reklam
Yardım BaşvurusuEğitim

Kırtasiye Yardımı Nasıl Yapılır? Kırtasiye Yardımı Ne Kadar?

Kırtasiye Yardımı Nasıl Yapılır? Kırtasiye Yardımı Ne Kadar? Kırtasiye Yardımı Nedir, Kırtasiye Yardımı Nasıl Alınır, Kırtasiye Yardımı Nereden Alınır, Kırtasiye Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır, Kırtasiye Yardımı Başvuru Formu Doldurma ve daha fazlası yazımızda...

Kırtasiye Yardımı Nasıl Yapılır? Kırtasiye Yardımı Ne Kadar? Anayasamızda temel hak olarak ele alınan eğitim öğretim hakkı, bireylerin tüm yönleriyle gelişmesini ele almaktadır. Temelde sahip olunan eğitim hakkının kullanılmasında devlet tarafından destek sağlanmalı ve bazı yardımlarla da eğitim alacak öğrenciye kolaylık sağlanmalıdır. Bu yardımların başında ise kırtasiye yardımı gelmektedir.

Peki kırtasiye yardımı nedir, kırtasiye yardımı nasıl alınır, kırtasiye yardımı nereden alınır, kırtasiye yardımı başvurusu nasıl yapılır ve kırtasiye yardımı başvuru formu nedir gibi pek çok konu başlığı ve daha fazlasına yazımızda yer verdik. Gelin birlikte kırtasiye yardımı hakkında daha detaylı bilgilere göz atalım…

Kırtasiye Yardımı Nedir? Kırtasiye Yardımı Nasıl Alınır?

Ülkemizde temel ihtiyaçlarını karşılamakta zorlanan ve muhtaç sayılabilecek durumda olan pek çok vatandaş bulunmaktadır. Bu vatandaşlar bir yandan geçimlerini sağlamaya çalışırken bir yandan da çocuklarının geleceğini şekillendirecek olan eğitim haklarına katkı sağlamaya çalışmaktadırlar.

Yoksul ailelerin en büyük destekçisi, devlet tarafından sağlanan sosyal yardımlardır. Bu yardımlar arasında eğitim öğretime en büyük destek olan yardım da kırtasiye yardımıdır diyebiliriz. Kırtasiye yardımı sayesinde dar gelirli aileler, çocuklarının eğitim masraflarını bir nebze de olsa karşılayabilmekte ve onların geleceklerine daha sağlam adımlarla ilerlemelerine destek olmaktadırlar.

Kırtasiye Yardımı Nedir?

Eğitim öğretim çağındaki çocuklara destek olmak adına yapılan kırtasiye yardımı sayesinde öğrenci velileri diğer eğitim masraflarını daha rahat karşılayabilmektedir. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı öncülüğünde yapılan kırtasiye yardımına belediyeler de destek vermektedir.

Muhtaç durumda olan ailelerin çocuklarına eşit şartlarda eğitim imkânı sağlamak ve eğitimlerine eksiksiz bir şekilde devam etmelerine yardımcı olmak için verilen kırtasiye yardımı ile veliler kırtasiye masraflarından bir nebze de olsa kurtulmaktadır. Sosyal yardımlaşma ve dayanışmanın önemli olduğu ülkemizde, herhangi bir işi olmayan ya da SGK kaydı bulunmayan aileler, çocukları için kırtasiye yardımına başvurabilirler.

Dar gelirli aileler yani hane halkı kişi başı aylık ortalama geliri asgari ücretin 1/3 ü ve altında olanlar, temel giderlerinin yanında eğitim giderlerinin de eklenmesi ile hayat mücadelesinde zorlanmaktadır. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından kırtasiye yardım talebi uygun bulunanların hesaplarına bir miktar para yatırılmakta ve bu para ile velilerin kırtasiye masraflarına destek olunmaktadır.

Kırtasiye Yardımını Nasıl Alabilirim?

Kırtasiye yardımı almak isteyen dar gelirli veliler, bu yardımı nereden ve nasıl alabileceklerini sorgulamaktadır. Bakanlık öncülüğünde verilen kırtasiye yardımı nakdi olarak sağlanmaktadır. Yani belirli bir miktar para olarak verilen kırtasiye yardımı, muhtaç ailelerin hesaplarına yatırılmaktadır.

Kırtasiye yardımından faydalanmak isteyen muhtaç durumdaki dar gelirli aileler, ikamet ettikleri yerin belediyesine başvurabilecekleri gibi pek çok dernek ve vakıfa da başvurabilirler. Sadece kırtasiye yardımı değil aynı zamanda verilen burs imkanlarından da faydalanmak için veliler çocukları için talepte bulunabilirler.

kırtasiye yardımı nasıl yapılır? kırtasiye yardımı ne kadar?
kırtasiye yardımı nasıl yapılır? kırtasiye yardımı ne kadar?

Kırtasiye Yardımı Başvuru Şartları Neler?

Eğitim desteği olarak sunulan kırtasiye yardımı pek çok aileye maddi anlamda az da olsa rahatlık sağlamıştır. Kırtasiye yardımı alabilmek için bazı şartları sağlıyor olmak gerekmektedir. Bunlara baktığımızda; herhangi bir geliri olmayan aileler, vazife ya da harp malullüğü aylığı alanlar, eşi vefat eden kadınların eğitime devam eden çocukları, engelli bireyler, öksüz ve yetim kalmış kişiler, sosyal güvencesi olmayan aileler gibi özellikte olanlar kırtasiye yardımına başvuruda bulunabilirler.

Kırtasiye Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Kırtasiye yardımını almak isteyen bireyler, ikamet ettikleri yerde belediyeye ya da kaymakamlığa giderek talep oluşturabilirler. Ayrıca sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına giderek de kırtasiye yardım talebinde bulunabilirsiniz.

Bakanlık tarafından sağlanan ve maddi durumu yetersiz olan ailelerin çocuklarına eğitim anlamında kolaylık sağlayan kırtasiye yardımı için, belediyeye başvuran aileler burada kendilerine verilecek olan başvuru formunu doldurmak zorundadır.

Okul Yardım Parası Başvurusu, 3.708 TL e-Devlet Okul Para Yardımı

Kırtasiye Yardımı Başvurusu İçin Gerekli Belgeler

İhtiyaç sahibi veliler, kırtasiye yardımına başvurmak istedikleri zaman bazı belgeleri de ibraz etmeleri istenmektedir. Bu belgelere baktığımızda;

  • Başvuru yapan kişinin nüfus cüzdanı ya da T.C kimlik kartı,
  • Öğrenciye ait nüfus cüzdanı ya da T.C kimlik kartı,
  • Öğrenci belgesi
  • Aile nüfus kayıt örneği
  • İkametgâh belgesi
  • Gelir belgesi ya da işsizlik durumu söz konusu ise bunu resmi olarak belgeleyen form
  • Oturulan ev kira ise kira sözleşmesi, mülkiyet ise tapu fotokopisi
  • Fakirlik belgesi (zorunlu değildir ama bu belgenin olması sosyal yardımlarda, kişilere öncelik sağlayabilmektedir.)

Kırtasiye Yardımı Başvurusu Başvuru Formu

Ülkemizde yapılan sosyal yardımlarda hemen hemen her ihtiyaç düşünülmüştür. Ancak yardımlara başvurmak için gerekli şartları sağlıyor olmanın yanında başvuru forumunu da doldurmak gerekmektedir.

Kırtasiye yardımı için talepte bulunan dar gelirli muhtaç aileler, belediyeye, kaymakamlığa ya da sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına başvurdukları esnada verilen başvuru formunu doldurmaları istenmektedir.

Kırtasiye yardımı başvuru formunda kişisel bilgiler, gelir durumu, gider bilgileri gibi kişilerin muhtaçlık durumunu ortaya koyan sorular yer almaktadır.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı öncülüğünde verilen pek çok sosyal yardım gibi kırtasiye yardımı da maddi durumu yeterli olmayan muhtaç kişilere verilmektedir. Başvuru formu ve ibrazı istenilen belgeler aslında yardımın doğru adrese verilmesini sağlamak içindir. Bu nedenle verilen bilgilerin doğruluğu son derece önem arz etmektedir.

Yanlış ya da yalan bilgilerle ve belgelerle kırtasiye yardımı almaya hak kazanan kişilere cezai yaptırım uygulanmaktadır.

Başvuru Formu İçin: https://www.turkiye.gov.tr/sosyal-guvenlik-egitim-ogretim-yardimi-talebi

Kırtasiye Yardımı Kimlere Verilir?

Kırtasiye yardımı, işi olmayan muhtaç aile çocuklarına, öksüz ya da yetim kalmış öğrencilere, düzenli geliri olmayan dul kalmış kadınların eğitim gören çocukları, hane halkı kişi başı aylık ortalama geliri asgari ücretin 1/3 ü altında olan ailelerin çocuklarına verilmektedir.

Kırtasiye yardımı için Bakanlık, belediyeler ya da kaymakamlık, sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarından herhangi birine başvuruda bulunan kişiler istenilen şartları sağlıyor olmalı ve istenilen belgeleri de temin etmelidirler. Kırtasiye yardımı başvurusunda bulunan kişilerin muhtaçlık durumları verdikleri bilgiler doğrultusunda incelenmekte ve inceleme komisyonu tarafından değerlendirilmeye alınmaktadır.

Başvuru yapan kişilerin ikametgahlarında yapılan incelemeler, verilen bilgiler ve ibraz edilen belgelerle birlikte muhtaçlık durumları incelenen ve olumlu sonuçlanan ailelerin çocuklarına kırtasiye yardımı verilmektedir.           

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu