TrafikSorgulamalar

Arabam Nereye Çekildi? 2024 Otoparka Çekilen Araç Sorgulama

Arabam Nereye Çekildi? Otoparka Çekilen Araç Nereden Sorgulanır? E-Devlet Sistemi Üzerinden Aracım Nerede Uygulaması, E-Devlet Sistemi Üzerinden Çekilen Araç Sorgulama İşlemi, Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM) Sistemi Üzerinden Aracım Nerede Uygulaması, Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM) Sistemi Üzerinden Çekilen Araç Sorgulama İşlemi, Hatalı Park Cezası Ne Kadar Oldu? Engelliler İçin Ayrılan Yere Park Etme Cezası Ne Kadar Oldu? gibi detaylar yazımızda...

Arabam Nereye Çekildi? Otoparka Çekilen Araç Sorgulama; Sürücüler bazen yoğunluktan dolayı bazen de dalgınlıkla araçlarını yasak olan yerlere park etmektedir. Bu durumda da araç, otoparka çekilmektedir. Park yasağı olan yerlere park etmek, engelli aracı park yerine park etmek, bisiklet park alanlarına park etmek, kapı ve otopark girişlerine park etmek aracınızın otoparka çekilmesine sebep olabilecek durumlardan birkaçı. Kısa bir süreliğine dahi aracınızı bu alanlarda park halinde bırakıp giderseniz aracınızın çekilme ihtimali bulunuyor. Tabii bir de çekilen aracınızı otoparktan teslim alabilmek için bir miktar ceza ödemek durumundasınız. Bu da işin can sıkıcı bir diğer yanı. Bu ceza, çekici masrafı ve otopark barınma ücretidir.

Günümüz teknolojisinin sağlamış olduğu kolaylıklardan biri de hiç kuşkusuz birçok işlemin internet üzerinden kolaylıkla gerçekleştirilebiliyor olması. Bu işlemlerden bir tanesi de otoparka çekilen araç sorgulama işlemi. İnternet üzerinden çekilen araç sorgulama işlemi yapmak oldukça kolaydır. İnternet üzerinden bu işlemi yapabileceğiniz iki resmi internet adresi bulunuyor. Çekilen araç sorgulama işleminizi; Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM) resmi sayfası üzerinden ve internet üzerinden birçok devlet dairesi işleminin gerçekleştirildiği e-devlet sistemi üzerinden yapabilirsiniz.

Özel, Boş Plaka Sorgulama – Plaka Tahsisi Nasıl Yapılır?

Otoparka Çekilen Araç Nereden Sorgulanır?

E-Devlet sistemi üzerinden çekilen araç sorgulama işleminizi yapabilmek için bir e-Devlet sistemi şifresine ihtiyacınız vardır. Bu şifre yalnızca bu işlem için kullanılmamaktadır. E-Devlet sistemi bünyesinde birçok devlet dairesi işlemi barındırdığı gerekçesiyle şifre koruması sağlamıştır. Bu koruma vatandaşların kimlik bilgilerini güvende tutmak için gereklidir. Bu nedenle eğer henüz e-Devlet şifreniz yoksa, edinmenizi tavsiye ederiz. Yazımızın devamından e-Devlet şifrenizi nasıl edinebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

E-Devlet Sistemi Üzerinden Aracım Nerede Uygulaması

İlk olarak e-Devlet sistemiyle yapılan otopark sorgulama işleminden bahsedelim. e-devlet sistemi üzerinden sorgulama işlemini yapabilmek için yukarıda da bahsetmiş olduğumuz gibi bir e-devlet şifresi edinmeniz gerekiyor. Eğer şifreniz yoksa size en yakın PTT şubesine kimliğinizle birlikte giderek 2 TL işlem ücreti karşılığında şifrenizi alabilirsiniz. Almış olduğunuz e-devlet şifresi, sistem üzerindeki geçici şifreniz olacaktır. Sisteme yapacağınız ilk girişte sistem sizden otomatik olarak şifrenizi değiştirmenizi isteyecektir. Sonrasında kendinize ait şifrenizi oluşturabilir, işlemlerinizi e-devlet üzerinden kolayca ve dakikalar içerisinde hiç vakit kaybetmeden yapabilirsiniz. E-devlet sistemine aynı zamanda mobil imza, e-imza, T.C. kimlik kartı ve internet bankacılığı seçenekleriyle de giriş yapılabiliyor.

  • Sistem şifrenizi edindikten sonra yazımızın sonunda aracım nerede sorgulamasını yapabilmeniz için vermiş olduğumuz bağlantı adreslerinden; e-devlet için olan bağlantı adresine tıklayınız. Sonrasında açılacak olan sayfa aşağıda bulunan resimde olduğu gibidir.
  • Yukarıda bulunan sayfada; sisteme giriş yapabilmek için “Kimliğimi Şimdi Doğrula” seçeneğine tıklayınız. Sonrasında karşınıza çıkacak olan yeni sayfa aşağıdaki resimde olduğu gibidir.

Bu sayfa üzerinde bulunan “T.C. Kimlik No” ve “e-Devlet Şifresi” kısımlarını doğru ve eksiksiz bir şekilde doldurmanız istenmektedir. Bilgilerinizi ilgili yerlere yazdıktan sonra hemen alt tarafında bulunan “Sisteme Giriş Yap” seçeneğine tıklayınız. Açılacak olan yeni sayfa üzerinde aracınızın hangi otoparkta olduğu bilgisini görüntüleyebilirsiniz.

otopark.jpg (2560×1440)

E-Devlet Sistemi Üzerinden Çekilen Araç Sorgulama İşlemi İçin TIKLAYINIZ!

Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM) Sistemi Üzerinden Aracım Nerede Uygulaması

Diğer bir seçenek olarak; Emniyet Genel Müdürlüğüne ait olan resmi site aracılığı ile aracım hangi otoparkta sorunuzun cevabını öğrenebilirsiniz. Bu sayfa üzerinden yapacağınız sorgulama işleminde herhangi bir sistem şifresine ihtiyacınız yoktur. İşleminizi yapabilmeniz için sadece kimlik bilgilerinizi ilgili kutucuklara doğru bir şekilde girmeniz yeterlidir. İşleme başlamak için ilk olarak bu başlığın altında vermiş olduğumuz bağlantı adresine tıklayınız. Daha sonra karşınıza çıkacak olan internet sayfası aşağıdaki resimde olduğu gibidir.

  • Yukarıda bulunan resimde olduğu gibi doldurmanız gereken kısımlar bulunuyor. “Ad, Soyad, T.C. Kimlik No ve Doğum Yılı” bilgilerinizi doğru ve eksiksiz bir şekilde sisteme yazıp alt tarafta bulunan mavi renkli “Sorgula” butonuna tıklayınız. Açılacak olan yeni sayfa üzerinden aracınızın hangi otoparkta olduğu bilgisini görüntüleyebilirsiniz. Böylelikle sorgulama işleminizi tamamlamış olacaksınız.

Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM) Sistemi Üzerinden Çekilen Araç Sorgulama İşlemi İçin TIKLAYINIZ!

Araç Muayenesinden Önce Hazırlanması Gereken Evraklar

Hatalı Park Cezası Ne Kadar Oldu?

2023 yılı ile birlikte bu ceza 436 TL olarak güncellenmiştir.

Engelliler İçin Ayrılan Yere Park Etme Cezası Ne Kadar Oldu?

Son güncellenme ile birlikte 873 TL olmuştur.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu