Nedir

İsim Denklik Belgesi Nedir? 2024 Başvuru ve Sorgulama Nasıl Yapılır?

İsim Denklik Belgesi Nedir? Başvuru ve Sorgulama Nasıl Yapılır? İsim Denklik Belgesi Nasıl Alınır? İsim Denklik Belgesi Ne İşe Yarar? e-Devlet İsim Denklik Belgesi ve daha fazlası yazımızda...

İsim Denklik Belgesi Nedir? Başvuru ve Sorgulama Nasıl Yapılır? İsim denklik belgesi almak isteyen kişilerin yapması gerekenleri içeriğimizde paylaştık. İsim Denklik Belgesi Nasıl Alınır? İsim Denklik Belgesi Kaç Günde Gelir gibi pek çok sorunun cevabını yazımızda bulabilirsiniz.

Başka bir ülkeden Türkiye’ye göç eden kişilerin resmi işlemlerde yaşamaları muhtemel karışıklıkları önlemek adına düzenlenen isim denklik belgeleri sayesinde vatandaşı olunan iki ülkedeki işlemler sorunsuz bir şekilde gerçekleştirilir ve ad, soyad ile ilgili karışıklıklar ortadan kaldırılmış olur. Sonradan Türk vatandaşı olan kişilerin denklik belgesi alması için öncelikle başvuruda bulunması gerekir.

İsim Denklik Belgesi Nedir?

Başta Balkanlar olmak üzere çeşitli bölgelerden Türkiye’ye göç etmiş olan vatandaşların, var olan isimlerini Türkçe isimlerle değiştirmeleri gerekebilir. Bu değişiklikler ise göçmenlerin sonradan göç ettikleri ülkeden vatandaşlık almalarında yerine getirilmesi gereken yeni bir prosedürü doğurmuştur.

Bulgaristan örneği üzerinden yola çıkacak olursak buradan ülkemize göç eden vatandaşların, Türkiye’ye göç etmeden önceki isimleri ile göç ettikten sonraki isimlerinin farklı olması durumunda vatandaşlık işlemlerinde sıkıntı yaşanmaması için isim denkliğine ilişkin belge alması gerekir. Bu belge sayesinde vatandaş, önceki adıyla şu anda kullanıyor olduğu adın aynı kişiye ait olduğunu ispat etmiş olur.

İsim karışıklıklarına ilişkin sorunu doğuran etkenlerden birisi de Türk vatandaşı olan kişilerin sonradan aldıkları ismin Türkçeye uygun yazılması ve sonrasında yeni bir soyadı seçilmesidir. Bu değişikliklerin ardından Bulgaristan vatandaşlığıyla alakalı işlemlerde aksaklıklar meydana gelebilir. Fakat denklik belgesinin olması halinde bu tip aksaklıkların önüne geçilmesi mümkün olacaktır.

İsim denklik belgelerinin yetkili makamlar tarafından düzenlenmiş olması gerekir. Ayrıca bu belgeler, isim denklik beyannamesi ile aynı belge değildir. Beyannamelerin kullanım alanı genelde daha kısıtlıdır.

i̇sim denklik belgesi nedir? başvuru ve sorgulama nasıl yapılır?
i̇sim denklik belgesi nedir? başvuru ve sorgulama nasıl yapılır?

İsim denklik belgesi örneği indirmek için TIKLAYINIZ!

İsim Denklik Belgesi Nasıl Alınır?

2017’den bu yana isim denklik belgeleri ilçe nüfus müdürlükleri aracılığıyla veriliyor. Dolayısıyla isim denklik belgelerini çıkartmak isteyen vatandaşlar ikamet adreslerinin bağlı olduğu ilçe nüfus müdürlüğüne şahsen başvuru yapmalıdır.

İsim denkliğine ilişkin belge alma talebinde bulunan vatandaşların ilk olarak Türk vatandaşı olmadan önceki isimi ve soyisminin MERNİS veri tabanında kayıtlı olup olmadığı sorgulanır. Eğer sistemde isim yer alıyorsa belge düzenlenir.

MERNİS veri tabanıyla ilgili detaylı bilgi için: MERNİS Nedir? MERNİS Adresi Ne Demek? MERNİS No Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Eğer başvuru yapan kişinin adı ve soyadı MERNİS sisteminde yer almıyorsa vatandaşı olduğu ülkeye ait kimlik belgesi ya da noter tasdikli pasaportunun Türkçe çevirisine bakılarak ad ve soyad bilgileri tamamlanır ve isim denkliğine ilişkin belge çıkarılır.

İsim denkliğine ilişkin belge çıkartırken vatandaşların yanlarında bulundurması gereken belgeler şunlardır:

  • İsim denklik belgesi dilekçesi
  • Vatandaşı olunan ülkedeki kimlik belgesi
  • Pasaport ve noter onaylı çevirisi

İsim Denklik Belgesi Kaç Günde Gelir?

İsim denklik belgelerinin düzenlenip vatandaşlara teslim edilmesine ilişkin süreç değişkenlik gösterir. Belge çıkarma talebinde bulunan vatandaşlar, başvuruda bulundukları merkezdeki yoğunluğa göre en geç 1-2 ay içerisinde isim denkliğine yönelik belgelerini teslim alabilirler.

İsim denklik belgelerini çıkartmak için yapılan başvurunun hangi aşamada olduğunu öğrenmek için en sağlıklı yöntem, internet üzerinden sorgulama yapmaktır.

Pedagojik Formasyon Rehberi: Nasıl Alınır? Kimler Alabilir?

İsim Denklik Belgesi Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

İsim denklik belgelerine ilişkin sorgulama işlemini Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğünün resmi web sitesi üzerinden gerçekleştirebilirsiniz. Bu sistemde yer alan denklik belgesi başvuru sorgulama işlemi sayesinde vatandaşlar yapmış oldukları isim denklik belgelerine ilişkin başvurunun hangi aşamada olduğunu öğrenebilirler.

  • İşleme başlamak için ilk olarak bu bölümün en altında yer alan bağlantıya tıklayıp ilgili sorgulama hizmetinin yer aldığı web sayfasını açın.

  • Buradaki ilgili boşluklara T.C. kimlik numaranızı, gün, ay ve yıl olmak üzere doğum tarihinizi girin. Daha sonra resim doğrulama bölümündeki işlemi tamamlayın.
  • Son olarak en alt bölümde yer alan “sorgula” butonuna tıklayın.
  • Bu işlemi tamamladıktan sonra yapmış olduğunuz başvuruya ilişkin detayları ve başvurunun hangi aşamada olduğunu görmeniz mümkündür.

İnternet üzerinden denklik belgesi başvuru durumunu sorgulamak için TIKLAYINIZ

Ölen Kişi İçin İsim Denklik Belgesi Alınmalı mıdır?

Türkiye’de hayatını kaybeden, burada cenazesi defnedilen ve çifte vatandaş olan bir kişinin ölümünün Türkiye dışındaki ülkesinde de tescil edilmesi için isim denkliğine ilişkin belgeye ihtiyaç duyulur.

 

İsim Denklik Belgesinin Geçerlilik Süresi Var mıdır?

Yoktur.

İsim Denklik Başvuru Sonucunu Nasıl Öğrenebilirim?

SMS ya da e-posta ile bilgilendirme yapılır.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu