Yardım Başvurusu

Kaymakamlık Burs Başvurusu Nasıl Yapılır? 2024 e-Devlet Başvurusu

Kaymakamlık Burs Başvurusu Nasıl Yapılır? e-Devlet Başvurusu, Kaymakamlık Bursu Nedir? Kaymakamlık Bursu Kimlere Verilir? Kaymakamlık Burs Başvurusu Nereden Yapılır? Kaymakamlık Bursu Ne Kadar? Kaymakamlık Bursu Başvuru Formu, Kaymakamlık Bursu Sorgulama ve daha fazlası yazımızda...

Kaymakamlık Burs Başvurusu Nasıl Yapılır? e-Devlet Başvurusu; Burs ihtiyacı olan öğrenciler nerelere başvuru yapabileceklerini araştırmaktadır. Bu konu hakkında bilgi verdiğimiz yazımızda aklınıza takılan hemen hemen her sorunun cevabını bulabilirsiniz. Kaymakamlık bursu nedir? Kaymakamlık bursu kimlere verilir? Kaymakamlık burs başvurusu nereden yapılır? Kaymakamlık bursu ne kadar gibi pek çok sorunun cevabı yazımızda…

Kaymakamlık Burs Başvurusu Nasıl Yapılır? e-Devlet Başvurusu

Kaymakamlık bursu eğitim öğretimi desteklemek amacı taşıyan burslardan biridir. Dar gelirli aileler çocuklarını okutmakta zorlanmaktadır. Özellikle pandemi süreci ile birlikte işsiz kalan ya da geçimlerini sürdürmekte zorlanan bireyler geçim dertlerinin yanında bir de eğitim masrafları ile uğraşmaktadır.

Kaymakamlık bursu eğitimde destek görmek isteyen öğrenciler için bulunmaz bir fırsattır. Dar gelirli ailelerin çocuklarına devlet tarafından çeşitli burs imkanları tanınmaktadır. Öğrenciler aldıkları burs sayesinde eğitim ihtiyaçlarını karşılamakta ve eğitimlerine ara vermeden devam edebilmektedir.

Belediyeler ya da kaymakamlıklar tarafından üniversite ve lise öğrencilerine burs verilmektedir. Burs imkanından yararlanacak öğrencinin birtakım koşulları sağlaması gerekmektedir.

Kaymakamlıkların ya da belediyelerin sunmuş olduğu burs imkanı ülkemizde hemen hemen her yerde mevcuttur. Belediye ya da kaymakamlık bütçelerine göre bazı şartları aradığı öğrencilere burs vererek desteklemiş olmaktadır.

Günümüzde kaymakamlıkların vermiş olduğu burslar öğrencilerin eğitim durumlarına göre değişkenlik göstermektedir. Bazı kaymakamlıklar ortaöğretim durumunda okuyan öğrenciye de burs sağlamaktadır. Bazıları ise sadece üniversite ya da lise düzeyi öğrencileri kapsayacak şekilde projeler oluşturmaktadır.

Burs veren kaymakamlık ya da belediyenin resmi internet sayfası takip edilmeli gerekirse bizzat kaymakamlığa ya da belediyeye giderek burs imkanları hakkında bilgi alınmalıdır. Başvuru tarihleri dikkate alınarak süreç takip edilmelidir.

Kaymakamlık Bursu Nedir?

Dar gelirli aileler temel ihtiyaçlarını karşılamada zorlanırken bir yandan da çocuklarının eğitim masraflarını düşünmektedir. Her yıl maddi imkansızlık yüzünden eğitimine ara veren ya da eğitimini yarıda kesen çocukları duymuşsunuzdur. Kaymakamlık işte bu noktada çok güzel bir yardımda bulunarak çocuğa karşılıksız burs imkanı sağlamaktadır.

Kaymakamlık bursu; karşılıksız olarak, durumu iyi olmayan ailelerin başvurmasıyla çocuklarına verilen bir eğitim bursudur. Böylece eğitim süreci iyileştirilir ve çocuklarının eğitim ihtiyacını karşılamada zorluk çeken aileler de desteklenmiş olur.

Kaymakamlık bursu için her eğitim dönemi başında resmi internet sayfasından duyuru yapılarak bilgilendirme yapılmaktadır. Belirlenen bütçeye göre verilen kaymakamlık bursu, maddi durumu olmayan ailedeki eğitim gören sadece bir çocuğa verilmektedir. Burs almaya hak kazanan kişi kaymakamlık tarafından verilen bursu geri ödemesiz şekilde almakta ve harcama yapabilmektedir.

Kaymakamlık Bursu Kimlere Verilir?

Aylık kazancı temel ihtiyaçlarını karşılamada yetersiz kalan, maddi durumu kötü olan ailelerin çocuklarına destek olmak için verilen kaymakamlık bursu için aranan bazı şartlar bulunmaktadır.

Öncelikle kaymakamlık bursu verilecek çocuğun ailesinin geliri olmamalı ya da geliri asgari düzeyden düşük olmalıdır. Yani muhtaçlık sınırının altında olan ailelerin çocukları burs almada önceliklidir diyebiliriz.

Fakirlik belgesine sahip aileler durularını kaymakamlıklara bildirerek gerekli yardımları almak için başvuruda bulunurlar. Bu yardımlardan biri de burs yardımıdır. Çocuklarının eğitimleri için burs yardımından faydalanmak isteyen aileler bu yardım için bazı şartları taşımak zorundadır. Sadece ailelerin değil çocukların da birtakım özellikleri taşımaları gerekmektedir.

Kaymakamlık bursundan faydalanabilmek için; örgün eğitime gidiyor olmak, ailenin bir çocuğu için başvuruda bulunmak, bursun ise sadece eğitim amaçlı kullanılması ve ailede aylık gelirin kişi başı asgari ücretin 1/3 ünden az olması gibi özellikleri taşıyor olmak gerekmektedir.

Kaymakamlık bursu eğitim ihtiyaçları için kullanılması şartı ile sağlanır ve farklı bir durum için kullanıldığı tespit edilirse bur kesilir.

Devletin Öğrencilere Verdiği Para Yardımı Nasıl Alınır? (En Detaylı)

Kaymakamlık Bursu İçin Gerekli Belgeler

Kaymakamlık bursu için sağlanması gereken şartlar olduğu gibi gerekli evraklar da bulunmaktadır. Başvuruda bulunacak olan öğrenci tarafından hazırlanacaklar; T.C. kimlik kartı ve fotokopisi, vesikalık fotoğraf, ikametgah belgesi, fakirlik belgesi, başvuru dilekçesi gibi belgeler başvuruda hazır bulundurulması istenen belgelerdir.

Kaymakamlık bursuna başvuruda bulunacak olan öğrenci reşit değilse velisi tarafından belgeler hazırlanmalı ve başvuru formu doldurulmalıdır.

Kaymakamlık bursu için hem ailenin hem de öğrencinin aranan şartları taşıyor olmaları ve bunu belgelendiriyor olabilmeleri önemlidir. Yoksa kaymakamlık burs başvuru sonucu olumsuz olarak sonuçlandırılır.

kaymakamlık burs başvurusu
kaymakamlık burs başvurusu

Kaymakamlık Burs Başvurusu Nereden Yapılır?

Eğitime destek olarak verilen kaymakamlık bursu hemen hemen Türkiye’nin her yerinde mevcuttur. Kişiler aranan şartları sağladıkları takdirde Kaymakamlık tarafından karşılıksız yani geri ödemesi olmayan burs alabilmektedir.

Kaymakamlık tarafından verilen bu yardım yoksul ailelerin çocuklarına verilen aslında en değerli burstur. Çünkü bu burs sayesinde çocuklar eğitimlerinden geri kalmadan devam edebilmekte ve karşılıksız aldıkları burs sayesinde okuyabilmektedir.

Yoksulluk durumunda olan yani muhtaç ailelerin, eğitim gören sadece bir çocuğa verilen eğitim bursu sayesinde aileler de bir nebze olsa rahatlamaktadır.

Kaymakamlık burs başvurusu için öğrenci reşit ise kendisi reşit değil ise ailesi tarafından başvuru yapılabilmektedir. Burs başvurusu için kaymakamlıkların bünyesinde bulunan sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıfları bulunmaktadır. Başvuru yapmak isteyen öğrenci reşit değilse ailesi ile istenen belgeleri bu vakıflara götürerek başvuru talebinde bulunabilirler.

Öğrenci reşit ise başvuru için gerekli olan belgeleri alarak kaymakamlık bünyesinde bulunan sosyal yardımlaşma ve dayanışma birimine giderek başvuruda bulunabilmektedir.

Kaymakamlık Kira Yardımı Nasıl Alınır? Başvurusu ve Sorgulama

Kaymakamlık Bursu Başvurusu e-Devlet

Kaymakamlık bursuna başvuruda bulunmak isteyen öğrencilerin e devlet sistemi üzerinden bir ön başvuruda bulunmaları gerekmektedir. e-Devlet üzerinden başvuru yapabilmek için e-Devlet şifrenizin olması gerekmektedir. Eğer şifreniz yoksa ya da unuttuysanız size en yakın PTT şubesine giderek e-Devlet şifresi alabilirsiniz.

e-Devlet sistemi üzerinden giriş yapınca kimlik bilgilerinizi doğrulamanız ve arama bölümüne kaymakamlık bursu yazmanız gerekmektedir. Karşınıza kaymakamlık bursu başvurusu için bir talep formu çıkacaktır.

e-Devlet kaymakamlık burs başvuru formunu doğru ve eksiksiz doldurmanız burs başvurunuzun olumlu sonuçlanması için son derece önemlidir. Bilgilerinizi doğruladıktan ve istenilen bilgileri de yazdıktan sonra kaydetmenizle birlikte ön başvurunuz alınmış olmaktadır. Bilgilerinizin doğruluğunu kaydetme işleminden önce kontrol etmeniz yararınıza olacaktır.

Kaymakamlık Bursu Ne Kadar?

Kaymakamlıklar tarafından verilen eğitim bursu sayesinde her yıl binlerce öğrenci eğitim ihtiyacını karşılamaktadır. Maddi imkansızlıklar yüzünden eğitimlerinde sıkıntı yaşayan öğrencilere büyük destek sağlayan kaymakamlık bursu her ailenin sadece okuyan tek bir çocuğuna verilir.

Başvuru talepleri değerlendirilen öğrencilere verilen kaymakamlık bursu her yıl değişmektedir. Ortalama bir miktar söyleyecek olursak; ortaöğretim düzeyinde okuyan öğrenciler için 500 TL, lise ve üniversite eğitimi düzeyinde okuyanlar için ise 450 – 900 TL arası değişkenlik göstermektedir.

Kaymakamlık Bursu Sorgulama

Dar gelirli ihtiyaç sahibi ailelerin çocuklarının başvuruda bulundukları kaymakamlık bursunun sonucunu e-Devlet üzerinden öğrenebilmeniz mümkündür. e-Devlet sistemine giriş yaptıktan sonra arama yerine kaymakamlık bursu yazabilirsiniz.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı sayfasına girerek öğrenci yardımları seçeneğinden de kaymakamlık bursu yardımını seçerek sorgulama yapabilirsiniz.

Kaymakamlık burs başvuru sonucunuz eğer istenilen şartları sağlıyorsanız ve verdiğiniz bilgilerin de doğruluğu tespit edilmişse olumlu sonuçlanır. Ekranda kimlik bilgilerinizin yer aldığı sayfada başvuru durumunuzu sorguladığınızda olumlu ya da olumsuz sonuç alabilirsiniz.

Başvurunuzun onaylanabilmesi için aranan şartları sağlıyor olmanız ve istenilen belgeleri ibraz etmiş olmanız gerekmektedir.

 

Aynı Anda 2 Tane Burs Alabilir miyiz?

Evet.

Kaymakamlık Bursu Alan Kişiler KYK Bursu da Alabilir mi?

Evet.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu