enflasyonemeklilikötvdöviz

PDR Ne Kadar Maaş Alır?

PDR Ne Kadar Maaş Alır?

PDR Ne Kadar Maaş Alır? PDR Açılımı Nedir? PDR Ne İş Yapar? Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Alanında Çalışanlar Ne Kadar Ücret Almaktadır gibi pek çok sorunun cevabını yazımızda bulabilirsiniz…

Ağırlıklı olarak okullarda görev almasıyla tanıdığımız, okul ortamında herhangi bir not ve puan yetkisi bulunmayan birim. Çalışmalarını ağırlıklı olarak öğrenci, veli, öğretmen ve çevre olarak şekillendiren rehber öğretmenler bu anlamda eğitim sistemi içerisinde okulun bel kemiklerinden birisi diyebiliriz. Yaptığı çalışmalar ile öncelikli olarak öğrencilerin hayata yönelik başarılarını sağlayan, mevcut sınav sistemleri hakkında bilinçlendiren ve çeşitli problemlerle karşılaşıldığında ilk müdahale eden birimdir. Bu anlamda da ciddi derecede mesuliyet ve alaka gösterilmesi gereken alanlardan ve mesleklerden birisidir. “PDR nedir?” sorusuna ilk cevap olarak bu açıklamayla başlamış olalım.

PDR Açılımı Nedir?

Uzun adıyla Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik.

PDR Kazanmak İçin Nasıl Çalışmalı?

Bu mesleği yapmak istiyorsanız üniversite eğitimi için ciddi bir çalışma temponuzun da olması gerekmektedir. Yani PDR kazanmak için doğru, istikrarlı ve verimli çalışma programlarını takip ederek kendinizi donanımlı bir şekilde sınavlara hazırlamalısınız.

Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Alanında Çalışmak İçin Ne Yapmalısınız?

Bu yazıyı okuyorsanız “Rehber öğretmen nasıl olunur?” sorusu mutlaka aklınızda dönüyordur. İlk etapta üniversitelerdeki aynı isimle var olan lisans bölümlerini başarıyla tamamladığınızda psikolojik danışman, rehber öğretmen gibi çeşitli unvanlar almaktasınız.

PDR Ne İş Yapar?

Peki PDR’nin çalışma alanları nelerdir? Aldığınız unvanın etki ve çalışma alanı olarak spor kulüpleri, üniversiteler, okullar, danışmanlık merkezleri, hastaneler, devlet birimleri, rehabilitasyon merkezleri, klinik ortam gibi oldukça alternatifli sektörler mevcuttur. PDR’nin yaptığı işleri de bu şekilde sayabiliriz. Bunlar arasında en fazla ilgi gören sektör tahmin edersiniz ki eğitim sektörü.

Ayrıca eğer mesleğinizde ilerlemek isterseniz alanınızda yüksek lisans ve doktora yaparak uzmanlık kazanabilirsiniz. Bununla birlikte psikoloji alanıyla birlikte üniversitelerde klinik psikoloji bölümünde yüksek lisans eğitim hakkı verilen birkaç meslek grubundan birisi.

Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Alanında Çalışanlar Ne Kadar Ücret Almaktadır?

Bu alanda görev alanların maaşları çeşitlenmekle birlikte çalıştığınız kurum ve sektöre göre ücretler değişkenlik göstermektedir. Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik alanında çalışanlar ortalama 7.500 TL – 10.000 TL arasında almaktadır.

Klinik ortamda görev yapmak isteyen “Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik” mesleği sahipleri bu rakamların çok üzerinde gelir de elde edebilmektedir. Çünkü klinik ortam toplumda giderek değer kazanan ve insanların giderek zorunlu bir şekilde gördüğü alanlardan birisi olmaktadır. Şayet bu alanda kendinizi geliştirir ve insanların problemlerine çözüm üretebildiğinizi kanıtlar, ortaya koyarsanız insanların ilgisi ve teveccühü artacaktır. Dolayısıyla bu da seans ücretlerinize ve dolu olarak geçireceğiniz seanslarınıza etki edecektir.

Her Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Alanında Çalışan Lisans Mezunu Kişiler Bu Ücretlere Ulaşabilir mi?

Elbette hayır. Öncelikle bu alanda iyi ücret ya da maaş kazanmak istiyorsanız bu mesleğe ne kadar uygun olduğunuz konusunda kendinizden emin olmalısınız. Yoksa çaba harcaması, mücadele etmesi ve dayanıklılık göstermesi oldukça zor olan mesleklerin başında gelmektedir. Eğer bu direnç, yetenek ve çabayı kendinizde görüyorsanız bu alan sizin için doğru tercih olacaktır.

Daha sonra iyi bir üniversite eğitimi alırken aynı zamanda da kendinizi yetiştirmeyi ihmal etmemelisiniz. Çünkü bu alan sadece mesleki bilginizi değil tecrübenizi de ortaya koymanızı talep etmektedir. İşte bu durumda meslekte öncelikle belli bir konuma gelirsiniz. Daha sonra mesleki eğitimleri sağlamanız gerekiyor ki bu da özellikle ülkemizde şu anda ciddi problemlerden birisi olarak baş göstermektedir. Eğitim hayatına dahil edilmeyen çeşitli mesleki, klinik veya teşhis testleri ya da terapi eğitimleri sizin bu bölüm öğrencisi olmanız veya bu alanın çalışanı olmanız şartıyla belirli ücretler karşılığında almanız gereken eğitimlerden oluyor.

Dolayısıyla bu alan için doğrudan kazanmak gibi bir durum söz konusu olmuyor. İyi bir ücret kazanma gibi bir hedefiniz mevcutsa öncelikli olarak bu eğitimleri hatırı sayılır bir meblağ ortaya koyarak edinmek zorundasınız. Bu eğitimleri uygulama konusunda tecrübe kazanıp toplumda hatırı sayılır bir karşılık bulduktan sonra da artık bu emeklerinizi paraya dönüştürme fırsatı edinmiş olacaksınız. Ancak burada da yine piyasa ücretlerinin çok üzerine çıkarsanız ticari bir hata yaparak yine kendinizi yanıltmış olursunuz.

Son olarak bu alan kesinlikle ama kesinlikle sadece para karşılığı çalışılabilecek bir alan değildir. Bu alandaki en büyük motivasyonlar insanların sizlere geri dönüşleri ve samimi teşekkürleri olmaktadır. Yoğun bir şekilde, yoğun seanslarla geçirdiğiniz bir günün neticesinde insanların yüzündeki o tebessümü veya gerçek bir teşekkürü almak hiçbir paranın karşılığı olmayan çok ciddi bir motivasyon ve ücrettir.

Psikolog Nasıl Olunur? Ne Kadar Maaş Alır?

Yazımızı Puanlamak İster misin?
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.