası Kaç Hanelidir? Bankalarla ilgili olan bazı kavramları daha önce siler için ele almıştık. Bugün de IBAN Numarası hakkında ayrıntılı bilgileri derledik… Açılımı International Bank Account Number olup Türkçe karşılığı Uluslararası Banka Hesap Numarası olan IBAN, Avrupa Bankacılık Standartları Komitesi tarafından belirlenmiş bir kod dizisidir. Her ülkenin kendi kriterlerine göre, değişik uzunlukta belirleyebileceği bir hesap numarası standardıyla karşımıza çıkan IBAN numarası; önce Avrupa ülkelerinde, sonrasında da diğer ülkelerde kullanılmaya başlanmıştır.

Ziraat Bankası İBAN Öğrenme ve Sorgulama Nasıl Yapılır?

IBAN Nedir?

Bankalara, iş gücü ve maliyet tasarrufu sağlamasıyla öne çıkan IBAN, bir bankaya para gönderimi yapıldığında, gönderim yapılan numaranın geçerli olup olmadığının sorgulanmasına olanak tanır. Bu haliyle yanlış bir hesaba yapılacak para transferi işlemlerinin, işlem gerçekleşmeden önlenmesini sağlar. Para transfer işlemlerinde kullanılması zorunlu hale gelen IBAN numarası, en fazla 34 karakter uzunluğunda olabileceği gibi her ülkeye göre de farklılık göstermektedir. Örneğin Hollanda’da 18 haneli olan IBAN numarası, Fransa’da 27 hanelidir. Ülkemizde IBAN kaç haneli diye baktığımızda 26 karakter uzunluğunda olduğunu görürüz.

Ülkemizde kullanılan IBAN numarası örneği; TR01 0023 1034 0000 5678 9000 01 şeklindedir. IBAN numarası üzerinde bulunan her hane bir bilgi içerir.

iban numarası nedir?
iban numarası nedir?

IBAN Çözümlemesi Nasıl Yapılır?

 • İlk iki hane ülkemizin uluslararası kodu olan TR’yi gösterir.
 • Sonraki iki hane kontrol basamaklarıdır ve IBAN numarasının doğrulanması amacıyla oluşturulmuştur.
 • Ardından gelen beş hane banka kodunu gösterir. Banka kodları Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası tarafından verilmektedir.
 • Banka kodu sonrasında gelen tek hane rezerv alan olarak belirlenmiş olup tüm hesaplar için sıfır olarak kabul edilmektedir.
 • En sondaki on altı hane ise hesap numarasını gösterir. Ülkemizde hesap numarası için bir standart yoktur ve her bankaya göre farklılık gösterir.

Hesap numarasını gösterir alanda kimi zaman şube kodu bilgisi de yer alır. Bazı bankalar alfabetik, bazı bankalar numaralardan oluşan karakterler kullanırken, bazıları hesap numarası değil de müşteri numarası kullanabilmektedir. Döviz cinsini de kimi bankalar hesap numarası içinde belirtirken kimi bankalar ayrıca belirmektedir. Elinizdeki IBAN numarasının doğruluğunu ilgili bankanın internet sitesi üzerinden kontrol edebilirsiniz.

IBAN Numarası Ne İşe Yarar?

Özetle ülke kodu, banka kodu, şube kodu ve hesap numarasını gösterir bir kod olan IBAN, para transferlerinde işlemlerin hatasız, hızlı ve güvenilir olarak tamamlanmasına olanak sağlar. 2009’dan itibaren para transferlerinde kullanılan tüm hesaplar için IBAN numarasının gösterilmesi zorunlu hale gelmiştir.

EFT İptal Etme Nasıl Yapılır? Tüm Bankalarda EFT İptal Etme

IBAN ile Para Gönderme İşlemi Nasıl Yapılır?

IBAN no nedir ve ne işe yarar konusuna değindik. Peki, IBAN numarasına nasıl para yatırılır? Eğer bir banka şubesinden para yatırma işlemi yapacaksanız, işlemi yapacak olan banka görevlisine elinizdeki hesap numarasını ya da IBAN numarasını vermeniz yeterli olacaktır. Başka bir bankadaki hesaba ya da hesabınızın bulunduğu bankanın başka bir şubesindeki hesaba talimat ile para gönderirken mutlaka IBAN numarasını belirtmelisiniz.

İnternet bankacılığı ile para transfer işlemlerini yaparken, özellikle başka bankaya yapacağınız transferlerde, IBAN numarasının kullanılması zorunludur. Ancak eğer IBAN numarasını temin edemiyorsanız hesap numarası ile işleme devam etmek istediğinize dair beyanı onaylayarak, transferi gerçekleştirebilirsiniz.

 • Örneğin mobil bankacılık üzerinden IBAN numarası ile para gönderme işlemi yaparken, işlem yapacağınız bankaya göre değişmekle birlikte, aşağıdakine benzer bir ekran görüntüsü karşınıza gelecek.

 • Gelen ekranda IBAN numarası ve alıcının adı ve soyadı bilgilerini yazarak işleme devam edebilirsiniz.
 • Aynı gün karşı tarafa ulaşmasını istediğiniz bir para transferi gerçekleştirmek istiyorsanız tarihi değiştirmenize gerek yok.
 • Ancak, ileri bir tarihte gerçekleşmek üzere bilgileri girip EFT ya da havale emri olarak kayıt edebilirsiniz.
 • Ödeme türü, tutar ve açıklama bilgilerini de girerek işleme devam ettiğinizde karşınıza kontrol etmeniz için onay sayfası çıkacak.
 • Bilgilerde hata olmadığına emin olduktan sonra işlemi onaylayarak para transferini gerçekleştirebilirsiniz.

IBAN Hangi Bankaya Ait?

IBAN numaralarının 5-6-7-8 ve 9. hanelerinde banka kodu bulunmaktadır. Elimizde olan bir IBAN hangi bankaya ait diye merak ediyorsanız özellikle ilgili hanelerde yer alan banka kodunu bulmamız gerekiyor. Türkiye’de faaliyet gösteren başlıca bankaların IBAN kodları aşağıdaki gibidir.

 • Ziraat Bankası – 10
 • Halkbank – 12
 • Vakıfbank – 15
 • İş Bankası – 64
 • Garanti Bankası – 62
 • Türk Ekonomi Bankası – 32
 • Akbank – 46
 • Yapı Kredi – 67
 • Garanti BBVA – 62
 • Denizbank – 134
 • QNB Finansbank – 111

Elinizdeki IBAN numarasının ilgili hanelerinde bu bankalar dışında bir kod varsa bankaların EFT kodlarına bakarak hesabın hangi bankaya ait olduğunu kolaylıkla bulabilirsiniz.

IBAN Numarası Nerede Yazar?

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası tarafından yayınlanan tebliğ uyarınca bankalar, bünyelerinde açılan ve para transferi işlemlerine dahil olan tüm hesaplar için IBAN üretmek ve hesap sahiplerine bildirmek zorundadır. Her bir hesap için ayrı üretilen IBAN numarası nasıl öğrenilir? 

 • Bazı bankalar, nadiren de olsa, IBAN numarasının debit kart yani ATM kartı üzerinde de basımını gerçekleştirir.
 • Hesap açılışı sırasında bankanın müşteriye ibraz etmekle yükümlü olduğu hesap cüzdanının üzerinde hem hesap hem de IBAN numarası yer alır.
 • Eğer elinizde şube kodu ve hesap numarası varsa bankaların internet siteleri üzerinden IBAN bilgisi sorgulama işlemini yapabilirsiniz.
 • Kendi hesabınızın IBAN numarasına internet bankacılığı üzerinden ulaşabilirsiniz. Eğer internet bankacılığı kullanmıyorsanız size en yakın banka şubesinden de bu bilgiye ulaşmanız mümkün olacaktır.
 • Ticari faaliyette bulunan firmalar, hesaplarına sürekli gelen para transferleri olduğu için faturalarına ve internet sitelerine, çalıştıkları bankalara ait IBAN bilgilerini mutlaka eklerler. Ayrıca 1 Ocak 2010 tarihi sonrasında basılan çeklerde de IBAN bilgisinin yer alması zorunlu hale gelmiştir.

IBAN Numarası Kime Ait?

Elinizde bulunan bir IBAN kime ait diye öğrenmek için de, IBAN numarasının ait olduğu bankadan bilgi alabilirsiniz. Hesabınızın bulunduğu bankaya ait bir IBAN no öğrenme işlemi için, internet bankacılığı da kullanıyorsanız işiniz daha kolay olacak. Havale işlemleri adımına girip IBAN numarasını yazdığınızda, hesap sahibinin adı AB***, soyadı da BA*** şeklinde yani adının ve soyadının ilk 2 harfi görünecek şekilde karşınıza gelecektir.

iban numarası kaç hanelidir?
iban numarası kaç hanelidir?

IBAN Numarası Başkasının Eline Geçerse Ne Olur?

Neredeyse her geçen gün yeni bir dolandırıcılık yöntemi duyuyoruz. Hal böyle olunca, IBAN numarası başkasının eline geçerse ne olur diye endişe edebilirsiniz. Ancak para transfer işlemlerinde kullanılması zorunlu bir bilgi olması sebebiyle, sıklıkla size para gönderecek kişilerle bu bilgiyi paylaşmanız gerekir.

Sizin bilginiz dışında, bir şekilde IBAN numaranız bir başkasının eline geçse bile, tek başına bu bilgi hesaplarınıza erişim için risk teşkil etmez. Bununla birlikte T.C. kimlik numaranız, banka kullanıcı kodu ve şifreleriniz ile size ait kişisel bilgilerinizi kimseyle paylaşmamanız gerekir.

IBAN Numarasının Kime Ait Olduğunu Nasıl Öğrenebilirim?

PTT Para Gönderme İşlemi Nasıl Yapılır?

Yapı Kredi Müşteri Hizmetlerine Nasıl Bağlanabilirim?

444 0 444 numarası üzerinden bağlanabilirsiniz.

İş Bankası Müşteri Hizmetleri Numarası Nedir?

0850 724 0 724 dür.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu