Yardım Başvurusu

Ölüm Yardımı Parası 2024 SGK Ölüm Yardımı Ne Kadar?

Ölüm Yardımı Parası - SGK Ölüm Yardımı Ne Kadar? Ölüm Yardımı Kimlere Verilir? Ölüm Yardımı Parası Nasıl Alınır? Ölüm Parası Ne Kadar Kimlere Verilir? Cenaze Ödeneği Ne Zaman Yatar? E-Devletten Ölüm Parası Nasıl Alınır? Ölüm Yardımı ve Cenaze Ödeneği Aynı mı? SGK Ölüm Yardımı Kimlere Verilir? gibi tüm soruların cevapları yazımızda...

Ölüm Yardımı Parası – SGK Ölüm Yardımı Ne Kadar? Cenaze ödeneği almak isteyen kişiler ne yapmalı yazımızda paylaştık. Cenaze parası kimlere verilir, cenaze yardım parasından kimler yararlanabilir, cenaze yardım parası başvurusu nasıl yapılır, cenaze yardım parası ne kadar, cenaze yardım parası sorgulama, cenaze ödeneği başvuru formu nereden alınır, cenaze yardım parası kimlere verilemez ve ölüm belgesi nereden alınır gibi pek çok sorunun cevabı yazımızda.

Ölüm Yardımı Parası – SGK Ölüm Yardımı Ne Kadar?

Cenaze yardım parası tek seferlik verilen bir yardımdır. Vefat eden kişinin yakınlarına verilen bu yardım parası sayesinde cenaze ve defin masrafları daha rahat karşılanıyor. Cenaze yardım parası ilk olarak vefat eden kişinin eşine veriliyor, eğer eşi yoksa belirli şartları taşıyan yakınlarına veriliyor.

Cenaze yardım parası yani ölüm yardımı parası SGK tarafından vefat eden kişinin yakınlarına verilmektedir. Emekli sandığı, Bağkur ya da SSK’ya tabi olan ve vefat eden kişi için verilen cenaze yardım parası defin işlemlerini karşılayamayan ailelere bir nebzede olsa yardımcı olmaktadır.

SGK tarafından verilen ölüm yardımı parası vefat eden kişinin bağlı olduğu sigorta koluna göre değişiklik göstermekte ve ona göre aileye yardım parası verilmektedir.

SGK Cenaze ve Ölüm Yardımı Kimlere Verilir? Nasıl Alınır?

Cenaze Yardım Parası (Cenaze Ödeneği) Nedir?

Cenaze yardım parası her ay düzenli olarak verilen bir yardım parası değildir. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından belirlenen miktarda tek seferlik verilen bir yardım parasıdır. Vefat eden kişinin bağlı olduğu sigorta koluna göre değişiklik gösteren bu yardım parası ölen kişinin eşine ya da belirli şartları taşıyan yakınlarına verilir.

Vefat eden sigortalının eşine verilen cenaze yardım parası kişinin çocuklarına da verilebilir. Yani eğer vefat eden kişinin eşi yoksa yardım parasını vefat eden kişinin çocukları alabilir. Çocuklarının olamaması durumunda ölen kişinin anne ya da babasına da cenaze yardım parası verilebilir.

Cenaze ödeneği için vefat eden kişinin eşi, çocukları, anne ve babası yok ise ölen kişinin kardeşi de cenaze ödeneği alabilir. Kardeşi de bulunmuyorsa defin için başka bir kişi ya da kurum almışsa o kişi ya da kuruma cenaze yardım parası verilir.

Cenaze Parası Kimlere Verilir?

Cenaze yardım parası SGK tarafından verilen bir yardımdır. Tek seferlik olan bu yardım parasını ilk olarak vefat eden kişinin eşine verilir. Ölen kişinin eşi bulunmuyorsa yardım parası için çocukları da başvuruda bulunabilir.

SGK tarafından verilen bu yardım parası için kişinin çocukları yoksa anne babasına verilir. Anne babasının bulunmaması durumunda kardeşlerine de cenaze yardım parası verilebilir.

Defin işlemleri için verilen cenaze yardım parası vefat eden kişinin hak sahibi yakınlarına verilir. Hak sahibi yakını bulunmuyorsa herhangi başka kişi ya da kurum tarafından defin işlemleri yapılıyorsa belgelemek kaydıyla cenaze yardım parası alabilir.

İlgili kuruma belgeleri sunmayan kişiler vefat eden kişin cenaze parasını alamazlar. Defin işlemlerini kendileri yapan ve bu belgeyi ilgili kuruma sunanlar ise cenaze parasını alabilirler.

Cenaze Yardım Parasından Kimler Yararlanabilir?

Cenaze yardım parasından faydalanabilecek olan kişiler; Mesleği yüzünden hasta olup ölen ya da iş kazası geçirip ölen kişilerin yakınları, yaşlılık ya da ölüm sigortası bildirilen ve vefat eden kişinin yakınları, iş görmezlik ya da yaşlılık aylığı alırken vefat eden kişilerin yakınları faydalanabilir.

Yukarıdaki şartları taşıyan ve cenaze yardım parası için başvuruda bulunan kişi tek seferlik yardım ödeneğini alabilir.

Cenaze Yardım Parası Başvurusu Nasıl Yapılır?

Cenaze yardım parası başvurusu için vefat eden kişinin yakınları Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğüne veya Sosyal Güvenlik Merkezine giderek cenaze ödeneği başvuru formunu doldurarak başvuruda bulunabilirler. Başvuru formunu doldururken vefat eden kişinin ölüm tarihi mutlaka yazılmalıdır.

Ölüm belgesinde ve başvuru formunda vefat eden kişinin ölüm tarihinin yer alması başvuruda önemli bir husustur. Ayrıca nüfus kayıtlarına ölümü geçmeyen kişinin ölüm belgesi ilgili kurumdan alınmalı ve başvuru esnasında yetkili kişilere teslim edilmelidir.

Cenaze yardım parasının zaman aşımı söz konusudur. Yani ölen kişinin yakınları yardım parasını alabilmek için vefat eden kişinin ölüm tarihinden itibaren 5 yıl içerisinde başvuruda bulunup parayı almaları gerekmektedir. 5 yıllık zaman dilimi dolduğu zaman yardım parası için zaman aşımı olmuş olur.

ölüm yardımı parası
ölüm yardımı parası

Ölüm İzni Kaç Gün? Kimlere Hangi Akrabalar İçin Verilir?

Cenaze Yardım Parası Ne Kadar?

TÜİK enflasyon verilerine göre her sene değişiklik gösteren cenaze yardım parası 2.054 TL olmuştur. Ayrıca yardım parası miktarı vefat eden kişinin bağlı olduğu sigorta türüne göre değişiklik göstermektedir.

Cenaze Yardım Parası Sorgulama

Cenaze yardım parasını sorgulamak için çeşitli birkaç yöntem mevcuttur. Bunlardan ilki ALO 170 hattıdır. Alo 170 hattını arayarak başvuru belgelerinden yardımı alıp alamayacaklarına kadar pek çok bilgi öğrenebilirler.

Diğer bir yardım parası sorgulama yöntemi ise e-Devlet üzerinden sorgulamadır. e-Devlet üzerinden vefat eden kişinin yakını cenaze yardım parasını sorgulatabilir. Ayrıca SGK resmi internet sayfasından da başvuru işleminin kabul edilip edilmediğini de öğrenebilirsiniz.

T.C. No ile Cenaze Yardımı Sorgulama

Cenaze yardımı için başvuruda bulunan ve başvuru sonucunu merak eden vatandaşlar T.C. kimlik numaraları ile e-Devlet sistemine girerek başvuru sonucunu öğrenebilirler. Bunun için https://www.turkiye.gov.tr/sgk-sahis-odemeleri-sorgulama linkine tıklamanız yeterli olacaktır.

Cenaze Ödeneği Başvuru Formu Nereden Alınır?

Cenaze ödeneği için başvuruda bulunacak olan hak sahipleri vefat eden kişinin ikametgahının bulunduğu yerdeki muhtarlıktan başvuru formunu alabilir. Başvuru formunu alıp dolduran hak sahibi formu muhtara imzalatıp onaylatması gerekmektedir. Onaylanıp imzalanmayan başvuru formu geçersiz sayılacaktır.

Cenaze Yardım Parası Kimlere Verilemez?

Cenaze yardım parasını alamayacak olan kişiler; bakmakla yükümlü olduğu kişinin vefat etmesi sonucunda ve emekli sandığından yetim veya dul aylığı alırken vefat eden sigortalı kişinin yakınlarıdır.

Cenaze Yardım Parası Hangi Bankaya Yatırılır?

Cenaze yardım parası için başvuruda bulunan ve başvurusu onaylanan kişilere tek seferlik verilen bu yardım parası Ziraat Bankasına yatmaktadır. Hak sahibi hesabına yatan yardım parasını kendisine en yakın ziraat şubesine giderek çekebilir.

Cenaze Yardım Parası Nasıl Alınır? Cenaze Ölüm Ödeneği Başvurusu

Cenaze Yardım Parası için Gerekli Şartlar Nelerdir?

İlk olarak cenaze yardım parası için zaman aşımı söz konusudur. Yani parayı almak için hak sahibinin 5 yıllık bir süresi vardır. Bu süre vefat eden kişinin ölüm tarihinden itibaren başlar.

Ayrıca cenaze yardım parası için başvuruda bulunacak olan kişi muhtarlıktan başvuru formunu almalı ve onaylatmalı. Bununla birlikte vefat eden kişiye ait ölüm belgesi ve hak sahibinin kimlik kartı yeterlidir.

SGK Ölüm Parası Başvurusu Telefon Numarası

Cenaze ödeneği hakkında pek çok bilgiye ALO 170 hattını arayarak öğrenebilirsiniz. Talep edilen belgelerden ödeneği alıp alamayacağınıza kadar pek çok konu hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

ölüm yardımı parası
ölüm yardımı parası

Ölüm Parası Yardımı Nasıl Alınır?

Ölüm parası için başvuruda bulunacak olan kişiler için ilk olarak vefat eden kişinin ölümü nüfus kütüğüne geçmiş olmasıdır. Nüfus kütüğüne ölümü geçmeyen kişinin yakınları cenaze yardım parası için ölüm belgesini alarak başvuruda bulunması gerekmektedir.

Talep edilen belgeleri eksiksiz teslim eden hak sahipleri SGK tarafından yapılan incelemeler sonrası yardım parasını alıp alamayacağı belirleniyor. Cenaze yardım parasını almaya hak kazan kişilerin Ziraat Bankası hesabına ölüm parası yatırılıyor.

Ölüm parası yardımı için başvuruda bulunan kişilerin sonucun açıklanması yoğunluğa ve belgelerin incelenmesine göre ortalama bir ay sürmektedir.

Ölüm Belgesi Nereden Alınır?

Sağlık kurumunda vefat eden kişi için ölüm belgesi sağlık kurumu tarafından düzenlenir ve kurum müdürü veya baştabip tarafından onaylandıktan sonra yakınlarına teslim edilir.

Hastalık yüzünden vefat eden kişi özel bir sağlık kurumunda ölmesi durumunda tedaviyi yapan doktor tarafından ölüm belgesi verilir. Ölüm belgesi belediye tabibi ya da aile hekimi tarafından tasdik edildikten sonra hak sahibine verilir.

Özel sağlık kurumu ya da resmi sağlık kurumunda ölüm gerçekleşmez başka bir yerde gerçekleşirse cenazenin bulunduğu yerdeki belediye tabibi ya da aile hekimi tarafından ölüm belgesi verilir. Eğer aile hekimi ya da belediye tabibi bulunmazsa ölüm belgesi düzenleme yetkilisi tarafından bu belge veriliyor. Eğer yetkili de yoksa jandarma karakol komutanları veya köy muhtarları tarafından da ölüm belgesi verilir.

Mesai saati dışında ölüm gerçekleşirse nöbet sistemine göre aile hekimi ya da belediye tabibi tarafından ölüm belgesi verilir. Ayrıca belediye tabibi veya 112 Acil sağlık istasyonu görevlileri tarafından da ölüm belgesi verilebilir.

Doğal afetler sonucu olan ölümlerde kimlik tespiti için valilik ya da kaymakamlığın görevlendirdiği kişiler kimlik tespiti yapar ve nüfus müdürlüğüne bu kişilerin bilgilerini ileterek ölüm tutanağının düzenlenmesini talep ederler.

T.C. Vatandaşı olup yurt dışında ölen kişilerin ölüm belgesi dış temsilciliklere verilmektedir.

Ölüm Belgesi e-Devletten Alınır Mı?

Vefat eden kişinin yakınları ölüm belgesini e-Devlet üzerinden alamazlar. Ayrıca bu belge farklı bir site üzerinden de alınamaz.

 

Cenaze Parasını Nereden Alabiliriz?

SGK il müdürlüklerinden alabilirsiniz.

Cenaze Parası İlk Olarak Kime Verilir?

Ölen kişinin eşine verilir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu