enflasyonemeklilikötvdöviz

KPSS Sonuçları Sorgulama! KPSS Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak?

KPSS Sonuçları Sorgulama! KPSS Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak?

KPSS Lisans sınav süreci 31 Temmuz’da başladı ve 14 Ağustos’ta sona erdi. Sınava giren adaylar, alacakları puanlara göre tercihlerde bulunacaklar. KPSS sınav sonuçlarının açıklanmasının ardından, tercih süreci başlayacak. İlanlarda genel olarak en az 70 puana sahip olanların başvuru yapması isteniyor.

KPSS Lisans Sınav Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak?

KPSS her yıl ortaöğretim, ön lisans ve lisans olarak ÖSYM tarafından üç defa gerçekleştirilir. KPSS Lisans sınavları 31 Temmuz tarihinde Genel Yetenek ve Genel Kültür sınavları ile başladı. 6-7 Ağustos tarihlerinde KPSS alan bilgisi sınavları yapıldı. 14 Ağustos tarihinde de KPSS ÖABT sınavı gerçekleştirildi. Sınav sonrasında adaylar için, sınav soru ve cevapları yayınlandı. Adaylar, sınav sonuçlarını internet sitesi üzerinden kontrol ederek alacakları puanların ne kadar olacağını hesapladılar. 2022 Lisans sınav sonuçlarının ne zaman açıklanacağı, takvimde adaylara ilan edildi. Açıklanan takvime göre KPSS lisans sonuçları, 2 Eylül 2022 tarihinde açıklanacak.

KPSS Lisans Sonuçları Nasıl Öğrenilir?

KPSS Lisans sonuçları, ÖSYM’nin internet sitesi üzerinden 2 Eylül 2022 tarihinde ilan edilecek. Sınav sonuçlarının açıklanması ile birlikte sınava giren adaylar, osym.gov.tr internet sitesinden sorgulama yapabilecekler. Sorgulama işlemi, ÖSYM’nin aday işlemleri sisteminden yapılacak. Aday işlemleri sistemi üzerinden T.C. kimlik numarası ve aday şifresi ile KPSS puanları sorgulanabilecek.

ÖSYM tarafından resmi internet sitesinde ilan edilecek sınav sonuçları için belge basılmayacak. Adayların adreslerine sonuç belgesi gönderilmeyecek. İnternet sitesinde ilan edilecek sonuçlar, tebliğ niteliğindedir.

KPSS Sonuç Belgesinde Hangi Bilgiler Bulunur?

KPSS sonuç belgesinde adayların;

  • Testlere göre doğru ve yanlış cevap sayıları
  • Puan türlerine göre kaç puan alındığı
  • Sınava giren aday sayısı
  • Başarı sıralaması yer alır.

2022 KPSS Sınav Sonuç Tarihleri

2022 KPSS Lisans Genel Yetenek – Genel Kültür, Eğitim Bilimleri, Alan Bilgisi ve ÖABT sonuçları 2 Eylül 2022 tarihinde açıklanacak.

2022 KPSS Ortaöğretim sınav sonuçları, 1 Aralık 2022

2022 KPSS Ön Lisans sınav sonuçları, 27 Ekim 2022

KPSS’ye Kimler Girebilir?

Kamu görevlerine ataması yapılacak olan adaylar, A grubu ve B grubu olarak iki gruba ayrılır.

A Grubu Kadrolar Nelerdir?

A Grubu kadrolar genel olarak, uzman, denetmen, müfettiş, kaymakam adaylığı ve kontrolör yardımcılığı kadrolarından oluşur.

B Grubu Kadrolar Nelerdir?

KPSS B Grubu kadrolar, KPSS A Grubu kadroları dışında kalan kadroları kapsar. Müfettiş, denetmen, kontrolör yardımcılığı, uzman ve kaymakam adaylığı kadroları dışında bulunan tüm kadrolar KPSS B Grubu içerisine girer.

KPSS A Grubu sınavı her yıl düzenlenir, KPSS B Grubu sınavı ise 2 yılda bir gerçekleştirilir. KPSS A Grubu sınavına; İİBF, SHF, Mühendislik ve Hukuk benzeri fakültelerden mezun olanlar girebilir. KPSS B Grubu sınavına ise tüm lisans mezunları girebilir.

KPSS-A Grubu, KPSS-B Grubu Kadrolarının Farkları Nelerdir?

Yazımızı Puanlamak İster misiniz ?
[Total: 0 Average: 0]
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.