NE ZAMAN EMEKLİ OLURUM | E-Devlet

NE ZAMAN EMEKLİ OLURUM

Ne zaman emekli olacağınızı merak ediyorsanız ne zaman emekli olurum uygulaması size yardımcı olacaktır. Bu uygulamada SSK, BAĞ-KUR ve Emekli Sandığı kurumlarında ayrı ayrı hesaplamalar vardır. Biz bu yazımızda sizlere bu üç kurumdan da nasıl hesaplama yapılacağını anlatacağız.

SSK Ne Zaman Emekli Olurum Nasıl Öğrenilir?

İlk olarak SSK üzerinden ne zaman emekli olurum uygulamasından yararlanmak için bölümün sonunda yer alacak olan linke tıklayınız daha sonra açılacak olan sayfada “Ne Zaman Emekli Olurum” başlıklı bir bölüm çıkacaktır. Burada sizden istenecek olan bilgileri girmeniz gerekmektedir. Bu bilgiler cinsiyetiniz, doğum tarihiniz, hizmete başlama tarihiniz, maluliyetiniz var mı, erken yaşlanma var mı, SSK prim ödeme gün sayınız, diğer sandıklara ait gün sayınız, askerlik\sanatçı gün sayınız, fiili gün sayınız, yurtdışı gün sayınız, 3600 günü doldurduğunuz tarihtir. Bu bilgileri girdikten sonra gönder butonuna basarak SSK ne zaman emekli olabilirim bilgisine ulaşabilirsiniz.

SSK Ne Zaman Emekli Olurum Öğrenmek İçin TIKLAYINIZ!

4

Bu tablo üzerinden yapmanız gereken şey cinsiyet bilgilerinizi girmek, doğum ve hizmete başlama tarih bilgilerinizi doldurmak, maluliyetiniz ile erken yaşlanmanızın olup olmadığına göre sağ kısımda yer alan seçenekleri Evet ya da Hayır şeklinde işaretleyebilirsiniz.

Daha sonra SSK prim ödeme gün sayısı bilgisini, diğer sandıklara ait gün sayınızı, askerlik ya da sanatçı olarak görev aldığınız gün sayısını, fiili gün sayısını ve yurt dışında yapmış olduğunuz çalışmalara ait gün sayısını ve son olarak da 3600 günün dolduğu tarihi girerek “Gönder” butonuna basabilirsiniz. Böylelikle karşınıza ne zaman emekli olabileceğinize dair bilgiler gelecektir.

Emekli Sandığı Ne Zaman Emekli Olurum Nasıl Öğrenilir?

Son olarak Emekli Sandığı ne zaman emekli olurum uygulamasını anlatacağız. Bu uygulamadan yararlanmak için ilk olarak yazının sonunda yer alacak olan linke tıklayınız. Daha sonra açılacak olan sayfada doğum tarihinizi ve cinsiyetinizi giriniz. Ardından hizmete başlama ve bitiş tarihinizi giriniz. Bu işlemleri sırası ile yaptıktan sonra artık sizde Emekli Sandığı ne zaman emekli olabilirim uygulamasını kullanarak ne zaman emekli olacağınızı öğrenebilirsiniz.

6

Emekli Sandığı Ne Zaman Emekli Olurum Öğrenmek İçin TIKLAYINIZ!

Bağkur Ne Zaman Emekli Olurum?

Bağkur üzerinden emekli olacak olan kişiler diledikleri takdirde Bağkur emeklilik tablosu aracılığı ile ne zaman emekli olabileceklerini hesaplayabilirler. Fakat konu emeklilik olduğu zaman yürürlüğe giren yasa ve yönetmelikler sebebi ile insanların aklı oldukça karışabiliyor. Belirli bir tarihten önce sigorta girişi yapan kişiler ile belirli bir tarih aralığında sigorta girişi yapılmış olan kişiler ya da belirli bir tarihten sonra sigorta girişi yapmış olan kişilerin emekli olma tarihleri ve sigorta prim ödemeleri birbirlerine göre değişiklik gösteriyor. Üstelik cinsiyet konusu da burada farklılıklara yol açıyor. Bununla birlikte birtakım özel durumlar ile birlikte kısmi ya da tam emeklilik türü de dahil olunca işler oldukça birbirine giriyor. İşte bu sebepten dolayı SGK tarafından çıkartılmış olan “4 / B Ne Zaman Emekli Olabilirim?” uygulamasını kullanarak Bağkur’lu bireyler ne zaman emekli olacaklarını en doğru şekilde öğrenebilirler. Bunun için ilk olarak yazımızın sonunda yer alan linke tıklamanız gerekiyor. Daha sonra ise karşınıza şu şekilde bir sayfa çıkacaktır.

Bu noktada girmeniz gereken bazı bilgiler bulunuyor. Öncelikle “Emeklilik Bilgilerinizi Giriniz” bölümünde yer alan Emeklilik Türü olarak tam ya da kısmi seçeneklerinden birini tercih etmelisiniz. Daha sonra cinsiyet olarak kadın ya da erkek seçeneklerinden birini işaretlemelisiniz. Bununla birlikte bu bölümde son olarak doğum tarihi bilgilerinizi girmeniz gerekiyor.

İkinci bölümde Özel durum bilgilerinin girilmesi gerekiyor. Herhangi bir özel durum bilginiz olmadığı takdirde ise bu kısmı atlayabilirsiniz. Özel durumunuz olması halinde ilk olarak “Maluliyet Var Mı?” bölümünü Evet ya da Hayır şeklinde işaretlemeli, Evet seçmeniz halinde maluliyet derecesini 40 – 49, 50 – 59 ya da 60 ve üzeri olarak seçmelisiniz. Ardından erken yaşlanma olması halinde bu seçeneği de işaretlemeli ve son olarak da bakıma muhtaç malül çocuğunuz olması halinde bu bölümün karşısında yer alan kutucuğu işaretlemelisiniz.

En son bölümde ise Yurt dışı borçlanması ile ilgili bir seçenek bulunur. Bu seçeneği işaretlemeniz halinde yalnızca yurt dışı borçlanması üzerinden emekli olmak talebinde bulunmuş olursunuz. Buna göre yapmış olduğunuz tercihler doğrultusunda ne zaman emekli olacağınız karşınıza gelecektir.

Bağkur Ne Zaman Emekli Olurum Uygulaması İçin TIKLAYINIZ!

Ne Kadar Emekli Maaşı Alırım?

Ne kadar emekli maaşı alacağınızı en kesin bir şekilde hesaplamak istiyorsanız yine SGK tarafından çıkartılmış olan bir uygulama ile birlikte en doğru sonuçlara ulaşmanız mümkün hale gelecektir. Bunun için ilk olarak aşağıda yer alan linke tıklamanız gerekiyor.

Bu bölümde yapmanız gereken şey T. C. kimlik numarası, Sosyal Sigortalar Kurumu Sicil Numarası, baba ismi, Nüfusa kayıtlı olunan şehir ve doğum tarihi bilgilerini girmek ve ardından da “Sorgula” butonuna basmak olacaktır.

Ne Kadar Emekli Maaşı Alacağınızı Hesaplamak İçin TIKLAYINIZ!

3600 Günden Emeklilik Şartları

3600 günden emekli olmak isteyen kişilerin 8 Eylül 1999 tarihinden önce SSK’lı olarak işe giriş kaydının yapılmış olması gerekir. Bu tarihten sonra işe giren kişiler için yapılacak olan emeklilik yaşı ve hesaplama işlemleri 3600 gün üzerinden yapılmayacaktır. Bu tarihten sonra işe giren kişilerin ise 4500 gün üzerinden emekli olması gerekir. Bununla birlikte 1 Mayıs 2008 tarihinden sonra işe giren kişilere 5400 gün üzerinden emekli olma şartı koyulmuştur.

Kadınların da erkeklerin de 3600 gün üzerinden emekli olabilmeleri için yerine getirmeleri gereken üç şart vardır. Bunlar:

  • En az 15 yıl boyunca sigortalılık süresinin tamamlanmış olması
  • En az 3600 günlük sigorta priminin ödenmiş olması
  • Son olarak da aşağıda yer alan tablolarda bulunan yaş şartını yerine getirilmiş olması şeklindedir.

Kadınlar İçin 3600 Günden Emeklilik Tablosu

Erkekler İçin 3600 Günden Emeklilik Tablosu

Bu tablolarda yer alan şartları yerine getiren kişiler 3600 gün üzerinden emekli olabilecek ve yaptıkları sigorta prim ödemelerine göre de emekli maaşı alabilecektir.

Etiketler: , , , , , , ,

Yorum Yaz

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.