Meslekler ve Maaşlar

Mübaşir Nasıl Olunur? 2024 Mübaşir Maaşı Ne Kadar?

Mübaşir Nasıl Olunur? Mübaşir Maaşı Ne Kadar?, Mübaşir Ne İş Yapar? Mübaşir Ne Demek? Mübaşir Olma Şartları, Nasıl Mübaşir Olunur? Mübaşir Maaşları, Mübaşirler Haftada Kaç Gün Çalışırlar? Mübaşirler Hafta Sonu Çalışırlar mı? Mübaşir Olmak İçin Hangi Bölüm Okunmalı ve daha fazla sorunun cevabı yazımızda...

Mübaşir Nasıl Olunur? Mübaşir Maaşı Ne Kadar? ; Son zamanlarda sıkça tercih edilen mesleklerden biri de mübaşirdir. Mübaşir Ne İş Yapar? Mübaşir Olma Şartları Nelerdir? Mübaşir Maaşları ne kadar gibi pek çok sorunun cevabını yazımızda bulabilirsiniz.

Mübaşirler, Türkiye Cumhuriyeti mahkemelerinde görev yapan kişilerdir. Mübaşir halk arasında ”çığırtkan” olarak da anılmaktadır. Mübaşirlerin, yapmış oldukları görev itibarıyla mahkemeler dışında herhangi bir yerde iş imkanları bulunmamaktadır. Mahkemelerde ”yardımcı hizmet” sınıfına dahildirler.

Mübaşir Ne İş Yapar?

Mübaşirler mahkemelerin bel kemiği sayılırlar ve gerek hakimin gerekse yazı işleri müdürlerinin sağ kolu gibidirler. Bu nedenle Adalet Bakanlığının mübaşirin üzerine yüklediği görevler, bakanlıkta görev yapan diğer gruplara göre biraz daha fazladır.

 • Mahkeme başlamadan evvel duruşma salonunun önünde bekleyerek, mahkemenin başlamasına az süre kala davası görülecek tarafları çağırır. Kimin nereye oturacağını koordine eder. Duruşma ile ilgili evrakları hakime iletir.
 • Duruşma disiplininin kaybolmaması açısından hakimin bu konuda vereceği emirleri uygulayarak gerekli nizamın oluşmasını sağlar.
 • Karar esnasında salondaki herkesin ayağa kalkmasını ve gerekli saygının gösterilmesini sağlar.
 • Mahkeme tarihinin ertelenmesi ya da geriye alınması durumunda tarafları bilgilendirerek duruşma zamanında salonda olmalarını sağlar.
 • Mahkeme tarafından kendisine ulaştırılan belgeleri zimmet defterine geçirir ve bu defteri ilgili kurum veya kişilere yollar.
 • Mahkeme tarafından gönderilecek evrakları günlük olarak postaya verir.
 • Yazı işleri müdürlüğünün sınıfında kalem işleri ile ilgilenir.
 • Hakimin duruşmanın gizli yapılacağına dair bir karar vermesi halinde mahkeme salonunu boşaltır ve salona kimsenin girmemesi için gerekli önlemleri alır.
 • Duruşma esnasında söz alacak birisi varsa onun ayağa kalkması konusunda gerekli uyarıyı yapar.
mübaşir nasıl olunur?
mübaşir nasıl olunur?

Mübaşir Olma Şartları

Mübaşirler yalnızca Adalet Bakanlığına bağlı mahkemelerde çalışabildiği için şartlar kurumdan kuruma değişiklik göstermemektedir. Aranan şartları direkt olarak Adalet Bakanlığı belirler:

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak
 • 35 yaşını geçmemiş olmak
 • Askerlikle ilgili bir engeli bulunmuyor olmak. (Askerlik yaşında ise askerliğini yapmış olması, yapmamışsa askerliğini tecil ettirmiş olması ya da yedek sınıfında olması gerekir)
 • Yüz kızartıcı suçlardan herhangi bir ceza almamış olmak. (Hırsızlık, cinayet, tecavüz gibi)
 • Herhangi bir sebepten kamu haklarından ihraç edilmemiş olmak
 • Adalet Bakanlığının yürüttüğü arşiv araştırması uygulamasından olumlu puan almak
 • Ortaöğretim mezunları için KPSSP94, ön lisans mezunları için KPSSP93 ve lisans mezunları için KPSSP3 puan gruplarında minimum 70 puana sahip olmak
 • Görevi yürütmeye engel teşkil edecek herhangi bir sağlık sorununa sahip olmamak

Bu maddelerde belirtilen özellikleri taşıyorsanız mübaşirlik için açılan ilanlara başvuru yapabilirsiniz. Bayan mübaşir olur mu gibi birçok soru sorulmaktadır. Yukarıdaki maddeleri (askerlik dışında) eksiksiz olarak taşıdığı takdirde bayanlar da mübaşirliğe başvuru yapabilirler.

Ambulans Şoförü Nasıl Olunur? Ne Kadar Maaş Alır?

Mübaşir Nasıl Olunur?

Mübaşir olabilmek için Adalet Bakanlığının açtığı ilanları yakından takip etmeniz gerekmektedir. Mübaşir alımını sadece Adalet Bakanlığı gerçekleştirmektedir. Eğer gerekli şartları sağlayabiliyorsanız ilana başvuru yaptıktan sonra sonuçlanmasını beklemeniz gerekiyor. Çünkü bu aşamada adaylar derin bir şekilde araştırılır. Araştırmaları müteakiben gereken özellikleri taşıdığınız düşünülürse sözlü mülakata çağrılırsınız. Yapılan sözlü mülakatta da başarılı olduğunuz takdirde mübaşir olarak işe başlayabilirsiniz. Mübaşirlerin hepsinin açıktan alım yolu ile atamaları gerçekleşir. Ayrıca mübaşir olmanız durumunda kıyafetleriniz Adalet Bakanlığı tarafından tahsil edilecek ve bu kıyafetler üzerinize zimmetlenecektir. Üniformanıza gelebilecek herhangi bir zararı ise ödemeniz istenecektir.

mübaşir ne i̇ş yapar?
mübaşir ne i̇ş yapar?

Mübaşir Maaşları

Öncelikle lise mezunlarının da mübaşirliğe başvurabiliyor olması, açılan ilanlara başvurunuzla beraber çok fazla rakibiniz olması anlamına geliyor. Ülke şartlarına göre iyi sayılabilecek bir maaş aldıkları için de mübaşirliğe talep oldukça yoğundur. Mübaşir maaşları kaç yıl çalıştığınıza, evli olup olmadığınıza, çocuk sahibi olup olmamanıza ve kaç çocuk sahibi olduğunuza göre değişiklikler gösterebilmektedir.

Mübaşir maaşları ortalama 9-11 bin TL dir. Her yıl bu rakam değişmektedir. Ayrıca Adalet Bakanlığı mübaşir olarak göreve başlayanlara ekstra yol ve yemek ücreti ödememektedir. Bunların yanı sıra mübaşir çalışma saatleri Adalet Bakanlığına bağlı çalışan herhangi bir memurun çalışma saatleri ile aynıdır. Bu çalışma saatleri ise 8:30 ile 17:00 arasındadır.

Zabıta Memuru Nasıl Olunur? Ne Kadar Maaş Alır?

 

Mübaşirler Haftada Kaç Gün Çalışırlar?

Hafta içi çalışırlar.

Mübaşirler Hafta Sonu Çalışırlar mı?

Hayır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu