Eğitim

Öğrencilere Karşılıksız Yardım Parası! 2024 Yardım Parasını Kimler Alabilir?

Öğrencilere Karşılıksız Yardım Parası! Yardım Parasını Kimler Alabilir? Öğrenci Yardım Parası Nasıl Alınır? Öğrenci Yardım Parası Sorgulama, Okul Yardım Parası Nasıl Alınır? Okul Öğrenci Yardım Parası, SED Öğrenci Yardımı Ne Kadar ve daha fazlası yazımızda...

Öğrencilere Karşılıksız Yardım Parası! Yardım Parasını Kimler Alabilir? Anaokulu, ilköğretim, ortaokul, lise ya da üniversite fark etmeksizin maddi yönden ihtiyaç sahibi olan öğrenciler için devlet tarafından bazı destekler sağlanmaktadır. Devletin çocuk okutan ama maddi sıkıntı yaşayan aileler için sağlamış olduğu sosyal destek programları sayesinde bu ailelerin temel ihtiyaçlarını daha kolay karşılamaları ve öğrencilik süresince ortaya çıkacak maddi yükümlülüklerin rahat bir şekilde karşılanması amaçlanmaktadır.

Dolayısıyla çocuğunu okula göndermekte zorlanan ya da okul yüzünden ortaya çıkan masrafları karşılayamayan aileler devletin sağlamış olduğu bu tip destek programlarına başvurabilir. Bu başvurularda en dikkat edilmesi gereken nokta ise yanıltıcı beyanda bulunmamaktır. Aksi durumda kurum yanlış bilgi verildiğini tespit edilirse sağlanan destek, faiziyle birlikte geri istenebilir ve kurumu yanıltan kişiler hakkında yasal yaptırım talebinde bulunulabilir.

Öğrencilere Karşılıksız Yardım Parası! Yardım Parasını Kimler Alabilir?

Öğrenci Yardım Parasını Kimler Alabilir?

Devletin öğrencilere verdiği yardım parası, Sosyal ve Ekonomik Destek Hizmeti tarafından sağlanır. Temel ihtiyaçlarını karşılama konusunda güçlük çeken ailelerin çocuklarına daha iyi bakabilmeleri ve çocukların eğitim hayatlarını sürdürebilmeleri için sağlanan bu öğrenci destek parası, şartlara göre farklı miktarlarda ve sürelerde ödenebilir. Aile, Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığı çatısı altında olan SED’in sağladığı destekten faydalanabilecek olan kişiler şu şekilde sıralanır:

 • Sosyal Hizmetler kuruluşlarında kalan çocukların ebeveynlerine maddi destek sağlanması halinde ailelerinin yanına dönebilmesi söz konusuysa bu çocuklar için destek sağlanır.
 • Korunmaya muhtaç olan çocukların aileleri maddi destek aldıkları durumda çocuğa bakabilecek ve ihtiyaçlarını karşılayabilecek duruma geliyorsa bu ailelere destek verilir.
 • Hayati tehlike içeren bir ameliyat geçiren ebeveynlerin çocukları için SED yardımı sağlanır.
 • Olağanüstü bir durum ya da doğal bir afet yüzünden ailesinin bakımını sağlayamayacak durumda olan ebeveynler için bu destek verilir.
 • Çocuğun ebeveynlerinden birinin vefat etmesi halinde bu destek sağlanır.
 • Koruyucu aile ile birlikte yaşayan çocuklar için SED yardımı sağlanır.
 • Ailesinde herhangi birisi SGK kapsamında çalışmayan çocuklar için SED yardımı verilir.

Ayrıca SED tarafından sağlanan bu destek kapsamında ödenen paralar maaş şeklinde ödenmez. Aileler, çocuğu daha iyi şartlarda okutabilsin ve yetiştirebilsin diye ödenen bir çeşit ekonomik destek olan bu paralar tamamıyla çocuklara yönelik kullanılmalıdır. Yardımların verilmesindeki en önemli ilkelerden birisi de yardım verildiği süreç içerisinde ailenin ekonomik olarak toparlanmaya çalışması ve bu süreçte çocuğun en az zararla hayatına devam etmesidir.

SED Öğrenci Yardımı Ne Kadar Süreyle Alınır?

Öğrenci için yardım parası başvurusunun ardından yetkililer tarafından gerekli incelemeler gerçekleştirilir ve uygun görülmesi halinde yardım kararı çıkarılır. SED’den destek alan kişiler en az bir senelik destek alırlar.

Desteğin sürmesi için yetkililer tarafından gerçekleştirilen kontrol ve denetimler neticesinde komisyonun yeniden yardıma onay vermesi gerekir. Onay kararı çıkması halinde bir sonraki yıl da aynı yardım devam edebilir.

Öğrenci Yardım Parası Nasıl Alınır?

SED tarafından sağlanan öğrenci yardım paralarına başvurular, internet üzerinden e-devlet sistemi aracılığıyla yapılır. Eğer bakanlık aracılığıyla başvuru yapılacaksa kimlik belgesi, öğrenci belgesi, sağlık raporu gibi belgeler talep edilebilir.

 • Turkiye.gov.tr adresinden hizmet veren e-devlet sistemi üzerinden başvuru işlemlerine başlamak için ilk olarak bu bölümün en altında paylaşmış olduğumuz bağlantıya tıklayıp ilgili sayfayı açın

 • Sayfayı açınca karşınıza gelen ekrandaki mavi renkli butonun içerisinde yer alan “kimliğimi şimdi doğrula” yazısına tıklayın.

c2aioilbwobhvaiewfwtmjmbazgl6ab5gu2wctvq.png

 • Sisteme başarılı bir şekilde giriş yapabilmek için ilgili boşluklara sırasıyla doğru olacak şekilde T.C. kimlik numaranızı ve e-devlet sistemi için belirlenmiş şifrenizi girin. Son olarak “sisteme giriş yap” yazısının yer aldığı butona tıklayın.
 • Eğer e-devlet parolanızı henüz temin etmediyseniz iş günü ve saati olması koşuluyla herhangi bir vakitte size en yakın PTT ofislerinden birisine giderek yetkili personele kimlik belgenizi gösterip e-devlet parolanızı temin edebilirsiniz.
 • Şifrenizi unuttuysanız “şifremi unuttum” butonuna tıklayarak güvenlik aşamalarından geçmeli, kimlik bilgilerinizi ilgili boşluklara girmeli ve son olarak cep telefonunuza iletilen onay kodunu sisteme girerek yeni bir şifre belirlemelisiniz. Eğer sistemde cep telefonu numaranız kayıt edilmediyse tekrar bir PTT ofisine gidip yeni bir e-devlet parolası almanız gerekir.
 • E-devlet sistemi dışında çeşitli opsiyonları kullanarak da sisteme giriş yapabilirsiniz. Giriş ekranının üst tarafında yer alan mobil imza, T.C. kimlik kartı, elektronik imza ya da internet bankacılığı seçeneklerinden herhangi birisini tercih edip sisteme giriş yapmak mümkündür.

 • Yeni bir başvuru oluşturmak için sisteme giriş yaptıktan sonra karşınıza çıkan ekranın sağ üst bölümünde yer alan “yeni başvuru” yazısına tıklayın.

 • Daha sonra başvuru işlemiyle ilgili detayların yazdığı ve yasal yükümlülüklerin belirtildiği bir uyarı sayfası göreceksiniz. Bu sayfada yazan bilgileri okuduğunuzu ve şartları kabul ettiğinizi beyan eden “yukarıdaki bilgilendirme yazısını okudum ve şartları kabul ediyorum” seçeneğini işaretleyip hemen altında yer alan “devam et” butonuna basın.

8vdhvhr57uq4pldmi8lqc7tunncqivd0cbbevaka.png

 • Bu aşamada ise kuruma başvurunuzla alakalı araştırma yapılmasına izin verip vermediğiniz sorulur. İzin veriyorsanız “hakkımda başvuruyla ilgili konularda araştırılma yapılmasına izin veriyorum” seçeneğini işaretlemeniz ve “devam et” yazısına tıklamanız gerekiyor.
 • İlerleyen aşamada ise karşınıza çıkan formda ilgili boşluklara kimlik bilgilerinizi ve iletişim bilgilerinizi yazmanız gerekiyor.
 • Daha sonra başvuruya esas bilgilerin yer aldığı bir formla karşılaşacaksınız. Bu formu doldurduktan sonra hanede bulunan çocuklarla ilgili detayların yer aldığı aşamaya geçeceksiniz.
 • Tüm bu aşamaları doğru bilgiler vererek geçtikten sonra başvurunuzun ön izlemesini göreceksiniz. Eğer ön izlemede gördüğünüz detayların doğru olduğunu kabul ediyorsanız işlemi onaylayabilir ve başvurunuzu tamamlayabilirsiniz.

Hane içinde yaşayan öğrenci desteği başvurusunda bulunmak için TIKLAYINIZ

Öğrenci Yardım Parası Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından sağlanan bu desteğe ilişkin sorgulama işlemlerini de e-devlet sistemi üzerinden hızlı ve kolay bir şekilde gerçekleştirmek mümkündür.

 • Bunun için ilk adım olarak yazımızın devamında yer alan bağlantıya tıklayıp e-devlet sisteminden ilgili sorgulama hizmetini açın.

c2aioilbwobhvaiewfwtmjmbazgl6ab5gu2wctvq.png

 • Eğer sisteme giriş yapmadıysanız “kimliğimi şimdi doğrula” yazısına tıklayıp T.C. kimlik numaranız ve e-devlet şifrenizle giriş yapın.

 • Daha sonra otomatik olarak sorgulama sonucunuz karşınıza çıkacaktır. Eğer almaya hak kazandığınız herhangi bir destek ödemesi bulunmuyorsa ya da yapmış olduğunuz destek başvurusu kurum tarafından onaylanmadıysa yukarıdaki ekran görüntüsünde gördüğünüz gibi “kayıt bulunamadı” yazısıyla karşılaşırsınız.
 • Bir destek söz konusuysa bu desteğe ilişkin detaylar karşınıza çıkacaktır. Eğer kayıt bulunamadıysa ve bunun bir hata olduğunu düşünüyorsanız bakanlık ile iletişime geçmeniz gerekir.

E-devlet sisteminden öğrenci desteği sorgulama işlemi için TIKLAYINIZ

Okul Yardım Parası Nasıl Alınır?

Okul yardım parası için de yine Aile, Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığı çatısı altında, kaymakamlık binalarında faaliyetlerini sürdüren Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı destek sağlamaktadır. Bu vakıf, ihtiyaç sahibi öğrencilere ve ailelerine para desteğinde bulunur.

Kısa adıyla SYDV olarak da bilinen vakıflara şimdilik online başvuru yapılamıyor. Dolayısıyla vatandaşların ikamet ettikleri kaymakamlıkların çatısı altındaki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına gitmeleri gerekiyor.

Başvuru esnasında vatandaşlardan talep edilen belgeler ise şunlardır:

 • Öğrenci belgesi (Okul müdürlüğünden ya da e-devlet sistemi üzerinden alınabilir)
 • Veliler tarafından doldurulan ve Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına teslim edilmesi gereken yardım talep dilekçesi (Dilekçe ya da formlar, kurum binalarından temin edilebilir.)
 • Öğrenciye ait T.C. kimlik kartı ile fotokopisi
 • Başvuruyu yapan veliye ait T.C. kimlik kartı ile fotokopisi
 • Talep edilmesi halinde gelir tespitine ilişkin belge

Başvuru işlemlerinin tamamlanmasıyla birlikte bilgiler sisteme yüklenir ve bir süre sonra Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfındaki yetkili personel tarafından başvuru değerlendirilmeye alınır. Vakıf yetkilileri tarafından yapılan değerlendirme neticesinde aileye destek sağlanıp sağlanmayacağına karar verilir. Eğer destek sağlanmasına yönelik bir karar alınırsa bu desteğin maddi yardım mı yoksa kırtasiye desteği ya da servis yardımı mı olacağına ilişkin karar verilir.

 Okul Yardım Parası İçin Şartlar Nelerdir?

 • İlk şart Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmaktır. Her ailenin bir kez başvuru yapma hakkı bulunur.
 • Ödemeler maaş şeklinde olmaz, ailenin ekonomik durumu ve şartlar göz önüne alınarak destek sağlanır.
 • 2024 SED, belirlenen fiyatlara göre ilköğretime devam eden çocuk için; 3.090 TL
 • Ortaöğretime devam eden çocuk için; 3.296 TL
 • Yükseköğretime devam eden çocuk için ise 3.708 TL yardım destek parası verilmektedir.
 • Yanlış beyan ile yardım alınması halinde cezai yaptırım hakkı vardır ve verilen paranın faiziyle talep edilmesi ihtimal dahilindedir.
 • Ekonomik durumu düzelen öğrencilere ve ailelere sağlanan destek kesilebilir.

Üniversite Öğrencisi Sağlık Hizmetlerinden Nasıl Yararlanır?

Devletin Öğrencilere Verdiği Para Yardımı Nasıl Alınır? 

İlgili Makaleler

3 Yorum

 1. İki okuyan çocuklarım için öğrenci maddi para yardımı bekliyoruz lütfen yardım edin Allah rızası için

 2. Benim işim yok evim yok borcumcok kiramıveremiyorum çok madulum ihtiyacımvar kızım Kayseri Erciyes üniversitesinde okuyor madidurmum yok borcumcok işyok çocuk 3 var okulagidiyo tablet alacak param yok evim yok borcumcok işyok çocuk

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu