SorgulamalarEğitim

KPSS Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak? 2024 KPSS Sonuç Sorgulama

KPSS Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak? KPSS Sonuç Sorgulama, KPSS Açıklandı mı? KPSS Lisans Ne Zaman Açıklanacak? KPSS Puan Hesaplama ve daha fazlası yazımızda...

KPSS Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak? KPSS Sonuç Sorgulama; Ülkemizde memur olmak isteyenler ya da öğretmen olarak atanmak isteyenlerin girdiği KPSS, bu yılda binlerce kişi başvurdu. Sınava giren adaylar, alacakları puanlara göre tercihlerde bulunacaklar. KPSS sınav sonuçlarının açıklanmasının ardından, tercih süreci başlayacak. İlanlarda genel olarak en az 70 puana sahip olanların başvuru yapması isteniyor.

KPSS Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak? KPSS Sonuç Sorgulama

KPSS her yıl ortaöğretim, ön lisans ve lisans olarak ÖSYM tarafından üç defa gerçekleştirilir. KPSS Lisans sınavları 23 Temmuz tarihinde Genel Yetenek ve Genel Kültür sınavları ile başladı. 29-30 Temmuz tarihlerinde KPSS alan bilgisi sınavları yapıldı. 6 Ağustos tarihinde de KPSS ÖABT sınavı gerçekleştirildi. Sınav sonrasında adaylar için, sınav soru ve cevapları yayınlandı. Adaylar, sınav sonuçlarını internet sitesi üzerinden kontrol ederek alacakları puanların ne kadar olacağını hesapladılar. Lisans sınav sonuçlarının ne zaman açıklanacağı, takvimde adaylara ilan edildi.

KPSS Lisans Sonuçları Nasıl Öğrenilir?

KPSS Lisans sonuçları, ÖSYM’nin internet sitesi üzerinden ilan edilecek. Sınav sonuçlarının açıklanması ile birlikte sınava giren adaylar, osym.gov.tr internet sitesinden sorgulama yapabilecekler. Sorgulama işlemi, ÖSYM’nin aday işlemleri sisteminden yapılacak. Aday işlemleri sistemi üzerinden T.C. kimlik numarası ve aday şifresi ile KPSS puanları sorgulanabilecek.

ÖSYM tarafından resmi internet sitesinde ilan edilecek sınav sonuçları için belge basılmayacak. Adayların adreslerine sonuç belgesi gönderilmeyecek. İnternet sitesinde ilan edilecek sonuçlar, tebliğ niteliğindedir.

kpss sonuçları ne zaman açıklanacak?
kpss sonuçları ne zaman açıklanacak?

KPSS Sonuç Belgesinde Hangi Bilgiler Bulunur?

KPSS sonuç belgesinde adayların;

  • Testlere göre doğru ve yanlış cevap sayıları
  • Puan türlerine göre kaç puan alındığı
  • Sınava giren aday sayısı
  • Başarı sıralaması yer alır.

KPSS’ye Kimler Girebilir?

Kamu görevlerine ataması yapılacak olan adaylar, A grubu ve B grubu olarak iki gruba ayrılır.

A Grubu Kadrolar Nelerdir?

A Grubu kadrolar genel olarak, uzman, denetmen, müfettiş, kaymakam adaylığı ve kontrolör yardımcılığı kadrolarından oluşur.

B Grubu Kadrolar Nelerdir?

KPSS B Grubu kadrolar, KPSS A Grubu kadroları dışında kalan kadroları kapsar. Müfettiş, denetmen, kontrolör yardımcılığı, uzman ve kaymakam adaylığı kadroları dışında bulunan tüm kadrolar KPSS B Grubu içerisine girer.

KPSS A Grubu sınavı her yıl düzenlenir, KPSS B Grubu sınavı ise 2 yılda bir gerçekleştirilir. KPSS A Grubu sınavına; İİBF, SHF, Mühendislik ve Hukuk benzeri fakültelerden mezun olanlar girebilir. KPSS B Grubu sınavına ise tüm lisans mezunları girebilir.

KPSS-A Grubu, KPSS-B Grubu Kadrolarının Farkları Nelerdir?

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu