E – Devlet | Giriş | Kapısı | Şifresi

IBAN SORGULAMA

Bu yazımızda siz değerli okurlarımıza IBAN sorgulama işlemi nasıl yapılır anlattık. Aslında çok zor bir işlem gibi görünmeyen bu sorgulamayı birçok vatandaşımız doğru bir şekilde yapamıyor. Ancak anlattığımız şekilde adımları uygulayan vatandaşlarımız ise bu işlemleri kolaylıkla yapabilir. Eskiden bu tür işlemler genelde bankalara gidilip yapılmak zorunda olunurdu ancak artık böyle bir şeye artık ihtiyacımız yoktur. Aşağıda ise sizlere verilen adımları uygulayarak bu sorgulama işlemleri yapabiliriz. Bunun yanı sıra ise bu işlemler için hiçbir şifreye ihtiyacımız yoktur. Ayrıca adımların hemen altında ise resimlerini sizlere sunduk. Böylece adımlarda hata yapma payımızda en aza düşecektir. Şimdi IBAN sorgulama işlemi nasıl yapılır kısmına geçmeden önce IBAN nedir ve nasıl çözümlenir hakkında kısaca sizlere bilgi verelim. Daha sonrasında ise farklı bankalarda IBAN sorgulama işlemlerinin nasıl gerçekleştirildiğini sizlere aktaracağız.

IBAN nedir ve nasıl çözümlenir?

IBAN numarası bankaların bünyesinde barındırdığı müşteri hesaplarını tanımlamak için kullanılan bir kod sistemidir. Bu kod sistemi ile gerçekleştirilecek olan para transferleri çok daha hızlı, daha hatasız ve çok daha az bir maliyetle gerçekleşmektedir. Ancak çoğu insanın düşündüğünün aksine sizlere verilen kartların üzerinde bulunan 16 haneli numara ile IBAN numarası arasında hiçbir bağlantı bulunmamaktadır. IBAN numarası uluslararası geçerliliği olan 26 karakterden oluşan bir koddur ve bu kod uluslararasında geçerli bir şekilde sizin bankanızdaki hesabınızı tanımlamaktadır. 26 karakterden oluşan IBAN numarasının ilk iki karakteri hesabın bulunduğu ülkeyi tanımlamaktadır ve ülkemiz için bu iki karakter TR’dir. Daha sonrasında gelen 2 basamak kontrol basamakları olup IBAN numarasının kontrolünde kullanılmaktadır. Kontrol basamaklarını takip eden 5 basamak ise banka kodu olarak işlenir ve bankayı tanımlamaktadır. Sonrasında gelen 1 basamak ise rezerv alanı olarak ayrılmıştır ve değiştirilene kadar sıfır olarak kalır. Bu kısımdan sonra gelen 16 haneli kısım ise hesap numaranız olarak işlenir. Aşağıdaki görselde ise örnek bir IBAN üzerinde rahatlıkla gösterilmektedir.

Bunların dışında IBAN kime ait gibi soruların cevabını ne yazık ki öğrenmek biraz zor. Çünkü genelde bankalar müşterilerinin bilgilerini 3. Kişilerle paylaşmamaktadır. Bu sebeple IBAN numarasının kime ait olduğunu banka çalışanlarından öğrenemezsiniz. Ancak para gönderme işlemini internet bankacılığı üzerinden gerçekleştirirken karşınıza az da olsa bilgi gelecektir. Böylelikle IBAN numarası hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Vakıfbank IBAN sorgulama nasıl yapılır?

 • Öncelikli olarak aşağıda sizlere vermiş olduğumuz bağlantıya tıklayarak Vakıfbank IBAN sorgulama sayfasına ulaşmanız gerekmektedir.
 • Ekrana gelecek olan kısımda iki farklı türde IBAN sorgulaması yapılabildiğini göreceksiniz. Üst kısımda hesap veya kart numaranıza ait olan IBAN sorgulaması gerçekleşmektedir. Alt kısımda ise yatırım hesabınıza ait IBAN sorgulaması gerçekleştirebilirsiniz. Öğrenmek istediğiniz IBAN türüne göre ilgili kısmı eksiksiz doldurup yanındaki IBAN öğren butonuna basmanız yeterli olacaktır.

Vakıfbank IBAN sorgulama sayfasına ulaşmak için TIKLAYINIZ!

Ziraat Bankası IBAN Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır ?

 • Bu işlemi yapmak için öncelikle aşağıdaki bağlantı adresine tıklayalım.
 • Daha sonra ise açılan sayfada ilk olarak şubemizi seçiyoruz. Daha sonra müşteri no ve ek no varsa bunları yazıyoruz.

1

 • Son olarak ise sorgula yazan butona tıklayalım ve böylece sorgulama işlemini tamamlamış oluyoruz.

2

IBAN Numarası Sorgulama sayfasına Ulaşmak İçin LÜTFEN TIKLAYINIZ!

Garanti IBAN Sorgulama Sayfasına Ulaşmak İçin Ne Yapmalıyım ?

 • Bu sorgulama işlemini yapmak için bizlerin yapması gereken ilk işlem aşağıdaki bağlantı adresine tıklayınız.
 • Daha sonra ise açılan sayfada şube kodumuzu ve hesap numaramızı yazıyoruz.

3

 • Son olarak ise tamam yazan butona tıklıyoruz ve böylece IBAN sorgulama işlemini tamamlamış oluyoruz.

4

Garanti IBAN Numarası Sorgulama İşlem Sayfasına Ulaşmak İçin Lütfen TIKLAYINIZ!

Albaraka IBAN Sorgulama Sayfasına Ulaşmak İçin Ne Yapmalıyım ?

 • Bu sorgulama işlemi için aşağıdaki bağlantı adresine tıklayalım.
 • Daha sonra ise açılan sayfada müşteri numaramızı ardından da hesap numaramızı yazıyoruz .

5

 • Son olarak ise hesapla yazan butona tıklayalım. Böylece işlemimiz tamamlanmış olacaktır.

6

IBAN Numarası Sorgulama Sayfasına Ulaşmak İçin Lütfen TIKLAYINIZ!

Yapı Kredi IBAN Sorgulama Sayfasına Ulaşmak İçin Ne Yapmalıyım ?

 • Yapı Kredi Bankası IBAN numarası sorgulama sayfasına ulaşmak için aşağıdaki bağlantıya tıklamanız gerekmektedir.
 • Gelen kısımdaki boşluğa banka hesa numaranızı girmeniz gerekmektedir. Daha sonra IBAN Oluştur butonuna basarak IBAN numaranızı ekranda görüntüleyebilirsiniz.

Yapı Kredi IBAN sorgulama sayfasına ulaşmak için TIKLAYINIZ!

İş Bankası IBAN Sorgulama Sayfasına Ulaşmak İçin Ne Yapmalıyım ?

 • İş Bankası IBAN sorgulamak için aşağıda sizlere vermiş olduğumuz bağlantıya tıklamanız yeterli olacaktır.
 • Daha sonrasında karşınıza gelen kısımda hesap tipinizi seçmeniz gerekmektedir. Hesap tipini seçtikten sonra sırasıyla şube kodunuzu ve hesap numaranızı eksiksiz bir şekilde doldurmanız gerekmektedir. Bu işlemden sonra “Hesapla” butonuna tıklayarak ekranda IBAN numaranızı görüntüleyebilirsiniz.

İş Bankası IBAN sorgulama sayfasına ulaşmak için TIKLAYINIZ!

BİR YORUM YAZIN

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.