reklam
Yardım Başvurusu

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Ramazan Yardım Başvurusu

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Ramazan Yardım Başvurusu; Ramazan ayı bereket ayı ve yardımlaşma ayı olarak ülkemizde büyük bir heyecanla karşılanmaktadır.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi ihtiyaç sahipleri için yaptığı sosyal yardımların yanında Ramazan ayına yönelik de yardımda bulunmaktadır. Ramazan ayında İstanbul’da oturan ihtiyaç sahiplerinin en çok araştırdığı konulardan biri de İstanbul Büyükşehir Belediyesi ramazan kolisi yardımının nasıl alınacağı oldu.

Birçok belediyede olduğu gibi belediyecilik gereği yardıma muhtaç vatandaşlara yemek yardımı, kıyafet yardımı, kırtasiye yardımı gibi sosyal yardımlar yapar. İstanbul Büyükşehir Belediyesi de Türkiye’deki en yoğun nüfusun İstanbul’da olması dolayısıyla bu konuda en çok  talebi bulunduran büyükşehir belediyesi olma özelliğine sahiptir.

Evde Bakım Maaşı Ne Kadar? Kimler Alabilir?

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Ramazan Yardım Başvurusu

Tıpkı Ankara Büyükşehir Belediyesinde olduğu gibi İstanbul Büyükşehir Belediyesi de sosyal yardım için sosyal yardım kartına sahiptir. Yapmanız gereken basit olmakla birlikte alınması biraz uğraştırıcıdır. Sosyal yardım almak için İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne başvurmalısınız. https://sosyalyardim.ibb.gov.tr/ adresinden sosyal yardım talebinde bulunabilirsiniz. Aslında bu sosyal yardım talebi sitemizdeki “Ankara Büyükşehir Belediyesi Ramazan Kolisi Yardımı” ile işleyişe sahiptir.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Yardım Talebi Başvurusu Nereden Yapabilirim?

İstanbul Büyükşehir Belediyesi yardım talebi başvurusu için 2 yöntem geçerlidir. birincisi İstanbul Büyükşehir Belediyesinin sitesi üzerinden yapacağınız sosyal yardım talebidir. İkincisi ise İstanbul Büyükşehir Belediyesinde yüz yüze yardım başvurusunda bulunulmasıdır.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Ramazan Kolisi Başvurusu

Aslında sosyal yardım talebine çok benzer şekilde ilerler Ramazan kolisi yardımı da. Sadece alacağınız yardım Ramazan ayı ile sınırlı olacaktır. İlk olarak ise yine İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin sitesi üzerinden sosyal yardım talebi yapacağınız yere benzer şekilde “Ramazan kolisi yardımı” şeklinde talebinizi belirtebilirsiniz. Diğer bir yol olarak ise İstanbul Büyükşehir Belediyesi  başvuru merkezlerinden birinde yüz yüze  “Ramazan kolisi yardımı “şeklinde başvuru dilekçesine belirterek başvuru yapabilirisiniz.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusunda Dikkat Edilecek Hususlar

Konuda dikkat edilmesi gereken nokta başvuru esnasında açık ve net şekilde “ramazan kolisi yardımı” istediğinizi belirtmelisiniz. Şayet açık ve net belirtmezseniz talebiniz sosyal yardım olarak ele alınır. Sosyal yardım almak ramazan kolisi almaktan daha uzun süreli olduğu için seçilmeniz konusunda zorluk yaratacaktır.  Örneğin bir öğrenci eviyseniz ve Ramazan kolisi yardımı isteyecekseniz evin ihtiyaçlarını karşılayamamanız halinde seçilme ihtimaliniz varken sosyal yardım konusunda ihtiyaç sahibi bir ailenin seçilme ihtimali daha yüksektir.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Yardım Talebi Başvurusunu İstanbul Büyükşehir Belediyesi Sitesinden Nasıl Yapılır?

İstanbul Büyükşehir Belediyesi yardım talebi başvurusunu İstanbul Büyükşehir Belediyesi sitesinden “hizmetler” kısmına giriş yapılmalıdır. Ardından “e-belediye hizmetleri” kısmına giriş yapmalısınız. Buradan “beyaz masa” ya giriş yapmalısınız. https://cozummerkezi.ibb.istanbul/application/cozummerkezi ise Beyaz Masa ( ALO 153 ) sitesinin açık adresidir. Buraya girerek direkt Beyaz Masa’ya ulaşabilirsiniz. Bu adres üzerinde en altta 3. ve kırmızı olan kısımda “sosyal yardım başvurusu” yazdığını göreceksiniz. Buradan başvuru bilgileri, iletişim bilgileri ve ön tespit bilgilerini sizden isteyecektir. Bu süreçte sizden istenen “Aydınlatma Metni” , “KVKK Onay Metni” gibi istenen onaylar sadece hukuki güvence amaçlıdır. Endişe etmenize gerek yoktur.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Ramazan Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu aynı şekilde  https://cozummerkezi.ibb.istanbul/application/cozummerkezi adresi üzerinden sosyal yardım başvurusuna tıklayıp başvuru talebiniz esnasında “Ramazan kolisi yardımı” istediğinizi açık ve net bir şekilde belirtmelisiniz. Yine aynı prosedürlerden geçerek yardım talebinde bulunabilirisiniz.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Ramazan Yardımı Başvuru Merkezleri

İstanbul Büyükşehir Belediyesinden yüz yüze yardım başvurusunda bulunmak için 2 yol yer almaktadır aslında. Bunlardan ilki ve en kolayı ALO 153’ ten Beyaz Masa’yı aramaktır. Burada sizle iletişime geçen temsilciye sosyal yardım talebiniz olduğunu belirtmeniz halinde temsilci sizi uygun şekilde yönlendirecektir. İkinci yol olarak ise direkt İstanbul Büyükşehir Belediyesine gidebilirsiniz. Açık adresi İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı Kemalpaşa Mh. 15 Temmuz Şehitleri Cd. No:5 34134 Fatih / İSTANBUL dur. Telefon numarası ise +90 (212) 455 1300 dir. Aynı zamanda İstanbul Belediyesi ek hizmet binaları şunlardır:

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Bakırköy Hizmet Binası:

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı, Osmaniye Mahallesi Çobançeşme Koşuyolu Bulvarı No:5 34568 Bakırköy/İSTANBUL

Telefon : +90 (212) 449 4000

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kasımpaşa Ek Hizmet Binası:  

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı, Hacıahmet Mahallesi Muhsin Yazıcıoğlu Cad. No : 1 34440 Kasımpaşa Beyoğlu / İSTANBUL

Telefon : +90 (212) 449 4000

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kartal Ek Hizmet Binası:

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı, Cevizli Mahallesi, Cevizli Caddesi, D-100 Güney Yan Yol Üzeri, No: 33 34870 Kartal / İSTANBUL

Telefon: +90 (212) 449 4000

Belirtilen bu adreslerden de yardım alabilirsiniz.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Ramazan Yardımı Başvurusu Nereye Yapılır?

Yukarıdaki soruda belirttiğimiz yerlere başvurup aynı şekilde Ramazan kolisi talebinde bulunabilirsiniz. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Saraçhane Sarayı, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kartal Ek Hizmet Binası, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kasımpaşa Ek Hizmet Binası, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Bakırköy Hizmet Binası’na başvurarak veya yukarıda belirttiğimiz  numaralarından arayarak “Ramazan kolisi yardımı” istediğinizi iletebilirsiniz. Bu koşulda benzer şekilde sizden başvuru için gerekli evraklar istenip yol gösterilecektir. Son olarak yine aynı şekilde ALO 153’ ten Beyaz Masa’ ya başvurarak da “Ramazan kolisi yardımı”  talebinizi belirtmeniz halinde temsilci sizle iletişime geçip gerekli yerlere yönlendirecektir.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Ramazan Kolisi Yardımı Başvurusu Lazım Olan Evraklar Nelerdir?

Aslında  her başvuru sırasında gerek İstanbul Büyükşehir Belediyesi olsun, Gerek Ankara Büyükşehir Belediyesi olsun, gerek İzmir Büyükşehir Belediyesi olsun istenen belgeler online başvuru için de yüz yüze  başvuru için de neredeyse aynıdır. Bu belgeler:

  • Eksiksiz doldurulan başvuru formu
  • Yoksulluk belgesi (varsa)
  • Adrese dayalı aile beyanı
  • Maaş veya haneye giren ücreti belgelendiren kurumdan alınmış resmi bir belge

Bu belgeler sizin ihtiyaç sahibi olma durumunuzu kanıtlayan belgelerdir. Online başvuru halinde bazı belgeler otomatik olarak iletilirken yüz yüze başvuru halinde tüm bu belgeleri toplamak zorunda kalabilirsiniz.

Bu konuda sorulan soruya karşılık İstanbul Büyükşehir Belediyesi aynı anda birden fazla başvuru yapılmasına gerek olmadığına, tek bir sosyal yardım başvurusu sonucunda başvuran herkese uygun olarak yardımların belirlenip sunulduğunu söylüyor.

Kimler İstanbul Büyükşehir Belediyesi Ramazan Kolisi Yardımı Ve Sosyal Yardım Talebinden Faydalanabilir?

Bu konuda kıstaslar aynıdır. Şöyle bir genel açıklama yapabiliriz, hane bazında düşen gelir güncel açlık sınırının altında ise bu yardımdan faydalanabilir. Aynı zamanda hane içinde her kişi ayrı ayrı yardımlardan faydalanamaz. İstanbul Büyükşehir Belediyesinin yaptığı yardımlar hane bazında ele alınır.

İstanbul Büyükşehir Belediyesinden Faydalanabileceğim Yardımlar Hangileridir?

Bu konuda İstanbul Büyükşehir Belediyesine sorulan soru doğrultusunda belediyenin verdiği yanıt şu şekilde: “Sosyal Destek Kartı (İstanbulkart), Eşya Desteği, Tersine Göç Desteği, İstanbul Halk Süt Desteği, İstanbul Halk Ekmek Desteği, Askıda Fatura, Aile Destek Paketi, Anne Bebek Destek Paketi, Eğitim Destek Paketi, Tablet Desteği, Yeni Doğan Desteği Paketi” (https://sosyalyardim.ibb.gov.tr/s%C4%B1k-sorulan-sorular)

Bunun haricinde elbette ki burada sayılmayıp yardıma ihtiyacınız olduğu konularda belediyeye başvurabilirsiniz. Çünkü bu yardımların çoğu da sosyal yardım çatısı altında  değerlendirilir.

 

Belediye Beyaz Masa Hattının Numarası Nedir?

ALO 153 hattını arayarak beyaz masaya bağlanabilirsiniz.

İBB Sosyal Yardım Talebinde Nasıl Bulunabilirim?

İBB nin resmi internet sayfasından sosyal yardımlara başvuruda bulunabileceğiniz gibi bizzat belediyeye giderek de yardım talep edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Ben yaşlı bireyim bana yardımcı olmanızı bekliyorum maddi manevi destek vermenizi istiyorum yardımcı olmanızı bekliyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu