E – Devlet | Giriş | Kapısı | Şifresi

İKAMETGAH SORGULAMA

Bu yazımızda sizlere internet üzerinden ikametgah sorgulamasının nasıl yapılacağı hakkında bilgi vereceğiz. Kişiler bazen sistemdeki aksaklıklar nedeniyle bazen ise kendi isteklerinin dışında ikametgah adreslerinin değiştiğini görürler. Bazı vatandaşlarımız iş nedeniyle sık sık yer değişikliği yaptığından ikametgah adreslerini unutabilirler. İkametgah adreslerini öğrenmek isteyen vatandaşlar  T.C. kimlik numaraları ile işlem yapabilmektedirler. Kişiler kolayca internet üzerinden ikametgah sorgulama işlemini gerçekleştirebilirler.

İkametgah Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Yazının sonunda bulunan ikametgah sorgulama adlı bağlantıya tıklayarak işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. T.C. kimlik numaranızı, nüfusa kayıtlı olduğunuz ili, nüfusa kayıtlı olduğunuz sıra numaranızı ve resim doğrulama kısmında bulunan kodu giriniz. Bilgilerinizi eksiksiz ve doğru bir şekilde girdiğinize emin olduktan sonra ”Sorgula” butonuna tıklayarak ikamet sorgulama işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

İkametgah Sorgulama İşlemi İçin TIKLAYINIZ!

1. TC No ile İkametgah Sorgulama

TC No ile ikametgah sorgulama işlemleri ile isimden adres sorgulama işlemlerini gerçekleştirmek isteyen kişilerin kullanabileceği birkaç farklı yöntem bulunuyor. Bunların başında ise E Devlet ikametgah sorgulama işlemleri geliyor. Bilindiği üzere günümüzde E Devlet sistemi üzerinden birçok farklı işlem yapılabiliyor. Bununla birlikte kullanabileceğiniz birkaç değişik yöntem daha bulunuyor. Öyleyse gelin bu işlemleri nasıl gerçekleştireceğiniz hakkında sizlere bilgi verelim.

2. E Devlet İkametgah Sorgulama

E Devlet ikametgah sorgulama işlemlerini gerçekleştirmek için ilk olarak aşağıda yer alan linke tıklamanız gerekiyor. Daha sonra yapılması gereken şey Kimliğimi Şimdi Doğrula seçeneğine basarak siteye giriş yöntemlerinden birini tercih edip girmek olacaktır. Bu noktada bilmeniz gereken şey her gün yalnızca bir adet sorgulama yapabileceğiniz, gün içinde yapılacak olan sorgulama işlemlerinde alacağınız belgeyi ne için kullanacağınıza dair gerekli bilgileri girmeniz gerekir. Belgeyi vereceğiniz kişi ya da kurum bu belge üzerinde yer alan T. C. kimlik numarası ve barkod numarası bilgilerini kullanarak bu belgeyi doğrulamak için yine E Devlet sistemini kullanacaktır. Bu belgeyi geçerlilik süresi dahilinde kullanmanız mümkündür. Gün içinde her ne kadar en fazla bir defa ikametgah sorgulama işlemlerini gerçekleştirebiliyor olsanız da bu belgeden dilediğiniz kadar nüsha alabileceğinizi de aklınızdan çıkarmayın. Bu bilgileri onayladığınızı gösteren ilgili kutucuğui işaretledikten sonra Devam Et seçeneğine basabilir ve sorgulama formuna ulaşabilirsiniz. Belgenin neden verileceğini işaretledikten sonra Sorgula seçeneğine basarak sorgu sonucuna ulaşabilmeniz mümkün hale gelir.

E Devlet İkametgah Sorgulama İçin TIKLAYINIZ!

Aile Hekimi Sorgulama

Aile hekimi sorgulama sistemi üzerinden de gerçekleştirmeniz mümkündür. Bunun için aşağıda yer alan bağlantıya tıklamanız ve ardından karşınıza gelecek olan sayfa üzerinden T. C. kimlik numarası, anne ismi, baba ismi ve doğum yeri bilgilerini girmeniz gerekir. Ben robot değilim diye işaretledikten sonra sorgulama işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Anne ya da babanızın iki simi olduğu takdirde her iki ismi de girmeniz gerekir. Böylelikle hem aile hekiminize hem de ikamet ettiğiniz adrese ulaşabilirsiniz.

Aile Hekimi Sorgulama İçin TIKLAYINIZ!

Nüfus ve Vatandaşlık Müdürlüğü Sorgulama

Bu sorgulama işlemi için aşağıda yer alan linke tıklamalı ve kullanıcı adı ile şifre bilgilerini girerek güvenlik kodu bilgilerini de doldurdutkan sonra giriş seçeneğine basmalısınız. Parolamı unuttum seçeneği ile birlikte şifre bilgilerinizi tazeleyebilirsiniz.

Nüfus ve Vatandaşlık Müdürlüğü Sorgulama İçin TIKLAYINIZ!

Adres Kayıt Sistemi Nedir?

Adres kayıt sistemi ile birlikte Türkiye’de yaşayan yerleşik yabancılar ve Türk vatandaşları için gerek yerleşim yeri gerek ise adres bilgilerinin elektronik ortam üzerinden merkezi bir yapının kanatları altında güncel bir şekilde tutulması sağlanmış ve adres ile ilgili olan dağınık bilgilere son verilmiştir. Bu E devlet projesinden faydalanmak isteyen kişilerin aşağıda yer alan bağlantıya tıklaması gerekiyor. Daha sonra yapılması gereken şey ise sırası ile, şehir, ilçe, mahalle / köy / mezra / mevki, cadde, bulvar, sokak ya da meydan, dış kapı numarası ve iç kapı numarası girilmelidir. Bu şekilde adres bilgilerine ulaşmanız mümkündür.

Mernis

Mernis adresi ne demek diye soran birçok kişi bulunuyor. Mernis ya da Merkezi Nüfus İdare Sistemi, İçişleri Bakanlığı’na bağlı olan Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü tarafından 2002 yılında hizmete geçmiş olan merkezi nüfus bilgilerinin düzenlendiği bir sistemdir. Ortak veri tabanı işletmeciliği ve bilişim teknolojileri açısından Türkiye Cumhuriyeti’nin en önemli projelerinden biri olarak kabul edilir. Sistemin merkezi Ankara’da yer alır. Mernis projesi ile birlikte bireylere ait 11 haneden oluşan sayısal kişi kimlik numaraları bilgisayar ortamında yer alır. Bu sisteme 1960’lı yıllardan bu yana ölü ve sağ olarak 120 milyon kişinin bilgileri girilmiş bulunuyor. Mernis adresi ile ikametgah arasında hiçbir fark bulunmaz. Mernis adresi yalnızca sistem içerisinde kayıtlı olan ikametgah adresidir.

BİR YORUM YAZIN

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Gavkhar dedi ki:

    İl göç idaresinden beklemekte olduğum evraklar