Sorgulamalar

e-Devlet İkametgah Sorgulama 2024 İkametgah Belgesi Nasıl Alınır?

e-Devlet İkametgah Sorgulama - İkametgah Belgesi Nasıl Alınır? e-Devlet İkametgah Değiştirme, İkametgah Sorgulama, Yerleşim Yeri Belgesi, İkametgah Belgesi Nedir ve daha fazlası yazımızda...

e-Devlet İkametgah Sorgulama – İkametgah Belgesi Nasıl Alınır? İkametgah adresini nasıl sorgulayabiliriz gelin birlikte bakalım. e-Devlet Üzerinden İkametgah Nasıl Alınır? e-Devlet İkametgah Belgesi Doğrulaması Nasıl Yapılır gibi pek çok sorunun cevabını yazımızda bulabilirsiniz.

İkametgah belgesi, kişinin resmi kayıtlarda görünen ikamet adresini, diğer bir deyişle resmi yerleşim yerini gösteren belgedir. Yerleşim yeri belgesi de denebilir. Dolayısıyla ikametgah nedir diye merak edenler için kısaca resmi kayıtlarda yer alan yaşanılan yer, konum anlamına geldiğini söylemek mümkündür. İş başvuruları, burs başvuruları yaparken, okul kaydı yaptırırken ya da pek çok çeşitli başvuru ve kayıt esnasında kişiden ikametgah belgesi talep edilebilir.

e-Devlet İkametgah Sorgulama | İkametgah Belgesi Nasıl Alınır?

Geçmişte sadece muhtarlıklardan alınan ikametgah belgeleri günümüzde;

 • Muhtarlıktan
 • e-Devlet sisteminden
 • Nüfus müdürlüklerinden alınabilmektedir.

Kişi, kimlik belgesi veya kimlik yerine geçebilecek ehliyet ya da pasaport gibi belgeleriyle resmi olarak kayıtlı olduğu yerleşim yerinin muhtarlığına ya da Nüfus Müdürlüğüne giderek ikamet adresi sorgulama sonucunda belgesini alabilir. Bununla birlikte turkiye.gov.tr adresinden e-Devlet şifresiyle giriş yaparak adres bilgisi sorgulaması yapabilir ve hiç sıra beklemeden kolayca resmi her türlü işlemde geçerliliği olan ikametgah belgesi oluşturulabilir.

İkametgah Değişikliği Nasıl Yapılır? Muhtarlık Yapar mı?

e-Devlet Üzerinden İkametgah Nasıl Alınır?

Yerleşim yer belgesi sorgulama işlemini e-Devlet sistemi aracılığıyla yapabilirsiniz.

 • İlk olarak bu bölümün altındaki bağlantıya tıklayıp ilgili sayfayı açın.
 • Yerleşim yeri ve diğer adres belgesinin oluşturulabilmesi için öncelikle sistemde e-Devlet şifresi kullanılarak kimliğin doğrulanması gerekiyor. Henüz bir e-Devlet şifresine sahip olmayan vatandaşlar, şifrelerini PTT merkez müdürlüklerinden üzerinde T.C. kimlik numaralarının bulunduğu kimliklerini göstererek 2 TL karşılığında kolaylıkla edinebiliyorlar.

ikametgah

 • Kimlik doğrulaması yapıldıktan sonra açılan sayfadaki bilgi metninin okunması ve onaylanması gerekir. İlgili metin okunduktan ve “Yukarıdaki bilgilendirme yazısını okudum.” şartını kabul ettikten sonra “Devam Et” butonuna tıklayarak bir sonraki aşamaya geçiliyor.

ikametgah 2

 • Bir sonraki aşamada ikametgah belgesinin kim için oluşturacağı bilgisinin verilmesi istenmektedir. “Kendisi” butonu “Devam Et” butonuna basılarak bir sonraki aşamaya geçilir.
 • Ancak eş veya çocuk için bu belge oluşturuluyorsa “Eş/Çocuk” seçeneğini işaretlenmesi ve ilgili kişinin T.C. kimlik numarasının sisteme girilmesi gerekmektedir.
 • T.C. kimlik numarası girildikten sonra “Devam Et” butonuna tıklayarak sıradaki aşamaya geçilebilir.

ikametgah 3

 • Üçüncü aşamada ise belgenin talep edilme sebebinin belirtilmesi isteniyor. Belge oluşturmak istenmesinin sebebi “kişi talebi” ise “sorgula” butonuna basarak bir sonraki aşamaya geçilebilir.
 • “Kuruma ibraz” amacıyla bu belgeyi oluşturuluyorsa, e-Devlet kişiden bu kurumun adını sisteme girmesini istemektedir.
 • Kurumun adını belirttikten sonra “Sorgula” butonuna tıklayarak işleme devam edilir.
 • Eğer belge bir “kurum talebi” neticesinde oluşturuluyorsa bu durumda sisteme bu kurumun adı, talep edilen belge sayısı ve tarih bilgilerinin girilmesi gerekmektedir. Bu bilgilerin verilmesinin ardından “sorgula” butonuna tıklanarak ikametgah sorgulama yapılır.

Önemli bir bilgilendirme: “Sorgula” butonuna basmadan önce belgenin kim için (kendisi, eşi veya çocuğu için) ve ne amaçla oluşturulduğu bilgilerinin ihtiyaca uygun şekilde verildiğinden emin olmakta fayda var. Zira belgeyi oluşturmaya başlamadan önce kabul edilen bilgilendirme yazısında aynı takvim günü içerisinde birden fazla belge oluşturma hakkının verilmediği belirtilmektedir.

ikametgah 4

 • Dördüncü aşamada e-Devlet ikametgah belgeniz hazırlanmış oluyor. Bu aşamada dilerseniz “e-posta gönder” butonuna tıklayarak internet üzerinden belgenizi edinebilirsiniz. Ancak belgenizi bir kuruma teslim etmeniz gerekiyorsa, belgenizi yazdırmak için “e-posta gönder” butonunun hemen yanındaki “dosyayı indir” butonuna basarak belgeyi indirmeniz gerekmektedir.
 • Dosyayı bilgisayarınıza indirdikten sonra yazıcıdan çıktısını alarak ilgili kuruma teslim edebilirsiniz.

e-Devlet ikametgah sorgulamak için TIKLAYINIZ!

e-Devlet Şifreniz Yoksa: E Devlet Şifresi Nasıl Alınır?

e-Devlet İkametgah Alma Sınırı Var Mıdır, Ne Sıklıkla İkametgah Belgesi Oluşturulabilir?

 • e-Devlet üzerinden ikametgah adresi öğrenmek istediğinizde karşınıza önce bir bilgilendirme yazısı çıkar. Ancak bu bilgilendirme yazısı okunduktan ve onaylandıktan sonra işleme devam edilebilir. Bilgilendirme yazısının ilk şartında bir takvim günü içerisinde yalnızca bir belge oluşturulabileceği belirtiliyor.
 • Dolayısıyla belgenin oluşturulması sırasında geçilen aşamalarda belgenin kim için ve hangi amaçla verileceği sorularını dikkatle cevaplamak oldukça mühimdir. Çünkü belge oluşturulduktan sonra geri dönüp bu bilgileri düzeltme ve aynı gün içinde ihtiyaca uygun bir başka belge oluşturma hakkı verilmiyor.
 • Bununla birlikte gün içinde oluşturulan belgenin dilendiği kadar çok sayıda kopyasını almak mümkündür. Ayrıca daha önceki dönemlerde oluşturulan ikametgah belgelerini görme ve geçerliliklerini koruyorlarsa onların kopyalarını alma imkanı da bulunmaktadır.
 • “Kayıtlı Belgelerim” butonuna tıklanarak e-Devlet üzerinden oluşturulan önceki yerleşim yeri (ikametgah) ve diğer adres belgeleri ve geçerli olup olmadıklarını görebilir.
 • Diğer bir deyişle sistemde önceden oluşturulan belgelerin daha sonra yeniden görüntülenmesi mümkündür. Hala geçerliliği bulunan belgeler ise indirebilir, yazdırabilir ve bu belgeler ihtiyacı karşılıyorsa yeni bir e-Devlet ikametgah belgesi oluşturmadan bu mevcut belgelerle işlem yapılabilir.

e-Devlet İkametgah Belgesi Doğrulaması Nasıl Yapılır?

e-Devlet üzerinden oluşturulan ikametgah belgesi her türlü resmi işlemde geçerliliği olan bir belgedir. Bu belgeyle tıpkı nüfus müdürlüğünden alınan ikametgah belgesi gibi işlem yapmak mümkündür.

 • Belgenin doğruluğu ve geçerliliği iki şekilde test edilebilir. Bunlardan ilki doğrulanması istenen belgenin sağ üst köşesinde bulunan barkod numarası kullanılarak yapılır.

doğrulama

 • Sağ üst köşedeki barkod numarasıyla ikametgah belgesiyle ilgili doğrulama işlemi yapmak için bu bölümün altındaki bağlantıya tıklayabilirsiniz.

doğrulama

 • İkametgah belgesi üzerindeki bu barkod, aşağıdaki bağlantıya tıkladıktan sonra karşınıza gelen sayfadaki ilgili bölüme girilir.
 • İkametgah belgesinin barkod numarası ilgili alana girildikten sonra “devam et” butonuna basılarak bir sonraki aşamaya geçilir. Bir sonraki aşamada, doğrulanmak istenen belge kime aitse o kişinin T.C. kimlik numarasının sisteme girilmesi gerekir.
 • Belge sahibinin T.C kimlik numarasını girip “devam et” butonuna bastıktan sonra sistem tarafından bir bilgilendirme yazısı gönderilir, bu yazı onaylandıktan sonra belgenizi görüntüleyebilir, doğruluğunu kontrol edebilirsiniz.

İkametgah Belgesi doğrulama için ikinci bir yöntem ise belgenin altında bulunan QR kodu kullanmaktır. Bu kod mobil cihazlardan okutulduğunda belgenin geçerliliği test edilebilmektedir.

doğrulama

Dolayısıyla bir e-Devlet hizmeti olarak internet üzerinden kolaylıkla, hızlı ve sıra beklemeden oluşturma imkanı sunulan yerleşim yeri (ikametgah) ve diğer adres belgesinin farklı yöntemlerle geçerliliği ve doğruluğu sorgulanabilmektedir.

e-Devlet sisteminden ikametgah belgesi doğrulamak için TIKLAYINIZ!

İkametgah Nasıl Değiştirilir?

 • Kişi yasal olarak yaşadığı yer bilgisini devlete bildirmekle yükümlüdür. Taşınma veya herhangi bir sebeple adres değişikliği yapılması durumunda kişi önceki adresinde artık bulunmadığını ve yeni taşındığı adresini devlete bildirmek zorundadır. Bu bildirimin gerekli süre içerisinde yapılmaması halinde kişiye 285 TL para cezası uygulanır. Yanlış adres beyanında bulunulması halindeyse kişi 5.958 TL para cezası ödemek mecburiyetindedir.
 • İkametgah değişimi bildirimini kişi bizzat kendisi veya ailesiyle birlikte yaşıyorsa aile fertlerinden biri, kişi adına, bağlı bulunduğu nüfus müdürlüğüne müracaat ederek adres değişimi beyanında bulunabilir. Hangi nüfus müdürlüğüne bağlı bulunduğunuzu bilmiyorsanız Nüfus ve Vatandaşlık Genel Müdürlüğünün internet sayfasından öğrenebilirsiniz. Sayfaya erişmek için bu bölümün altında bulunan linke tıklayın.
 • İkamet adresi değişimi için gerekli belgeleri posta yoluyla kayıtlı olunan bölgenin nüfus müdürlüğüne ileterek de ikamet adresi değişimi bildiriminde bulunma imkanı vardır.
 • Son olarak, e-Devlet üzerinden de ikametgah değişimi bildirilebilir. Ancak bu işlem için  turkiye.gov.tr adresine e-Devlet şifresiyle giriş yapmak yeterli olmayacaktır. Bu işlem için sistem kişinin mobil imza veya e-imza ile giriş yapmasını istemektedir. Eğer kişi mobil imza veya e-imzaya sahipse e-Devlet sistemiyle de kolay ve hızlı bir şekilde ikamet adresi değişimi bildiriminde bulunabilmektedir.

e-Devlet sisteminden adres değişikliği bildiriminde bulunmak için TIKLAYINIZ!

Hangi nüfus müdürlüğüne bağlı olduğunuzu sorgulamak için TIKLAYINIZ!

İkametgah Değişikliği Beyanında Bulunmak İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Kişinin ikamet taşıma talebini bildirmesi için gerekli olan belgeler boş bir eve taşınıyor olmasıyla bir başkasının yanına taşınıyor olmasına göre değişmektedir.

 • Eğer halihazırda boşaltılmış, bir başkası tarafından kullanılmayan bir eve taşınma söz konusuysa kişinin bu yeni taşındığı yerde bulunduğuna dair kendi adına bir fatura veya bir kira sözleşmesi gibi geçerli belgeyi ibraz ettirmesi gerekmektedir.
 • Ancak taşınılan yer boş değilse, diğer bir deyişle kişi bir başkasının yanına taşınıyorsa bu durumda yeni ikamet adresi bildirimi için bir süredir bu adreste yaşıyor olan kişiyle birlikte ikametgah değişimi bildiriminde bulunulması gerekmektedir.

İkametgah Değişikliği Hakkında Daha Detaylı Bilgi: İkametgah Değişikliği Nasıl Yapılır?

TC ile Adres Sorgulanır mı?: TC İle Adres Sorgulama Yapılabilir mi?

Nüfus Cüzdanı Sureti, Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği Alma

 

Adres Değişikliği Kaç Gün İçerisinde Bildirilmelidir?

20 gün içinde bildirilmelidir.

Adres Değişikliği 20 Günü Geçerse Ne Olur?

20 gün bildirilmediğinde para cezası uygulanır.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu