E – Devlet | Giriş | Kapısı | Şifresi

İSTİRAHAT RAPORU SORGULAMA

Sosyal Güvenlik Kurumu‘na bağlı kişiler herhangi bir sebepten dolayı rapor almaları durumunda rapor parası ya da istirahat parası alırlar. Sigortalı kişilerin rapor parasını alabilmesi için bazı şartları sağlamaları gerekir.

 • Sigortalı çalışanın işyerinde bir kaza geçirmesi nedeniyle ya da meslek hastalığından dolayı aldığı raporlardan,
 • Herhangi bir rahatsızlık sebebi ile rapor alan ve rapor alım tarihinden önce 3 ay prim ödemiş koşulu ile,
 • Sigortalı çalışanın bayanın doğum sebebi ile almış olduğu rapordan 3 ay önce prim ödemiş olma koşulu ile istirahat raporu alabilirler.

Bu şartları sağlayan kişiler istirahat raporu sorgulama işlemini yaparak raporlarını sorgulayabilirler. İstirahat raporunu sorgulama işlemi internet üzerinden çok kolay bir şekilde yapılabilir. Şimdi sizlere istirahat raporu sorgulama işleminin internet üzerinden nasıl yapıldığını anlatacağız.

Sosyal Güvenlik Kurumu kısa bir süreye kadar bünyesinde çalışan kişilere resmi sitesi üzerinden online hizmetlerin bulunduğu E-SGM uygulaması ile pek çok konuda hizmet vermekteydi. İşlemlerinizi hiçbir şifreye ihtiyaç duymadan gereken bilgileri girerek yapılabiliyordunuz. Fakat E-SGM sisteminin kapatılması ile birlikte artık işlemleriniz bu uygulama üzerinden gerçekleştirilmemektedir. E-Devlet sistemi çatısında altında bulundurduğu pek çok sorgulama işleminin yanında SGK ile ilgili de gerekli işlemler de bulunmaktadır. Tek bir şifre ile yapacağınız işlemleri güvenli bir şekilde online olarak gerçekleştirebilirsiniz.

İstirahat Raporu Sorgulama Nasıl Yapılır?

İstirahat raporu sorgulama işlemi şifresiz olarak E-Devlet üzerinden yapılır. Bunun için ilk olarak yazının sonunda vermiş olduğumuz linke tıklayınız. Daha sonra aşağıdaki maddeleri sırası ile uygulayınız.

 • Linke tıkladıktan sonra açılan sayfada önce kimlik doğrulaması yapınız.
 • Daha sonra T.C kimlik numaranızı ve E-Devlet şifrenizi giriniz.
 • E-Devlet şifresi almak için PTT şubelerinden E-Devlet şifresi başvurusunda bulunmalısınız. Başvuruda bulunduktan sonra şifrenizi alabilmeniz için 2 TL ödemelisiniz. Tüm bu işlemleri yapınca zarf içerisinde şifrenizi alabilirsiniz.
 • Son olarak da sistem girişi butonuna tıklayınız.
 • Bu işlemlerden sonra istirahat raporunu sorgulama işleminizi tamamlamış olursunuz.

T.C. İle Rapor Parası Sorgulama İşlemi İçin LÜTFEN TIKLAYINIZ!

İş Göremezlik Raporu Sorgulama

Günümüzde yaralanma ile ya da ölümle sonuçlanan iş kazalarında işçilerin hakları, kanun ile koruma altına alınmıştır. İş kazaları sonucunda yaralananlar yani bedensel bütünlüğü zarara uğrayan bireyler bazı durumlarda tam olarak iyileşemez. İş göremez hale gelirler. Kanunların işçiye tanıdığı haklardan birisi de iş göremezlik ödeneğidir. İş göremezlik raporu sürekli iş göremezlik ve geçici iş göremezlik olarak ikiye ayrılır.

Geçici İş Göremezlik Raporu

Geçici iş göremez raporu ile çeşitli nedenlere bağlı olarak çalışamayan sigortalıya ödeme yapılır. Çalışamayan kişi, istirahat eder ancak belli miktarda para almaya da devam eder. Bu para Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından ödenir. Ödenen para geçici iş göremezlik parasıdır. Halk arasında rapor parası olarak da bilinir. Sigortalının iş göremezlik raporu ile ödeme alabilmesi için kuruma bizzat gerekli başvuruyu yapması gerekir.

Geçici İş Göremezlik Raporu Nereden Alınır?

Rapor parası, çalışamayan işçiler için ödenen paradır. Bu nedenle de işçinin durumu sağlık raporuyla ispatlanmalıdır. Sağlık raporu Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından yetki verilen sağlık kuruluşundan alınmalıdır. Sağlık raporu alınabilecek olan yerler;

 • Devlet hastanesi
 • Üniversite hastanesi
 • Sağlık ocağı ya da aile hekimliği
 • Özel hastane
 • SGK ile anlaşmalı diğer sağlık sunucular

Geçici iş göremezlik için tek hekimden en çok 10 güne kadar alınacak olan raporlara Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından ödeme yapılır. Aynı hekimden tekrar 10 günlük rapor alınması durumunda SGK yine ödeme yapar ancak bir yıl içerisinde tek hekimden en fazla 40 güne kadar olan raporların parası ödenir. 40 günden fazla olan raporlar için SGK tarafından ödeme yapılmaz.

Sürekli İş Göremezlik Raporu

İş kazası geçiren ya da meslek hastalığına yakalanan sigortalılara sağlanan sağlık yardımı ve tedavi sonrasında, sigortalının geçici iş göremezlik durumu düzelmezse sürekli iş göremezlik raporu verilir. Sürekli iş göremezlik raporu alanlara, iş göremezlik geliri bağlanır. Bu gelir hesaplanırken, sigortalının mesleğinde kazanma gücünü ne kadar kaybettiği göz önüne alınır. Sürekli tam iş göremezlik raporu alan sigortalıya, gelirinin % 70’i oranında gelir bağlanır.

Sağlık Kurulu Raporu Sorgulama

Geçici ya da sürekli iş göremezlik için gerekli olan sağlık kurulu raporu sorgulama işlemi e-Devlet sistemi kullanılarak yapılır. e-Devlet sistemi ile sağlık kurulu raporu sorgulama için e-Devlet sistemine giriş yapılır. Sisteme giriş yapıldıktan sonra e-Hizmetler bağlantısından Sosyal Güvenlik Kurumu menüsüne gidilir. Bu menüde Sosyal güvenlik Kurumu tarafından verilen tüm hizmetlere ulaşılabilir. Bu hizmetler içinden ”Tedavi Bilgileri Sorgulama” bağlantısına girilir. Açılan sayfada ”Başlangıç Tarihi” ve ”Bitiş Tarihi” bölümleri yer alır. Tedavi bilgisi sorgulanmak isteyen tarih aralıkları buradan belirlenir ve seçilir. Tarih aralığı seçilirken 30 günlük aralıklar ile sorgulama yapılabilir. Tarih aralığı seçildikten sonra ”Sorgula” butonu tıklanır ve işlem gerçekleştirilmiş olur.

Sağlık Kurulu Raporu Sorgulama İşlemi İçin TIKLAYINIZ!

SGK Rapor Girişi Nasıl Yapılır?

SGK rapor girişi, Sosyal Güvenlik Kurumu’na bağlı çalışan kişileri ilgilendiren rapor parası ile ilgili bir işlemdir. Rapor parası yani diğer adıyla iş göremezlik ücreti, Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından sunulan bir hizmettir. Bu hizmet çerçevesinde, herhangi bir sağlık sorunu nedeniyle yaptığı işe devam edemeyecek durumda olan SGK sigortalısı çalışanlara mağdur olmamaları için ödeme yapılır. Ödemenin yapılabilmesi için SGK’ya başvuru yapılması gereklidir. SGK tarafından ödenecek olan iş göremez yani rapor parası için sigortalıların düzenli olarak primlerini yatırıyor olmaları şartı aranır. SGK rapor girişi online olarak SGK resmi internet sitesi üzerinden yapılabilir. SGK rapor girişi için aşağıda yer alan link tıklayınız. Ardından açılan sayfada Sağlık Ödemeleri Sistemi’ne girmiş olacaksınız. Buradan kullanıcı kodu, iş yeri şifresi ve güvenlik kodu bilgilerini eksiksiz ve doğru şekilde ilgili yerlere yazınız. ”Giriş” butonuna tıklayarak gerekli SGK rapor girişi işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

SGK Rapor Girişi İşlemi İçin TIKLAYINIZ! 

BİR YORUM YAZIN

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
 1. ercan dedi ki:

  İş gorememezlik raporu