Edevlet.net

İstanbul’da Seçim Sonuçları Ne Oldu? Oy Farkı Ne Durumda? İtirazlarda Son Durum

11.04.2019

Seçim bitti ancak İstanbul sonuçları henüz netleşmedi. Bütün Türkiye gözünü İstanbul’a çevirdi. İstanbul’da seçim sonuçları ne durumda? Büyükçekmece’de ortaya çıkan şaibeler seçim sonuçlarını nasıl etkileyecek? YSK’nın kararı merakla bekleniyor.

YSK, AK Parti’nin İstanbul’un 38 ilçesinde yaptığı oyların yeniden sayılma başvurusunu kabul etmemişti. Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından yapılan açıklamalarda ise Büyükçekmece’de yapılan usulsüzlüklere dikkat çekilmişti. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal ise basın toplantısı düzenleyerek bu iddiaları tekrarladı.

Gündem İstanbul Sonuçları

Ülke gündeminin en önemli konusu seçim sonuçları. Seçimlerin yapıldığı 31 Mart gecesi İmamoğlu ve Yıldırım arasındaki oy farkı 28 bin gibi bir rakamdı. Yapılan itirazların sonrasında düzenlenen tutanaklardaki maddi hatalar düzeltildi ve fark 13 bin civarına indi. Bu konuda açıklama yapan bir başka isim ise MHP lideri Devlet Bahçeli oldu. Bahçeli “Toplum hassasiyetleri gereği soru işaretlerine meydan vermemek için İstanbul seçimleri yeniden yapılabilir.” şeklinde bir açıklama yaptı. Adalet ve Kalkınma Partisi ise bütün oyların yeniden sayılmasının ardından bu farkın kapanacağını savunuyor. Yapılan açıklamalar sonucunda ise vatandaşlar seçimlerin tekrar yapılıp yapılmayacağını merak etmeye başladı.

İstanbul Seçimlerinde Son Durum

İstanbul seçimlerinde son durum ise iki aday arasındaki oy farkının 13 bine düşmüş olması. Binali Yıldırım ve Ekrem İmamoğlu arasındaki ilk sayımda oluşan 28 binlik farkın tutanaklar ile sandıkların kontrol edilmesinin ardından düşmesi AK Parti cephesini de hareketlendirdi. Yapılan açıklamalara göre olağanüstü itiraz hakkının kullanılması gündemde.

Seçimlerle ilgili bir başka gündem konusu ise Artvin Yusufeli. Bu ilçece CHP’nin yaptığı olağanüstü itiraz kabul edildi. AK Parti’nin oyların yeniden sayılmasının ardından bir oy fark ile kazandığı seçim iki kısıtlı seçmenin oy kullanması ve aradaki farkın sadece bir oy olması nedeniyle iptal edildi. Yusufeli seçimleri 2 Haziran’da yeniden yapılacak.

Açıklamalar Ömer Çelik’ten

Adalet ve Kalkınma Partisi Sözcüsü Ömer Çelik, seçim sonuçlarına dair önemli açıklamalarda bulundu. Ömer Çelik yaptığı açıklamada İstanbul’un öneminden bahsederken bu kentin başına geçecek yöneticinin ise herhangi bir şaibe altında olmaması gerektiğini savundu. Yapılan itirazların hukuk çerçevesinde olduğunu ve tıpkı Ankara gibi İstanbul için de sonuçların netleşmesi gerektiğini vurguladı. Çelik’in açıklamalarının önemli noktaları şu şekilde;

‘’Fark 29 binden 14 binlere kadar düştü. Büyük seçmen kitlesinin olduğu bir seçimde berraklaşması gerekiyor. Arkadaşlarımız YSK’dan tüm ilçedeki sandıkların sayılması talebinde bulundular. Maalesef talebimiz kabul edilmedi. İstanbul Avrupa’nın pek çok ülkesini geçebilecek nüfusa sahip. Dünyanın gözdesi olan metropolü yönetecek kimsenin o koltuğa tartışmasız olarak oturması gerekir. Burada ortaya konulan iddialar oyların tamamen sayılmasının vatandaşının iradesinin billurlaşması açısından önemli olduğunu gösteriyordu. Bunun reddedilmiş olması durumu berraklaştırmadı. Tam tersine daha kaotik bir durum ortaya çıktı. Olağanüstü itiraz yoluna başvuracağız. CHP sürekli olarak ‘İstanbul seçim sonuçlarını kabul etmiyorsunuz’ diye açıklama yapıyor. Arzumuz sonuçların net bir şekilde ortaya çıkmasıdır. Başvurduğumuz yollar bizim icat ettiğimiz yollar değildir. Biz meşru itiraz süreçlerini sürdürürken sürekli olarak bize ‘meşru haklarınızı kullanmayın, bu sayımdan vazgeçin’ demenin manası nedir? Bu itiraz müesseseleri sonucun berraklaşması için yasal hakların kullanımı çerçevesinde gündeme gelmektedir.

İtiraz hukukidir. Olağanüstü itiraz yolu kanun koyucunun cevaz verdiği bir yoldur. Ankara örneğinde gördük. İtirazlarımızı yaptık. Netice itibarıyla YSK karar verdi. İlgili aday mazbatasını aldı, tebrik aldı ve Anıtkabir’e girdi. Sahte bir ünvanla Anıtkabir defterini suistimal etmedi. Milli irade tecelli etti. Biz de ‘vatandaşımızın emri buymuş, başımızın üstünde’ dedik ve seçim sonucu gerçekleşmiş oldu, Ankara yeni belediye başkanı ile tanışmış oldu. Ankara gibi İstanbul’un da berraklaşması gerekiyor. Düne kadar ‘YSK’yı tehdit ediyorsunuz’ diyorlardı. Şimdi utanmayacaklar mı? YSK talebimizi reddetti. Medyayı, Anadolu Ajansı’nı eleştirebilirsiniz. Ama tutup da AA’nın genel müdürünü tehdit ederseniz, ailesini tehdit ederseniz, şahısları hedef göstererek medya organlarındaki başındaki ailelerin soyadlarını verirseniz bu olsa olsa nefret suçuna girer. Anayasa’nın 138. maddesi açıkça yargıçlara telkin, tavsiyede bulunulmayacağını söylüyor.’’

 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.