Sorgulamalar

Pasaport Kaç Günde Çıkar? 2024 Pasaportum Ne Zaman Gelir?

Pasaport Kaç Günde Çıkar? Pasaportum Ne Zaman Gelir? Pasaport Kaç Günde Gelir? Kimler Pasaport Alamaz? Bordo Pasaport Kaç Günde Çıkar? Nüfus Müdürlüğü Pasaport Kaç Günde Çıkar? Pasaport İçin Gerekli Evraklar ve daha fazlası yazımızda...

Pasaport Kaç Günde Çıkar? Pasaportum Ne Zaman Gelir? Yurt dışı seyahatlerde kullanılan pasaport aslında bir tür seyahat belgesidir diyebiliriz. Pasaport çıkarma işlemleri günümüzde daha kolay bir hal aldı. Yine de pasaport prosedürü hakkında merak edilen pek çok nokta var. Bu noktalardan en çok merak edileni ise pasaportun kaç günde çıkacağı ve teslim edileceğidir. Çünkü pasaport teslim süresi hesaba katılarak yurt dışı seyahatler için vize ve bilet alım işlemlerinin planlanması gerekir. Değişik pasaport türlerine göre pasaport kaç güne çıkar, pasaport işlemleri ne kadar sürer, gibi belli başlı soruların cevaplarını araştırdık.

e-Pasaport Pasaport Çıkarma ve Yenileme Randevusu Alma

Pasaport Ne Kadar Sürede Çıkar?

İl ya da İlçe Nüfus Müdürlüklerine giderek pasaport başvurusu yapıldıktan sonra akla gelen ilk şey genellikle “Pasaportum ne zaman gelir?” sorusudur. Taahhüt edilen pasaport teslim süresi, 5 ile 7 iş günü arasında değişen bir pasaport basım süresi ve 3 günlük kargo süresi olarak toplamda 10 gündür. Daha erken bir sürede pasaport teslimi gerçekleşse de bayram, yılbaşı, resmi tatil gibi dönemlerde yoğunluktan dolayı süre biraz uzayabilir ya da tam 10 günü bulabilir.

Pasaportunuz yurt dışına gönderilecekse pasaport teslim süresi 7 ile 10 gün arasında değişebilir. Bilgileriniz kolay bir şekilde dijital ortama aktarılsa da pasaportların basım süresi biraz uzayabilir, vize başvurularında ve bilet alımlarında sıkıntı yaşamamak için planladığınız seyahat tarihinden en az 15 gün öncesine kadar pasaport başvurusu yapmanız gerekir.

pasaport kaç günde çıkar?
pasaport kaç günde çıkar?

Pasaportlar Hangi Kargo İle Gönderiliyor?

Pasaportlar PTT tarafından pasaport başvurusu sırasında verdiğiniz adrese gönderilir ve sadece size teslim edilir. Ancak başvuru sırasında pasaportu teslim alacak başka bir kişi daha belirlediyseniz o da teslim alabilir. Ayrıca yurt içinde yapılacak pasaport teslimlerinde, pasaportunuz PTT’ye ulaştığında telefon numaranıza ilgili kargonun barkod numarası ve teslimat aşamaları ile ilgili bilgilendirme mesajları da geliyor. Böylece “Pasaportum nerede?” diye soran kişiler PTT gönderi takip sistemiyle kargolarının durumunu görebiliyor.

PTT KARGO TAKİP İÇİN TIKLAYINIZ!

Yeşil Pasaport Kaç Günde Çıkar?

Yeşil pasaport, devlet memurlarına ve onların birinci derece yakınlarına büyük avantajlar sağlasa da pasaport teslim süresi bunlardan biri değildir. Yani yeşil pasaport başvurusu yapanlar, “Pasaport kaç günde gelir?” diye sorduklarında alacakları cevap yine 5 ile 7 iş günü arası olacaktır.

Acil Pasaport Kaç Günde Çıkar?

Pasaporta acil ihtiyacı olan vatandaşlar, pasaport başvurusu sırasında aciliyetlerini belgeleyen evrakları da -eğitim, doğum, ağır hastalık vs.- götürmelidir. Böylece acil başvuru formunu doldurabilir ve pasaportlarını 3 gün içinde alabilirler.

Kayıp Pasaport Kaç Günde Çıkar?

Pasaportunuz kaybolduğu anda bunu hemen yetkili kurumlara bildirmelisiniz. Pasaportunuzu yurt içinde kaybettiyseniz kimlik kartınızla beraber en yakın karakola giderek bilgi verin ve dilekçe yazın. Dilekçe sonrasında pasaportunuzun kaybolduğunu gösteren resmi işlemler yapılır ve bir sıkıntı kalmaz. Yeni bir pasaport çıkarmak isterseniz tekrar harç bedeli yatırmalısınız, kayıp pasaportunuzun süresi fazlaysa harç bedelini yatırdıktan sonra yeni pasaporta bu süre eklenecektir. Ancak vize süresi yeni pasaportunuz için geçerli değildir, pasaportunuzu kaybettiğinizde vizenizi de kaybedersiniz. Yeni pasaportunuz yine 5 ile 7 gün arasında teslim edilir.

Eğer pasaportunuzu yurt dışında kaybettiyseniz daha farklı bir prosedür izlenir. Bulunduğunuz ülkedeki Türkiye elçiliklerine giderek geçici pasaport başvurusunda bulunmalısınız, aksi halde Türkiye’ye dönemezsiniz. Pembe ya da kırmızı pasaport olarak da geçen geçici pasaport, tek sayfalık bir belgedir ve Türkiye’ye giriş yaptığınızda sizden hemen geri alınır. Kayıp veya çalıntı pasaport nedeniyle geçici pasaport başvurusu yapmak için önce bölgedeki emniyet müdürlüğüne gidin ve kayıp belgesi alın.

Kayıp belgesi, kimlik kartı ve iki adet vesikalık fotoğrafla gittiğiniz Türkiye elçiliğinde yapılan inceleme uygun görülürse geçici pasaportunuzu alabilirsiniz. Geçici pasaport sadece Türkiye’ye tek seferlik dönüş için kullanılması nedeniyle herhangi bir ücret gerektirmez. Ayrıca, Türkiye’ye dönerken aktarmalı uçuşlardan uzak durmanızda fayda var çünkü geçici pasaportla başka ülkeye geçiş yapmanız çok zordur, büyük ihtimalle aktarma yapacağınız ülkeye giremezsiniz. 

Durumunuz uygun görülürse geçici pasaport 15 dakika kadar kısa süre içinde çıkar ve 1 ay geçerliliğe sahiptir. Uygun görüldüğü takdirde bu pasaport ağır hastalık, vefat gibi acil sebeplerle Türkiye’ye dönmesi gereken bazı kişilere de verilir.

Pasaport Yenileme Kaç Gün Sürer?

Pasaport başvurusu randevusu alarak İl veya İlçe Nüfus Müdürlüklerine gittiğinizde pasaport yenileme işlemleri 10-15 dakikada halledilir. Ancak yeni pasaportunuzun size ulaşması için yine 10 günlük bir süre taahhüt edilir.

pasaport yenileme
pasaport yenileme

Pasaport Başvurusu Nasıl Sorgulanır?

“Pasaportum gelmedi” diye endişelenen bazı vatandaşlar e-Devlet’in pasaport sorgulama hizmetini kullanarak veya PTT sistemine girerek pasaportlarının durumunu sorgulayabilir:

e-Devlet Aracılığıyla Pasaport Başvuru Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

  • Aşağıdaki bağlantıya tıklayarak e-Devlet’in “Pasaport Başvuru Durumu Sorgulama” sayfasına girin.

er2culueewtroeyyiyc259gcctcobw3fcdj1gnpl

  • e-Devlet’e giriş yapmak için “Kimliğimi Şimdi Doğrula” butonuna basın. İlgili alanlara T.C. kimlik numaranızı ve e-Devlet şifrenizi girin. 

  • Sorgulama ekranı açılınca “Kendim İçin” ya da “Vasisi/Velisi Olduğum Kişi İçin” seçeneklerinden size uygun olanı seçin ve “Sorgula” yazısına basın. Pasaportunuzun hangi aşamada olduğunu göreceksiniz. 

e-Devlet üzerinden pasaport başvuru durumu sorgulaması yapmak için TIKLAYINIZ!

PTT Aracılığıyla Pasaport Takibi Nasıl Yapılır?

  • Eğer pasaportunuz basılmış ve adresinize teslim edilmek için yola çıkarılmışsa PTT size bir bilgi mesajı gönderir.
  • Aşağıda bağlantısını göreceğiniz PTT gönderi takip sistemine girin ve bu barkod numarasını ilgili alana yazın.
  • Böylece kargonuzun durumunu öğrenebilirsiniz.

PTT gönderi takip sistemine ulaşmak için TIKLAYINIZ!

Pasaport Çıkartma ve Yenileme İşlemleri Nelerdir?

Pasaport Çıkarmak İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

2023 Yılı 6 Aylık Pasaport Harç Tutarı Ne Kadar Oldu?

6 aylık için ödenen ücret 689,70 TL olarak güncellenmiştir.

2 Yıl Süreli Pasaport Harç Tutarı Ne Kadar Oldu?

2 yıllık süre için ödenen harç tutarı 1646,10 TL dir.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. 5TEMMUZ2022 PASAPORT BASVURUSUNDA BULUNDUM. ACİL TALEP FORMU OLUSTURMAMA RAGMEN PASAPORTUM HALA ELİME ULASMADİ MAGDUR DURUMDAYİM.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu