Edevlet.net

İllere Göre 2019 Yerel Seçim Anket Sonuçlarında Son Durum

28.03.2019

Başkanlık sisteminin ilk yerel seçimine sayılı günler kala araştırma şirketleri de gerçekleştirdikleri anketlerle halkın nabzını tutmaya çalışıyorlar. Bazı illerdeki sonuçlar sürpriz olarak nitelendirilirken bazı şehirlerde iki ittifakın adayları da başa baş bir mücadele sergiliyor. Anket şirketlerinin yerel seçimle ilgili ortak görüşleri, halkın seçimlerden bunaldığı ve gündelik hayata adapte olamadığı yönünde.

Kararsızlar Belirleyici Olacak

Bazı noktalarda fikirsel ayrılıklar yaşasalar da araştırma şirketlerinin ortak bulgularından biri de seçimlerde muhalefet kanadındaki küskünlük. 24 Haziran başkanlık seçimlerinde yaşanan olaylar özellikle Millet İttifakı’nı destekleyen adaylarda hem küskünlüğe hem de yılgınlığa sebep olmuş durumda. Yapılan anket sonuçları, 24 Haziran seçimlerinde yaşananların muhalif seçmen grubunun büyük bir bölümünün tepkisini sandığa gitmeyerek göstereceğini söylüyor.

Geçtiğimiz yıllarda yapılan anketlerde kararsızların büyük bir bölümü seçim günü oyunu Ak Parti’den yana kullanırken bu seçimlerde bundan farklı bir durum yaşanacağı öngörülüyor. 31 Mart yerel seçimlerinde kararsızların çok az bir kısmı ankete hangi partiye oy vereceğini söylemeye çekinenlerden oluşurken bu kez büyük bölümünü Millet İttifakı’nı destekleyen seçmenler oluşturuyor.

Araştırma şirketleri, iktidarı destekleyen ve Cumhur İttifakı’na sempati duyan seçmenin, seçim havasına girdiğini ve yüksek katılım gerçekleştireceklerini belirtirken tam tersi bir durumu Millet İttifakı için dile getiriyorlar. Muhalif seçmenin seçim havasına girememesinin ve sandığa gitmeyi tercih etmemesinin birkaç sebebi bulunuyor. İlk ve en önemli olanı “öğrenilmiş çaresizlik” olarak adlandırılan psikolojik durum olarak dile getiriliyor. 16 yıllık ülke iktidarı ve 25 yıllık yerel yönetim hakimiyeti muhalefeti destekleyen seçmenin sonuçlarla ilgili hevesini kırmış durumda. Ayrıca Millet İttifakı’nın çeşitli illerde adaylar belirlenirken yaşanan anlaşmazlıklar nedeniyle de sağlam bir yapıda olmadığı görüşü, seçmen tarafında sıkça dile getiriliyor. Son olarak 24 Haziran akşamı Millet İttifakı adayı Muharrem İnce’nin bir muhabire “adam kazandı” diyerek ortadan kaybolması, oy sayımlarını kontrol eden gönüllülerin muhalefet tarafından korunmaması gibi olaylar da bu ittifakı destekleyen seçmenin seçimle ilgili düşüncelerini etkilemiş durumda.

Çeşitli İllerden Anket Sonuçları

Araştırma şirketlerinin sonuçları, genelde benzer sonuçlar gösterirken özellikle İstanbul’da çok çekişmeli bir seçim sürecinin hem adayları hem de seçmenleri beklediğini ortaya koyuyor. Ayrıca genel seçimlere kıyasla daha kişisel tercihlerin ön plana çıktığı yerel seçimlerde bazı şehirlerde belediye yönetimlerinin el değiştirmesi de söz konusu.

İstanbul Yerim Seçim Anketleri

İstanbul’da Cumhur İttifakı’nın adayı eski başbakan Binali Yıldırım ile Millet İttifakı’nın çatı adayı Ekrem İmamoğlu arasında kıyasıya bir rekabet söz konusu. Araştırma şirketlerinin sonuçlarına göre Binali Yıldırım önde görünse de %10-14 arasında bir orana sahip kararsızların İmamoğlu’nu tercih etmesi halinde rüzgar tersine dönebilir ve belediye el değiştirebilir. İstanbul yerel seçim anket sonuçları:

 • Avrasya Araştırma: Binali Yıldırım %44 – Ekrem İmamoğlu %42 – Kararsızlar %14
 • Sonar: Cumhur İttifakı Adayı Binali Yıldırım önde (yüzdeler şirket tarafından açıklanmamış)
 • Gezici: Binali Yıldırım %54,2 – Ekrem İmamoğlu %45,8 (Kararsız seçmen dağılımı sonrası)

Ankara Yerel Seçim Anketleri

Başkent Ankara’da şirketlerden farklı sonuçlar geliyor. Bazı anket şirketlerine göre Millet İttifakı adayı Mansur Yavaş öndeyken bazı şirketlere göre ise Cumhur İttifakı adayı Mehmet Özhaseki yarışı önde götürüyor. Ancak son dönemde Mansur Yavaş’la ilgili ortaya atılan senet iddialarının seçim sonucunu etkileyeceği ancak bu etkinin ne yönde olacağının kestirilemediği dile getiriliyor. Ankara yerel seçim anket sonuçları:

 • Avrasya Araştırma: Mansur Yavaş %49 – Mehmet Özhaseki %40 Kararsızlar %11
 • Sonar: Millet İttifakı adayı Mansur Yavaş önde (yüzdeler şirket tarafından açıklanmamış)
 • Gezici: Mehmet Özhaseki %52,2 – Mansur Yavaş %47,8 (Kararsız seçmen dağılımı sonrası)

İzmir Yerel Seçim Anketleri

Senelerdir CHP’nin ve dolayısıyla muhalefetin kalesi olarak addedilen İzmir’i çoğu araştırma şirketi anket listesinden çıkarıyor. Bu ilde anket yapan araştırma firmalarının sonuçlarında da, Millet İttifakı adayı Mustafa Tunç Soyer %60 gibi bir oranla önde görünüyor.

 • Avrasya Araştırma: Mustafa Tunç Soyer %63 – Nihat Zeybekçi %24 – Kararsızlar %13
 • Sonar: Millet İttifakı adayı Tunç Soyer önde (yüzdeler şirket tarafından açıklanmamış)

Bursa Yerel Seçim Anketleri

Türkiye’nin en kalabalık 4. ili olan Bursa, seçim sonuçları her türlü sürprize açık illerin başında geliyor. Zira %30’luk oranla en kalabalık kararsız oranına sahip il olan Bursa’da anket sonuçlarına göre adayların oyları da birbirine oldukça yakın. Bu nedenle kararsızların hangi ittifakı tercih edeceği seçimlerde belirleyici rol üstlenecek. Bursa yerel seçim anket sonuçları:

 • Avrasya Araştırma: Alinur Aktaş %36 – Mustafa Bozbey %34 – Kararsızlar %30
 • Sonar: Cumhur İttifakı Adayı Alinur Aktaş önde (yüzdeler şirket tarafından açıklanmamış)
 • Gezici: Mustafa Bozbey %51,2 – Alinur Aktaş %48,8 (Kararsız seçmen dağılımı sonrası)

Antalya Yerel Seçim Anketleri

Geçtiğimiz yıllarda CHP’nin bir diğer kalesi olarak kabul edilen Antalya, bir önceki seçim sonuçlarıyla şaşırtmış ve yerel seçimleri Ak Parti’ye kaybetmişti. Bazı araştırma şirketlerinin sonuçlarına göre Cumhur İttifakı adayı Menderes Sürel müsabakayı önde götürürken bazı şirketlere göre ise Millet İttifakı adayı Muhittin Böcek önde. Ne olursa olsun Antalya’da seçimlerin kıyasıya bir rekabetle geçeceğini söylemek mümkün. Antalya yerel seçim anket sonuçları:

 • Avrasya Araştırma: Muhittin Böcek %52 – Menderes Türel %38 – Kararsız %10
 • Sonar: İki ittifakın adayının da oyları birbirine çok yakın. İkisi de kazanabilir (yüzdeler şirket tarafından açıklanmamış)

Balıkesir Yerel Seçim Anketleri

Aday belirleme sürecinde CHP ve İyi Parti arasında yaşanan sorunların giderilmesiyle geçtiğimiz yıllarda belediye başkanlığı yapmış olan İsmail Ok, Millet İttifakı’nın İyi Parti kanadından aday gösterildi. İsmail Ok hem MHP kanadından hem de İyi Parti kanadından destekleniyor ancak seçilebilmesi için ittifaktaki pürüzlerin giderilmesi gerekiyor. Eğer İsmail Ok, CHP kanadının oylarını almayı da başarabilirse Balıkesir’de sürpriz yapabilir. Balıkesir yerel seçim anket sonuçları;

 • Avrasya Araştırma: İsmail Ok %42 – Yücel Yılmaz %38 – Kararsız %20

Hatay Yerel Seçim Anketleri

Hatay’dan gelen iki farklı araştırma şirketine ait sonuçlar farklılık gösteriyor. Sonar, burada anket yapmayı tercih etmezken Avrasya Araştırma ve Gezici Araştırma’nın sonuçları birbirinden hayli farklı. Hangi şirketin daha isabetli sonuçlar aldığı, 31 Mart akşamında belli olacak. Hatay yerel seçim anket sonuçları:

 • Avrasya Araştırma: Lütfü Savaş %48 – İbrahim Güler %36 – Kararsız %16
 • Gezici: İbrahim Güler %53,8 – Lütfü Savaş %43,5 (Kararsız seçmen dağılımı sonrası)

Adana Yerel Seçim Anketleri

Adana’nın seçim sonuçlarında HDP’nin belirleyici rol oynayacağı görüşü hakim. Fakat araştırma şirketlerine göre bu rol duruma göre değişiklik gösterebilir. Avrasya Araştırma’ya göre HDP’nin oyları Zeydan Karalar’ı öne geçirebilir ancak Gezici’nin araştırmasına göre Millet İttifakı adayının HDP’den destek görüyor olması ittifakın milliyetçi kanadının bu adayı desteklemeyeceğini gösteriyor. İki şirket de HDP’nin desteğini farklı açılardan değerlendirse de sonuçta HDP’nin rolünün belirleyici olacağı konusunda hemfikirler. Hatay yerel seçim anket sonuçları:

 • Avrasya Araştırma: Hüseyin Sözlü %38 – Zeydan Karalar %36 – Kararsız %26
 • Sonar: Cumhur İttifakı adayı Hüseyin Sözlü önde (yüzdeler şirket tarafından açıklanmamış)
 • Gezici: Hüseyin Sözlü %57,7 – Zeydan Karalar %42,3 (Kararsız seçmen dağılımı sonrası)

Aydın Yerel Seçim Anketleri

Aydın Belediye Başkanı, Topuklu Efe Özlem Çerçioğlu Avrasya ve Sonar’ın anketlerine göre önde görünürken Gezici’nin sonuçları farklı bir tablo ortaya koyuyor. Gezici’ye göre Çerçioğlu’nun HDP’den yoğun destek görmesi hem MHP hem İyi Parti kanadından milliyetçi seçmen oylarının Cumhur İttifakı adayı Mustafa Savaş’a dönmesine neden olduğunu belirtiyor. Ancak Gezici’nin anket sonuçlarına rağmen bu ilden sürpriz bir sonuç beklenmiyor. Aydın yerel seçim anket sonuçları;

 • Avrasya Araştırma: Özlem Çerçioğlu %54 – Mustafa Savaş %36 – Kararsız %10
 • Sonar: Millet İttifakı adayı Özlem Çerçioğlu önde (yüzdeler şirket tarafından açıklanmamış)
 • Gezici: Mustafa Savaş %52,2- Özlem Çerçioğlu %47,8 (Kararsız seçmen dağılımı sonrası)

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.