enflasyonemeklilikötvdöviz

Otomatik Bireysel Emeklilik İptali ve BES İptal Numaraları

Otomatik Bireysel Emeklilik İptali ve BES İptal Numaraları
A+
A-

Otomatik Bireysel Emeklilik İptali ve BES İptal Numaraları; Zorunlu Bireysel Emeklilik Nedir? Zorunlu Bireysel Emeklilik İptali Nasıl Yapılır? İptal Başvurusu Sonrasında Bireysel Emeklilik Kesintileri Nasıl Geri Alınır gibi soruların cevabı yazımızda…

Bireysel emeklilik sistemi (BES), mevcut sosyal güvenlik sisteminin dışında kişinin kendi isteğiyle satın alabileceği ya da otomatik katılımla dahil olabileceği bir çeşit emeklilik ürünüdür. Tercih edilen plana göre aylık gelirin belli bir kısmı bir tasarruf fonunda toplanır. Gerekli şartlar sağlanıp emekli olmaya hak kazanıldığında fondaki para toplu olarak ya da aylık maaş şeklinde kişiye ödenir.

Zorunlu Bireysel Emeklilik Nedir?

1 Ocak 2017 tarihi itibarıyla ülkemizde 45 yaş altındaki tüm çalışanlar için bireysel emeklilik zorunlu hale getirilmiştir. Bu kapsamda kişi herhangi bir başvuru yapmadan işveren, çalışanını bireysel emeklilik sistemine dahil etmektedir. Fakat çalışan bu ürünü kullanmak istemiyorsa otomatik BES iptali de mümkündür.

Otomatik katılım kapsamında BES kesintisi ne kadar?

Zorunlu bireysel emeklilik planlarına dair çalışanların aklına gelen ilk konu maaşlardan yapılacak kesinti miktarıdır.

 • Sistemde kalındığı sürece her ay maaşın en az %3’ü fona aktarılır. Kişi isterse sigorta şirketine başvurarak ödediği katkı payını arttırabilir.
 • Her ay ödenen prime %25 devlet katkısı eklenmektedir. En az 10 yıl prim ödeyen 56 yaşını geçmiş kişiler devlet katısı dahil olmak üzere fondaki paralarını almaya hak kazanırlar.

Zorunlu Bireysel Emeklilik İptali Nasıl Yapılır?

Otomatik bireysel emeklilik sistemine geçildiğinden beri çalışanların birçoğu bireysel emeklilik iptali için ne yapmalıyım düşüncesi içindedir. Bu bağlamda çalışanlara sistemden çıkma hakkı tanınmıştır.

 • Zorunlu bireysel emeklilik sistemine dahil edilen kişi, maaşından bireysel emeklilik fonuna aktarılan miktar sigorta şirketine ulaştığı anda sigorta şirketi tarafından bilgilendirilir.
 • Telefon, e-posta ya da kısa mesaj yoluyla yapılan bu bilgilendirme sonrasında kişinin BES iptali başvurusu için 2 aylık yasal süresi vardır. Bu süre içerisinde sistemden çıkmak isteyen kişilerin ilgili sigorta şirketini aramaları ve cayma haklarını kullanmak istediklerini söylemeleri yeterlidir.
 • Otomatik bireysel emeklilik iptali başvurusunu 2 aylık cayma süresi bittikten sonra yapmak isteyen katılımcıların ise öncelikle sigorta şirketleriyle görüşmeleri önerilir. Daha sonrasında şirketin politikasına göre gerekli işlemler internet, posta, şube veya fax yollarıyla tamamlanır.

Zorunlu bireysel emeklilik sisteminden ayrılma sürecini sigorta şirketlerine BES iptal numaraları aracılığıyla ya da bizzat şubelere giderek başlatabilirsiniz.

Aegon bireysel emeklilik iptal başvurusu nasıl yapılır?

Bireysel emeklilik sözleşmesi Aegon Sigorta şirketine aitse otomatik BES iptali oldukça kolaydır. Müşteri hizmetleri hattından şirkete ulaşabilirsiniz. Ayrıca internet sitesindeki ayrılma talep formunu doldurup e-posta, faks veya posta yoluyla ilettiğiniz takdirde sistemden çıkış işlemleri yaklaşık 20 gün içerisinde tamamlanacaktır.

 • Müşteri Hizmetleri Telefon: 0850 222 0 312
 • Faks: 0216 579 79 00-01
 • E-posta: bilgi@aegon.com.tr
 • Adres: Kozyatağı Mah., Sarı Kanarya Sk., K2 Plaza No:14 34742 Kadıköy / İstanbul

Aegon bireysel emeklilik ayrılma talep formu için TIKLAYINIZ! 

Allianz bireysel emeklilik iptali nasıl yapılır?

Allianz Sigorta kapsamındaki bireysel emeklilik sözleşmesini iptal etmek için çağrı merkezini arayabilir veya talebinizi mail ile iletebilirsiniz. İşlemler başlatıldıktan sonra şirket size ayrılma bilgi ve talep formlarını gönderecektir. Ayrılma bilgi formu bireysel emeklilik sisteminin sağladığı avantajlar ve Allianz BES iptali kapsamında yapılacak olan kesintilerle ilgili bilgi vermek amacıyla gönderilir. Ayrılma talep formunu doldurup kimlik fotokopisiyle beraber e-posta, faks ya da posta ile Allianz Sigorta’ya göndermeniz gerekmektedir.

 • Müşteri Hizmetleri Telefon: 0850 399 99 99
 • Faks: 0216 556 67 77
 • E-posta: istek@allianz.com.tr
 • Adres: Allianz Tower, Küçükbakkalköy Mah., Kayışdağı Cad., No:1 34750 Ataşehir / İstanbul

Allianz bireysel emeklilik bilgi ve iptal formu örneklerini için TIKLAYINIZ!

Anadolu Hayat bireysel emeklilik iptali nasıl yapılır?

Anadolu Hayat bireysel emeklilik poliçenizi iptal ettirmek için öncelikle müşteri hizmetlerini aramalısınız. Daha önce de bahsedildiği gibi cayma süresi içinde olan çalışanlar için bu yeterlidir. Eğer tanınan yasal süre dolduktan sonra Anadolu Hayat BES iptali başvurusunda bulunuyorsanız, çağrı merkezi talebi alacak ve gerekli formları size e-posta yoluyla gönderecektir. Doldurduğunuz formu imzaladıktan sonra sigorta şirketine iletmeniz gerekmektedir. Yaklaşık 10 iş günü içerisinde Anadolu Hayat BES iptal başvurunuz sonuçlanacaktır.

 • Müşteri Hizmetleri Telefon: 0850 724 55 00
 • Faks: 0212 317 70 77
 • E-posta: hizmet@anadoluhayat.com.tr
 • Adres: Anadolu Hayat Emeklilik A.Ş., İş Kuleleri, Kule: 2 Kat: 16 34330 Levent / İstanbul

Avivasa bireysel emeklilik iptali hangi yollarla yapılır?

Otomatik katılım sisteminden çıkış yapmak isteyen katılımcılar Avivasa’ya birçok yoldan ulaşabilirler. Cayma süresi boyunca başvuru yapacak sigortalılar WEB sitesi üzerinden işlemlerini kolaylıkla yapabilir.

 • Avivasa resmi internet sitesine girin. Bunun için bölümün altında yer alan linke tıklayabilirsiniz.

avivasa bes iptal menü

 • Ana sayfadaki “Online İşlemler” menüsünden “Bi Tıkla Otomatik Katılım-Çalışan Girişi” sekmesine tıklayın.

avivasa bes iptal giriş

 • Açılan ekranda sizden istenilen T.C. kimlik numaranız ile telefon bilgilerinizi yazın ve SMS olarak gelecek şifrenizi kullanarak sisteme giriş yapabilirsiniz.

Yasal süre dolduktan sonra başvuracak kişiler, Avivasa BES iptali için çağrı merkeziyle görüşebilirler. Aynı zamanda sigorta şirketinin resmi WEB sitesinde bulunan iletişim formu doldurarak da işlemler yapılabilir. Formların ve kimlik bilgilerinin sigorta şirketine eksiksiz olarak ulaşmasının ardından iptal işlemleri 20 iş günü içerisinde tamamlanmaktadır.

Müşteri Hizmetleri Telefon: 444 11 11
Faks: 0216 634 35 67
E-posta: musteri@avivasa.com.tr
Adres: Saray Mah., Dr. Adnan Büyükdeniz Cad., No:12 34768 Ümraniye / İstanbul

Avivasa resmi internet sitesi için TIKLAYINIZ!

Avivasa müşteri hizmetleri iletişim formu için TIKLAYINIZ!

Axa Hayat ve Emeklilik bireysel emeklilik iptal işlemleri nasıl başlatılır?

Axa Hayat ve Emeklilik, talep ve başvurular için müşterilerine çeşitli seçenekler sunmaktadır. Yasal süre boyunca otomatik bireysel emeklilik iptali başvurusu için çağrı merkezini arayabilir, e-posta gönderebilir veya online işlemlerden talep oluşturabilirsiniz.

 • Sigorta şirketinin internet sitesini ziyaret etmek için aşağıda verilen linke tıklayabilirsiniz.

axa bes iptali giriş

 • Sitenin ana sayfasından “Bireysel Online İşlemler” menüsünü seçin.

axa bes iptal giriş

 • Sizden istenilen bilgileri yazarak giriş yapın.
 • Daha sonra sitedeki talimatları takip ederek talep oluşturabilirsiniz.

axa canlı yardım

 • Ayrıca sigorta şirketinin hafta içi 08:30-16:30 saatleri arasında faaliyet gösteren canlı yardım desteği bulunmaktadır. BES iptali talebinizi buradan da yapabilirsiniz. Bunun dışında sitede veya sistemde bir aksaklık yaşarsanız, bu konuda da canlı destek hattından yardım alabilirsiniz.

Cayma süresini aşan katılımcılar ise çağrı merkeziyle yaptıkları görüşme sonrasında kendilerine gönderilen dilekçe ve formlar sigorta şirketine ulaştığında işlemlere başlayabilecektir.

 • Müşteri Hizmetleri Telefon: 0850 250 99 99
 • Faks: 0212 252 15 15
 • E-posta: emeklilik@axasigorta.com.tr
 • Adres: Kılıç Ali Paşa Mah., Meclis-i Mebusan Cad. No:15 Beyoğlu / İstanbul

Axa Hayat ve Emeklilik resmi web sitesine ulaşmak için TIKLAYINIZ!

Bereket Emeklilik bireysel emeklilik poliçesi nasıl iptal edilir?

Bereket Emeklilik, Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri iştirakidir. Bereket Emeklilik kapsamındaki bireysel emeklilik poliçenizi iptal etmek için müşteri hizmetlerini aramanız gerekmektedir. Çağrı merkeziyle yapacağınız görüşme sonrasında ilgili kişi size BES iptali için doldurmanız gereken formu ve dilekçeyi e-posta yoluyla gönderecektir. Gerekli evrakların Bereket Emeklilik sigorta şirketine gönderimi sağlandıktan sonra işleminizin tamamlanması yaklaşık 20 gün sürmektedir.

 • Müşteri Hizmetleri Telefon: 444 27 58
 • Faks: 0212 381 79 00
 • E-posta: cm@bereket.com.tr
 • Adres: Saray Mah., Dr.Adnan Büyükdeniz Cd., No.8 34768 Ümraniye / İstanbul

BNP Paribas Cardif Emeklilik (TEB) bireysel emeklilik iptal işlemleri nasıl yapılır?

Bilinen adıyla TEB’in (Türkiye Ekonomi Bankası) sigorta şirketinden bireysel emeklilik sistemine dahilseniz iptal işlemleri için müşteri hizmetleri numarasını arayabilir veya bir TEB şubesine başvurabilirsiniz. Çağrı merkezini ararsanız sizden istenen kimlik bilgilerini girdikten sonra talep oluşturabilirsiniz. Görüşmenin ardından otomatik BES iptali talebi doğrultusunda istenilen belgeleri sigorta şirketine göndermelisiniz. Şirket evrakları aldığı gibi iptal sürecini başlatacaktır. Eğer TEB şubesini ziyaret etmeyi tercih ederseniz evrakları orada doldurarak başvuruyu tamamlayabilirsiniz. İşlemlerinizin sonlanması ortalama 15 iş günü sürecektir.

 • Müşteri Hizmetleri Telefon: 444 43 23 
 • Faks: 0212 252 42 72
 • E-posta: info@bnpparibascardif.com.tr
 • Adres: Meclis-i Mebusan Caddesi No:57 34427 Fındıklı / İstanbul

Size en yakın TEB şubesini öğrenmek için TIKLAYINIZ!

Cigna Finans Emeklilik (QNB Finansbank) bireysel emeklilik iptal başvurusu nerelerden yapılır?

Bireysel emeklilik planınız QNB Finansbank bünyesindeki Cigna Finans Emeklilik sistemindeyse iptal talebi için telefon, e-posta ya da şubeye başvurma yollarından birini kullanabilirsiniz. Sistemden çıkış yapmak için telefon ya da e-posta kullanacak olan katılımcıların sigorta şirketi tarafından gönderilen evrakları doldurup şirkete geri yollamaları gerekmektedir. Bunun dışında BES iptali başvurusu için isterseniz QNB Finansbank şubelerinden birini ziyaret edebilirsiniz. Şubeye gittiğiniz takdirde gerekli belgeleri orada doldurabilirsiniz. Cigna Finans Emeklilik otomatik BES iptali başvurunuz ortalama 10 iş günü içerisinde sonlanacaktır.

 • Müşteri Hizmetleri Telefon: 0850 222 0 860
 • Faks: 0216 368 74 16
 • E-posta: info@cignafinans.com.tr
 • Adres: Barbaros Mah. Kardelen Sok. Palladium Tower No:2 Kat 28-29 34746 Ataşehir / İstanbul

Size en yakın QNB şubesini öğrenmek için TIKLAYINIZ!

Fiba Emeklilik ve Hayat bireysel emeklilik nasıl iptal edilir?

Fiba Emeklilik şirketinde otomatik bireysel emeklilik iptali prosedürünü başlatmak için çeşitli seçenekler mevcuttur. Çağrı merkezi üzerinden talep oluşturup müşteri temsilcisinin yönlendirmeleriyle iptal işleminiz için gerekli adımları takip edebilirsiniz. Bunun yanında müşteri temsilcisinin size göndereceği ayrılma talep formunu Fiba Emeklilik’in resmi web sitesinden kendiniz de indirebilirsiniz. Kimlik fotokopisiyle beraber ilgili formu sigorta şirketine ilettiğinizde BES iptali 20 iş günü içerisinde gerçekleşir.

Ayrıca Groupama Hayat kapsamında bireysel emeklilik hesapları olan sigortalıların Şubat 2018 tarihi itibarıyla poliçeleri Fiba Emeklilik sigorta şirketine devredilmiştir. Poliçeleri ilgili şirkette olan sigortalıların, bireysel emeklilik işlemleri için Fiba Emeklilik’e başvurmaları gerekmektedir.

 • Müşteri Hizmetleri Telefon: 444 82 88
 • Faks: 0216 665 28 01
 • E-posta: musterihizmetleri@fibaemeklilik.com.tr
 • Adres: Kozyatağı Sarıkanarya Sok. No:16 Yolbulan Plaza B Blok K:5 34742 Kozyatağı / İstanbul

Fiba Emeklilik resmi web sitesindeki ayrılma talep formuna ulaşmak için TIKLAYINIZ!

Garanti bireysel emeklilik iptali nasıl yapılır?

Yasal olarak tanınan cayma hakkı süresince yapılacak olan iptal işlemleri için müşteri hizmetlerini aramanın dışında Garanti Sigorta resmi internet sitesi üzerinden sisteme giriş yaparak da prosedürü başlatabilirsiniz.

 • Öncelikle aşağıda verilen linke tıklayarak Garanti Emeklilik internet sitesine gidin.

garanti bes iptal

 • Garanti Emeklilik Şubesi giriş ekranındaki alanlara sizden istenilen bilgileri girmeniz yeterlidir. Sistemde “Sözleşmeden Ayrılma” menüsünü kullanarak Garanti BES iptali işleminizi kolaylıkla yapabilirsiniz.

Bunun haricinde başvuruda bulunacak sigortalıların öncelikle çağrı merkeziyle görüşmeleri gerekmektedir. Garanti BES iptali talebinde bulunmak için bankanın herhangi bir şubesine gitmek de bir alternatiftir. Ama şubelerin çok kalabalık olması sebebiyle işlem kolaylığı açısından müşteri hizmetlerini aramanız önerilir. Tarafınıza iletilen formları ve kimlik fotokopisini Garanti Sigorta’ya gönderdikten sonra işlemleriniz tamamlanacaktır.

 • Müşteri Hizmetleri Telefon: 444 0 336 
 • Faks: 0216 334 63 00
 • E-posta: GEMusteriHizmetleri@garantiemeklilik.com.tr
 • Adres: Mete Caddesi No:30 34437 Taksim / İstanbul

Garanti Emeklilik resmi WEB sitesine ulaşmak için TIKLAYINIZ!

Halkbank bireysel emeklilik iptali nasıl yapılır?

Halk Emeklilik kapsamındaki BES poliçenizi cayma hakkınızı kullanarak iptal etmek için kurumun internet sitesinden faydalanabilirsiniz.

 • Online işlemleriniz için aşağıda verilen linki kullanabilirsiniz.

halkbank bes iptal giriş

 • Kişisel bilgilerinizi doldurarak sisteme giriş yapın.

halkbank bes iptal2

 • Sisteme girdikten sonra “Otomatik Katılım” menüsünden bireysel emeklilik poliçenizi seçin.

halkbank bes iptal3

 • Sol tarafta bulunan sekmelerden “Değişiklik Talepleri” menüsünde “Ayrılma Talebi” işlemini seçerek otomatik bireysel emeklilik poliçenizi iptal edebilirsiniz.

Alternatif Halkbank BES iptali işlemleri içinse, öncelikle müşteri hizmetlerini aramanız ve kimlik bilgilerinizle beraber talebinizi bildirmeniz gerekmektedir. İlgiliye vereceğiniz e-posta adresine gönderilecek iptal evraklarını eksiksiz doldurduktan sonra belgeleri işleme girmesi için Halk Emeklilik’e göndermelisiniz. Çoğunlukla kalabalık olması sebebiyle prosedürü başlatmak için bankanın şubelerine başvurmanız önerilmez. Fakat siz gene de bu yolu kullanmak isterseniz kimliğinizle birlikte herhangi bir Halkbank şubesine gidebilirsiniz.

 • Müşteri Hizmetleri Telefon: 0850 800 44 00
 • Faks: 0212 314 84 00
 • E-posta: info@halkemeklilik.com.tr
 • Adres: Halide Edip Adıvar Mah. Darülaceze Cad. No: 20 34382 Şişli / İstanbul

Halk Emeklilik online işlemler için TIKLAYINIZ!

Size en yakın Halkbank şubesini öğrenmek için TIKLAYINIZ!

Daha fazla bilgi için: Halkbank BES İptali Nasıl Yapılır?

Metlife bireysel emeklilik iptali nasıl yapılır?

Uluslararası bir sigorta şirketi olan Metlife, 2011 yılında Deniz Emeklilik’i bünyesine katarak ülkemizde faaliyet göstermeye başlamıştır. Metlife’ın sigorta ve emeklilik hizmetlerinden Denizbank şubeleri aracılığıyla faydalanabilirsiniz. İşlemleriniz için herhangi bir Denizbank şubesine başvurabileceğiniz gibi çağrı merkezini de arayabilirsiniz. Cayma hakkını kullanacak sigortalılar şirketin internet sitesi üzerinden de işlemlerini gerçekleştirebilir.

 • Metlife e-şube ile işlemlerinizi yapmak için bölümün sonundaki linke tıklayabilirsiniz.

metlife bes iptal

 • Metlife sistemine giriş yapmak için açılan ekrana kişisel bilgilerinizi girin. Sisteme kaydınız yoksa “Kayıt ol” sekmesine tıklayın. Bilgilerinizi unuttuysanız “Kullanıcı adımı unuttum” veya “Şifremi unuttum” sekmelerinden işlemlerinize devam edebilirsiniz.
 • Sisteme giriş yaptıktan sonra BES iptali başvurunuzu tamamlamak için talimatları takip etmeniz yeterlidir.

Cayma süresi dolduktan sonraki işlemleriniz için, size sizden istenen iptal talep formunu eksiksiz ve okunaklı bir şekilde doldurarak e-posta, faks veya posta yoluyla gönderebilir ya da banka şubesine teslim edebilirsiniz.

 • Müşteri Hizmetleri Telefon: 0850 222 0 638
 • Faks: 0216 538 94 94
 • E-posta: musterihizmetleri@metlife.com.tr
 • Adres: Kavacık Ticaret Merkezi, Rüzgarlıbahçe Mah., Kavak Sk., B Blok No:18 34805 Beykoz/İstanbul

Metlife e-şubeye giriş ulaşmak için TIKLAYINIZ!

Size en yakın Denizbank şubesini öğrenmek için TIKLAYINIZ!

NN Hayat bireysel emeklilik iptal başvurusu nerelerden yapılır?

NN Hayat Sigorta kapsamındaki bireysel emeklilik fonu işlemlerini online ortamlardan kolaylıkla halledebilirsiniz.

 • Şirketin resmi WEB sitesine ulaşmak için aşağıda verilen linke tıklayabilirsiniz.

nnhayat bes iptal

 • Gerekli bilgileri doldurarak giriş yapabilirsiniz.

Ayrıca bu sayfada yasal süre sonunda BES iptal talebinde bulunmak için gerekli olan ayrılma formunu bulabilirsiniz. El yazınızla doldurup imzaladığınız formu NN Hayat Sigortaya gönderdikten sonra iptal süreciniz başlatılacaktır.

İsterseniz otomatik katılım müşteri hizmetleri hattını arayarak ilgili formu şirketin size e-postayla göndermesini talep edebilirsiniz. NN Hayat Emeklilik otomatik bireysel emeklilik iptali başvurusu yaklaşık 15 iş günü içinde sonuçlanır.

 • Müşteri Hizmetleri Telefon: 0850 210 66 94
 • Faks: 0212 346 38 25
 • E-posta: info@nnhayatemeklilik.com.tr
 • Adres: Maslak Mah. Sümer Sok. Maslak Office Building No:4/92 34485 ​Sarıyer​/İstanbul

NN Hayat ve Emeklilik online işlemler girişi için TIKLAYINIZ!

Vakıfbank bireysel emeklilik iptali nasıl yapılır?

Cayma hakkını kullanarak sistemden çıkış yapmak için Vakıf Emeklilik internet sitesini kullanabilirsiniz.

 • İşlemlerinizi başlatmak için bölüm sonundaki linke tıklayabilirsiniz.

vakıfbank bes iptal

 • Siteye giriş yaptıktan sonra “Online İşlemler” bölümünden “Otomatik BES Şube (Bireysel)” sekmesine tıklayın.

vakıfbank bes iptal giriş

 • Karşınıza gelen ekrana kullanıcı bilgilerinizi girin. Eğer güvenlik kodunuzu unuttuysanız ilgili sekmeye tıklayarak e-posta veya cep telefonunuza gönderilecek şifreyi kullanın. Giriş yaptıktan sonra ‘sözleşmelerim’ menüsü üzerinden iptal işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

2 aylık yasal süre dolduktan sonra yapılan başvurularda, Vakıfbank BES iptali için sunulması gereken form, talep üzerine e-posta adresine gönderilir. El yazınızla okunaklı bir şekilde formu doldurduktan sonra ilgililere e-posta, faks ya da posta yoluyla geri gönderebilirsiniz. Ayrıca Vakıfbank, ICBC Bank, Türkiye Finans Katılım Bankası şubeleri de birer Vakıf Katılım acentesidir, buralardan da hizmet alabilirsiniz.

Vakıf Emeklilik resmi internet sitesine ulaşmak için TIKLAYINIZ!

 • Müşteri Hizmetleri Telefon: 0850 222 9 237
 • Faks: 0212 310 39 99
 • E-posta: info@vakıfemeklilik.com.tr
 • Adres: Levent Mah. Çayır Çimen Sokak, No:7 34330 Beşiktaş / İstanbul

Ziraat bireysel emeklilik iptali nasıl yapılır?

Ziraat Emeklilik cayma hakkı süresince işlemleri online olarak yapma kolaylığı sunar.

 • Online işlemler menüsüne ulaşmak için bölüm sonundaki linke tıklayabilirsiniz.

ziraat bes iptal1

 • Sizden istenen bilgiler ve cep telefonunuza gönderilecek şifre ile sisteme giriş yapın.

c66kpyxqef40sul0nm9mjc8kx89ldapduoicrazz.jpeg

 • Sol taraftaki menüden “Değişiklik ve İptal” adımına tıklayın.
 • Ziraat Emeklilik kapsamındaki bütün ürünlerin görüntülenebileceği bu menüden otomatik katılım BES poliçenizi seçin ve sağ alt taraftaki “Cayma Talebi” adımına tıklayın.

ziraat bes iptal mobil

 • Ayrıca Ziraat Emeklilik mobil uygulamasını kullanarak da cayma talebi iletilebilir. Sol üst köşeden menüyü açıp “cayma talebi”ne basarak poliçeyi iptal edebilirsiniz.

Yasal süre sonunda yapılacak olan Ziraat BES iptal başvurusu diğer kuruşlar gibi müşteri hizmetleri aracılığıyla gerçekleştirilir. Doldurulan formun kimlik fotokopisiyle beraber Ziraat Emeklilik’e sunulmasının ardından süreç başlatılır ve yaklaşık 15 iş günü içinde sonuçlanır.

 • Müşteri Hizmetleri Telefon: 0850 222 97 00 
 • Faks: 0212 587 67 00
 • E-posta: info@ziraatemeklilik.com.tr
 • Adres: Turgut Özal Millet Cad., No:7 34096 Aksaray / İstanbul

Ziraat Emeklilik online işlemler girişi için TIKLAYINIZ!

İptal Başvurusu Sonrasında Bireysel Emeklilik Kesintileri Nasıl Geri Alınır?

Zorunlu bireysel emeklilik poliçelerini iptal ettiren katılımcılar, maaşlarından yapılan katkı payı ödemelerini sigorta şirketlerinden geri alabilirler. Bu süreç cayma hakkını kullanan ya da yasal cayma süresi dolduktan sonra sözleşmesini iptal etmek isteyen katılımcılar için farklı şekillerde işlemektedir.

 • 2 aylık yasal cayma süreci boyunca yapılan iptal başvurularına istinaden sigortalı herhangi bir kesinti olmaksızın maaşından fona aktarılan ücreti şirketten geri alır. Bu döneme ait bireysel emeklilik para iadesi çalışanın maaş hesabına yatırılarak yapılır.
 • Cayma süresi dolduktan sonra iptal talebinde bulunan sigortalılar içinse durum biraz daha farklıdır. Bireysel emeklilik sisteminde tamamlanması gereken 10 yıllık süre dolmadan sistemden ayrılmak isteyen çalışanların o güne kadar yatırılan primlerinden birtakım kesintiler yapılır. Söz konusu kesinti ödenen prim miktarına, sistemde kalınan süreye ve ürünü kullanılan sigorta şirketine göre değişiklik göstermektedir. Ayrıca bu kişiler poliçe kapsamındaki %25 devlet katkı payını da alamazlar.
 • Değişen kesinti miktarını öğrenmenin en sağlıklı yolu sigorta şirketi ile irtibata geçmektir.

Bireysel Emeklilik İptali Para İadesi Ne Zaman Yapılır?

 • Sigorta şirketlerinin cayma hakkını kullanan sigortalılara para iadesi için 10 iş günü süreleri bulunur. Birçok şirket başvurudan 2-3 gün sonra iade işlemini gerçekleştirir. Posta yoluyla evrak gönderildiğinde evrakların ulaşmasıyla birlikte süreç 20 güne kadar uzayabilir.
 • Bir süre sistemde kaldıktan sonra ayrılmak isteyen çalışanların ise para iade süreleri sigorta şirketlerine göre değişiklik göstermektedir. Genel olarak 15-30 iş günü içerisinde tamamlanan iptal sürecinde bir aksaklık yaşanırsa iade süresi uzayabilir. BES iptali başvurunuzu yaptığınız günden itibaren şirketlerin çağrı merkezleri ve internet siteleri aracılığıyla başvurunuzu takip etmeniz önerilir.

İşe Giriş Tarihi Nasıl Öğrenilir?

Kıdem Tazminatı Alma Şartları Nelerdir?

Yazımızı Puanlamak İster misin?
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.