Edevlet.net

KİŞİ BORDROSU | E-BORDRO TIKLA MAAŞINI ÖĞREN!

Bu yazımızda sizlere kişi bordrosu nasıl sorgulanır ve maaş bordrosu nereden alınır onu anlatacağız. Kişi bordrosu olarak bilinen belge aslında bizim maaş dökümümüzdür. Ancak bu belgede sadece ne kadar maaş aldığımız değil maaşımıza yansımış bütün artılar eksiler yer alır. Yani bu belgede maaşımıza dair bütün kesintiler ve hatta vergi dilimlerine göre aylık bazda yaşadığımız kayıplar dahi gösterilir. Bu kişi bordro belgesini eskiden maliye bakanlığı muhasebat başkanlığının oluşturduğu “e bordro muhasebat” adlı siteden öğrenebiliyorduk. Ancak zaman içerisinde e-Devletin gelişmesi ve açılmış olan bu sitenin taklitleri sebebiyle kişi bilgilerinin kolayca çalınabilir hale gelmesiyle maliye bakanlığı bu siteye yönlendirme vermiştir. Şu an internet ortamında yaptığınız bütün aramalarda eski sitenin görseline denk geleceksiniz ancak biz bu yazımızla size asıl olan sorgulama sayfasını ve nasıl kullanacağınızı anlatacağız.

Hayatımızda kısa sürede pek çok şeyin yeri değişti ve bu değişim ile birlikte işlemlerimizi daha kolay ve hızlı halledebileceğimiz online işlemler önemli yerini aldı. Aklınıza gelebilecek her türlü işlem internet üzerinde taşınmaya başlamasıyla kişiler artık internet üzerinden işlem yaparak hayatlarına büyük kolaylık getirmişlerdir. Kişiler önceden bir işlem yapmak için işlem yapacakları daireye gider, o dairede saatlerce sıra bekler ve işlemlerinde bir hata olduğu zaman tüm bunları tekrarlamak zorunda kalırlardı. Şimdi ise bu zorlukları yaşamalarına hiç gerek yok çünkü internet üzerinden çok basit işlemler ile istediklerine ulaşmaları mümkündür. Kişilerin internet üzerinden kolaylık ile yapabildiği işlemlerden bir tanesi kişi bordrosu işlemidir. Bizlerde yazımızda kişi bordrosu sorgulama yani E-Bordro sorgulama işlemi internet üzerinden nereden nasıl yapılır kısa ve en kolay şekilde görseller ile de destekleyerek anlatacağız. Buna ek olarak sizlere e bordro çıkarma işlemini de anlatacağız. Ancak şunu da belirtmek gerekir ki eski sistemde işçi maaş bordrosu sorgulama ve meb e bordro sorgulama için ayrı ayrı siteler yoluyla kişi bordrosu sorgulaması yapılıyordu. Ancak şimdi bütün kişi bordroları az sonra anlatacağımız e-Devlet sisteminde ortak bir havuzda toplanarak sunulmaktadır. Ancak aşağıdaki bağlantıyı bütün sigorta grupları kullanamamaktadır. Bu sebeple, sizin 4A, 4B veya 4C olmanız e-bordro sorgulamanızı farklı siteler aracılığıyla yapmanıza sebep olacaktır.

E-Bordro ile Kişi Bordrosu Nasıl Öğrenilir?

E-Bordro yolu ile kişi bordrosu öğrenmek için yapmamız gereken ilk işlem yazının sonunda verilen bağlantıya tıklamaktır. Daha sonrasında açılan sayfa da e-Devlet sistemine giriş yapmamız gerekmektedir. Bunun içinse T.C. kimlik numaramız ve e-Devlet şifremiz gerekmektedir. E-Devlet şifremizi ise en yakın PTT şubesinden 2 TL karşılığında nüfus cüzdanımız ile alabiliriz. Sisteme girdikten sonra E-Bordro      sorgulama işlemini yapabilmek için öncelikle yıl bilgilerini girmemiz gerekmektedir. Almak istediğimiz maaş bordromuzun yılını girdikten sonra ay bilgisini girmeliyiz. Ay ve yıl bilgilerini girdikten sonra sorgulaya tıklayarak kişi bordromuzu elde edeceğiz. Ancak belirttiğimiz gibi 4B ve 4C çalışanları için yine e-Devlet sistemiyle ancak başka bir sorgulama sayfasıyla kişi bordrolarını öğrenebilirler.

6

4A kişi bordrosu için  TIKLAYINIZ!

4B kişi bordrosu için  TIKLAYINIZ!

4C kişi bordrosu için  TIKLAYINIZ!

Maaş bordrosu örneği için aşağıdaki fotoğrafı inceleyebilirsiniz. Görüldüğü üzere maaş bordrosu yani kişi bordrosunda birçok detay bulunmaktadır. Bu detaylar bize maaşımıza yansımış bütün artıları ve eksileri göstermektedir. Bunlara girdiğimiz vergi dilimi, aldığımız çocuk yardımları, o ay itibariyle sahip olduğumuz kıdem bilgilerimiz de mevcuttur. Bu yazımızda sizlere kişi bordrosu almanın yollarını anlattık, umarım yardımcı olabilmişizdir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM
  1. mehmet çubuk dedi ki:

    Kamu görevlileri emeklilik daire başkanlığına 21-02-2017 tarihinde gönderdiğim,30 yılı aşkın hizmet süreleri için emekli ikramiyemin ödenmesi konusunda bugüne kadar yanıt alamadım. emekli olurken işlem yapılan 30 yıl üzerine11yıl 9 ay hizmet karşılığım ödenmesine ilişkin durum nedir?Bilgilendirilmesi ricasıyla.saygılarımla

  2. mehmet çubuk dedi ki:

    30 yıl üzerinden emeklillik ikramiyemin üzerine 11 yıl 9 ay hizmetimin ödenmesi konusunda 21-02-2017 tarihinde yazılı olarak başvurdum.Sonuç alamadım.Lütfen bilgilendirmenizi rica ederim.

  3. Sevim Güler dedi ki:

    Maaşımın ne kadar olduğunu öğrenebilirmiyim