E – Devlet | Giriş | Kapısı | Şifresi

MTV SORGULAMA

Trafiğe çıkan bütün araçlarda zorunlu olan Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV), ödenmeden trafiğe çıkmak mümkün değildir. Bu yüzden ikinci el ya da sıfır araçlarda muhakkak trafiğe çıkmadan önce Motorlu Taşıtlar Vergisinin ödenmesi gerekmektedir. MTV sorgulama işlemi de bu yüzden oldukça önemlidir. MTV sorgulama işleminde ödenmesi gereken miktar hesaplanırken, aracın yaşı ve motor hacmi gibi değerlerden yararlanılmaktadır. MTV en yüksek olduğu zaman, araç yaşının 0 ile 3 arasındadır. 3 yaşından büyük araçlarda ise motor hacmine göre belirli bir ücret hesaplanmaktadır. Bu bilgilerin bilinmesi oldukça önemlidir. Araç seçimi konusunda bu bilgilerden yararlanılabilmektedir. MTV ödenmesi ocak ve haziran aylarında gerçekleşmektedir. Bu sebeple MTV sorgulama işlemi bu zamanlarda sık sık yapılabilmektedir. Motorlu Taşıtlar Vergisini ödemeden önce MTV sorgulama işlemini gerçekleştirmelisiniz. Yazımızda MTV sorgulama işlemi için gerekli bilgilere ulaşabilirsiniz.

MTV Sorgulama İşlemi

Aşağıda sizin için verdiğimiz maddeleri uygulayarak MTV sorgulama işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Aracınızla ilgili ödenmesi gereken vergi ücretini öğrenebilirsiniz.

  • Öncelikle yazımızın sonunda sizlerle paylaştığımız linke tıklayınız.
  • Açılan sayfada “Plaka” bölümüne aracınızın plakasını giriniz. Ayrıca özel bir plakanız varsa bir altındaki kısımda belirtiniz.
  • Daha sonra TC kimlik numaranızı veya Vergi kimlik numaranızı giriniz.
  • Son olarak “Tescil Tarihi” bölümünü girdikten sonra “Tamam” butonuna tıklayınız.

Tüm bu işlemleri doğru bir şekilde gerçekleştirdikten sonra MTV sorgulama bilgilerinize ulaşabilirsiniz.

MTV Sorgulama için LÜTFEN TIKLAYINIZ!

MTV borç sorgulama nasıl gerçekleştirilir?

Motorlu taşıtlar vergisini öğrenmek için birkaç yol bulunmaktadır. Bunlardan ilki Vergi İletişim Merkezini aramak ve iletişim merkezi üzerinden sorgulamayı gerçekleştirmektir. Diğer bir yöntem ise Gelir İdaresi Başkanlığının kurmuş olduğu resmi internet sayfası üzerinden sorgulamayı gerçekleştirmektir. Sizlere aşağıda vermiş olduğumu bağlantıya tıklayarak sorgu sayfasına ulaşabilirsiniz. Sayfaya ulaştıktan sonra karşınıza gelen ekranda 4 farklı seçenek göreceksiniz. Bunlardan ilki motorlu taşıt vergisi sorgulama ve ödeme işlemine yönlendirmektedir. Bu kısmı seçtikten sonra karşınıza gelecek olan ekranda doldurulması gereken bazı boşluklar bulunmaktadır. Bunlar sırası ile plaka numarası, özel plaka durumu, T.C. Kimlik numarası veya vergi numarası ve tescil tarihidir. Bu kısımları kendi bilgileriniz ile doldurduktan sonra “Tamam” butonuna tıklayınız. Daha sonra karşınıza gelecek olan ekran üzerinde plakaya ait bulunan motorlu taşıtlar vergisini görüntüleyeceksiniz.

MTV sorgu sayfasına ulaşmak için TIKLAYINIZ!

Vergi No sorgulama nasıl gerçekleştirilir?

Vergi numarası sorgulaması internet üzerinden rahatlıkla gerçekleştirilebilmektedir. Bunun için yapmanız gereken Gelir İdaresi Başkanlığının kurmuş olduğu resmi İnternet Vergi Dairesi internet sayfasına ulaşmanızdır. Aşağıda sizlere vermiş olduğumuz bağlantıya tıklayarak bu sayfaya ulaşabilirsiniz. Sayfaya ulaştıktan sonra karşınıza gelecek olan ekran üzerinde birtakım istenilen bilgiler bulunmaktadır. Bunlar sırasıyla soyadınız, adınız, baba adınız, doğum yeriniz ve doğum yılınızdır. Bu bilgileri eksiksiz ve doğru bir şekilde girdikten sonra karşınıza gelecek olan ekran üzerinden sorgulama sonucunu görüntüleyebilirsiniz. Ekran üzerinde vergi numaranız ve ilgili bazı diğer bilgiler yer almaktadır.

Vergi numarası sorgulama sayfasına ulaşmak için TIKLAYINIZ!

MTV hesaplama nasıl yapılır?

MTV hesaplama Gelir İdaresi Başkanlığının sunmuş olduğu bir vergi hesaplama sistemidir. Bu sistem üzerinden taşıt sahipleri araçları için ne kadarlık bir vergi ödeyeceklerini öğrenebilmektedirler. Bunun için İnternet Vergi Dairesi internet sayfasına ulaşmanız gerekmektedir. Aşağıda sizlere vermiş olduğumuz bağlantıya tıklayarak bu sayfaya ulaşabilirsiniz. Daha sonra karşınıza gelen ekranda “Motorlu Taşıtlar Vergisi Hesaplama” kısmına tıklayarak sorgulama sayfasına ulaşınız. Ekran üzerinde doldurması gereken birtakım bilgiler bulunmaktadır. Bunlar sırasıyla araç tipi, aracın yaşı, motor silindir hacmidir. Bunları kendi aracınıza uygun olarak doldurduktan sonra “HESAPLA” butonuna tıklayınız. Tıkladıktan sonra hemen altında bulunan “Yıllık Tutar” kısmına ödemeniz gereken toplam tutar yansıyacaktır. Bunun dışında bununda altında bulunan kısımda ödemeniz gereken yıllık tutar, ilk altı aylık tutar ve ikinci altı aylık tutar bulunmaktadır.

MTV hesaplama sayfasına ulaşmak için TIKLAYINIZ!

Vergi levhası sorgulama nasıl gerçekleştirilir?

İnternet üzerinden vergi levhası sorgulama birkaç farklı yolla gerçekleştirilmektedir. Bunlardan ilki Gelir İdaresinin kurmuş olduğu resmi internet sayfası üzerinden gerçekleştirilmektedir. Buraya ulaşmak için sizlere aşağıda vermiş olduğumuz bağlantıya tıklamanız yeterlidir. Daha sonrasında karşınıza gelecek ekranda bulunan “E-Vergi Levhası Doğrulama” kısmına tıklayarak vergi levhanızın sorgulamasını gerçekleştirebilirsiniz. Diğer bir yöntem ise e-Devlet üzerinden sunulan vergi levhası sorgulama hizmetidir. Bunun için öncelikli olarak sizlere aşağıda vermiş olduğumu bağlantıya tıklamanız gerekmektedir. Daha sonrasında e-Devlet kimlik doğrulamasının yönlendirildiği sayfaya ulaşacaksınız. Bunun için “Kimliği Şimdi Doğrula” butonuna basmanız gerekmektedir. Bastıktan sonra karşınıza gelecek olan ekranda T.C. Kimlik numaranız ve e-Devlet şifrenizi girmeniz gerekmektedir. Eksiksiz ve doğru bir şekilde girerek sisteme giriş yaptıktan sonra ekran üzerinde doldurmanız gereken bazı bilgiler yer alacaktır. Bunlar sırasıyla vergi kimlik numaranız, T.C. Kimlik numaranız, il ve ilçe vergi daireleridir. Daha sonra “Sorgula” butonuna basarak e-Vergi levhası sorgulama işlemini gerçekleştirmiş olacaksınız.

Gelir İdaresi Başkanlığı e-vergi levhası sorgu sayfasına ulaşmak için TIKLAYINIZ!

E-Devlet vergi levhası sorgulama sayfasına ulaşmak için TIKLAYINIZ!

GİB borç sorgulama nasıl yapılır?

GİB borç sorgulama işlemleri birkaç farklı yolla gerçekleştirilmektedir. Bunlardan ilki Gelir İdaresi Başkanlığının kurmuş olduğu internet sayfası üzerinden gerçekleştirilen sorgulamalardı. Diğer bir sorgulama ise e-Devlet üzerinden gerçekleştirilen vergi borcu sorgulamalarıdır. İlk olarak Gelir İdaresi Başkanlığının resmi borç sorgulama sayfası üzerinden sorgulamayı gerçekleştirmek için aşağıda verilen bağlantıya tıklayınız. Daha sonra ekranın alt kısmında bulunan T.C. Kimlik numarası ile giriş seçeneğine tıklayınız. Eğer sistemde kullanıcı girişiniz yer alıyor ise yan kısımda bulunan kullanıcı girişi seçeneğine tıklayınız. T.C. Kimlik numarası girişini seçtiyseniz istenilen bazı bilgiler bulunmaktadır. Bunlar sırasıyla T.C. Kimlik numaranız, doğum tarihinizin gün, ay ve yıl hali, annenizin kızlık soyadının ilk harfi ve ikinci harfi, annenizin veya babanızın veya eşinizin veya çocuklarınızdan bir tanesinin T.C. Kimlik numarası ve son olarak güvenlik doğrulama kodudur. Bunları doğru bir şekilde girdikten sonra vergi borcu sorgulamasının bulunduğu sayfaya rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Gelecek olan kısımda detaylı olarak borç sorgulamasını gerçekleştirebilirsiniz. Ayrıca bu kısımda bulunan vergi borçlarınızın ödeme planları görüntüleyebilir ve aylık olarak ödemeniz gereken belirlenmiş vergi borcunu görüntüleyebilirsiniz. Ayrıca bulunan vergi borçlarınızın ödemesini de bene bu kısım üzerinden rahatlıkla kredi kartı ödeyerek gerçekleştirebilirsiniz.

Vergi borcu sorgulamadaki diğer bir yöntem ise e-Devlet vergi borcu sorgulama hizmetidir. Bunun için ise sizlere aşağıda vermiş olduğumuz bağlantıya tıklayarak e-Devlet vergi borcu sorgu sayfasına ulaşmanız gerekmektedir. Daha sonra karşınıza gelecek olan kimlik doğrulama kısmını yukarıda anlattığımız şekilde gerçekleştirerek sorgulama sayfasına ulaşabilirsiniz. Ekrana gelen kısım üzerinde iki farklı sekme bulunmaktadır. Bunlar sırası ile güncel borçlar ve toplam borçlardır. Toplam borç kısmından bütün yıllar için bulunan borçlar gözükmektedir. Güncel borçlar kısmından ise son dönemlerde bulunan ödenmemiş vergi borçları yer almaktadır.

Gelir İdaresi Başkanlığı vergi borcu sorgulama sayfasına ulaşmak için TIKLAYINIZ!

E-Devlet vergi borcu sorgulama sayfasına ulaşmak için TIKLAYINIZ!

BİR YORUM YAZIN

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.