Plaka Sorgulama İşlemi Nereden Yapılır? | E-Devlet

Plaka Sorgulama İşlemi Nereden Yapılır?

Araç kullanımın her geçen gün artması, ikinci el araç alışverişlerinin yoğunlaşması ve sıfır ya da ikinci el taşıt kredileriyle araç sahibi olmanın kolaylaşması neticesinde birçok sistem üzerinden plaka sorgulaması yapılmasının önü açılmıştır. Gelişen teknoloji sayesinde oldukça kolay bir hal alan araç plaka sorgulama işlemi sayesinde özellikle ikinci el araç alışverişlerinde sürpriz sonuçların ortaya çıkmasının ve olası mağduriyetlerin önüne geçilmiştir. Plaka üzerinden yapılan sorgulama işlemleri ile araca ait borç, rehin bilgisi, trafik cezaları, sigorta ve kasko durumu, haciz bilgileri, hasar ve kaza bilgileri gibi önemli bilgilere ulaşmak mümkün.

Plaka Nasıl Sorgulanır?

E-Devlet Plaka Sorgulama

 • Aşağıda paylaştığımız bağlantıya tıkladıktan sonra karşılaştığınız sayfada T.C. kimlik numaranız ve e-devlet şifrenizi girdikten sonra sisteme giriş yapabilirsiniz. E-devlet şifreniz yoksa herhangi bir PTT şubesinden kimlik fotokopiniz ile birlikte başvuru yaparak şifrenizi temin edebilirsiniz.

 • Giriş yaptıktan sonra e-hizmetler sekmesine tıklayın. Bu sekme içerisinde alfabetik olarak bütün hizmetler sıralanır. Sıralanan hizmetlerin içerisinde Emniyet Genel Müdürlüğünü seçin.

E-DEVLET EGM

 • Emniyet Genel Müdürlüğü sayfası içerisinde bulunan “Araç Plakasına Yazılan Ceza Sorgulama” sekmesine tıklayın. Açılan sayfa içerisinde varsa plakaya ait ceza bilgilerine ulaşabilirsiniz.

E-Devlet üzerinden sorgulama yapmak için TIKLAYINIZ!

EGM Plaka Sorgulama

Emniyet Genel Müdürlüğü resmi internet sitesi üzerinden giriş yapılarak plakaya ait trafik cezası ve otopark sorgulaması yapılabilir.

EGM SORGU EKRANI

 • Aşağıda paylaştığımız bağlantıya tıkladıktan sonra açılan sayfa üzerinden ekran görüntüsünde belirtilen bilgileri doğru şekilde doldurarak sorgulama yapabilirsiniz. Yapılan sorgulama ile son 1 yıla ait plakaya işlenen otopark ve trafik cezası bilgilerine ulaşabilirsiniz.

Emniyet Genel Müdürlüğü resmi internet sitesi üzerinden sorgulama yapmak için TIKLAYINIZ!

SMS ile Plaka Sorgulama

SMS ile yapılan sorgulamalarda plakaya ait trafik ceza bilgilerine ulaşılabildiği gibi araca ait kaza ve hasar bilgilerine de ulaşılabilir. Bu sayede özellikle de araç alım satımında araca ait varsa hasar, kaza bilgilerine ulaşılarak araç hakkında detaylı bilgi edinilebilir. Ayrıca, yine araç alım satımında noterde sürprizlerle karşılaşmamak ve olası mağduriyetlerin önüne geçmek adına araca ait ceza bilgilerine de ulaşılması mümkün.

SMS ile sorgulama yapmak için tüm GSM operatörlerinden araç plakası yazılarak 5664’e kısa mesaj atmak yeterli. Cevap olarak gelen mesaj içerisinde aracın hangi tarihte kaç tane kazaya karıştığı bildirilir. Bütün sorgulama işlemleri ücretlidir. Her bir sorgu işleminin ücreti 7 TL’dir.

 • Hasar bilgisi için HASAR boşluk plaka bilgisini yazarak 5664’e gönderin. Örnek; HASAR 34AB001
 • Aracın kaskolu ve ya kaskosuz gün sayısı, son sahibinin kim olduğu, trafiğe çıkış bilgileri ve diğer muayene bilgileri için DETAY boşluk plaka bilgisini yazarak 5664’e gönderin. Örnek; DETAY 34AB001
 • Araca ait değişen parça bilgisi için PARCA boşluk plaka bilgisini yazarak 5664’e gönderin. Örnek; PARCA 34AB001
 • Kaza tespit tutanağına ulaşmak için KTT boşluk plaka bilgisini yazarak 5664’e gönderin. Örnek; KTT 34AB001
 • Trafik poliçesi sorgulamak için TRAFİK boşluk plaka bilgisini yazarak 5664’e gönderin. Örnek; TRAFİK 34AB001
 • Kasko poliçesi sorgulamak için KASKO boşluk plaka bilgisini yazarak 5664’e gönderin. Örnek; KASKO 34AB001
 • Trafik poliçesi yenilenmesinin hatırlatılması için HATIRLAT boşluk plaka bilgisini yazarak 5664’e gönderin. Örnek; HATIRLAT 34AB001
 • Kaza bilgileri için KAZA boşluk bilgisini yazarak 5664’e gönderin. Örnek; KAZA 34AB001

SMS ile araç plakası üzerine işlenmiş trafik cezalarını sorgulamak için Gelir İdaresi tarafından sunulan SMS servisinden faydalanılabilir. Trafik para cezalarının kısaltması olan TPC hizmeti sayesinde tüm borçlar kısa süre içerisinde öğrenilebilir. Hizmetten faydalanmak için TPC boşluk araç plakası bilgisi boşluk araç tescil tarihi boşluk TC bilgisini girerek 1189’a kısa mesaj gönderin. (Örnek; TPC 34AB001 01/01/2018 11111111111) Bu hizmet için mesaj gönderme işlemi, ilgili operatörün kısa mesaj tarifesinden ücretlendirilir. Geri dönüş cevapları ücretsizdir.

Sigorta Bilgi ve Gözlem Merkezi Üzerinden Plaka Sorgulama

Sigorta Bilgi ve Gözlem Merkezi resmi internet sitesi üzerinden sorgu sayfası seçilerek plaka sorgulama işlemi yapılabilir. Yapılan sorgulama ile araca ait kaza bilgileri ayrıntılı bir şekilde öğrenilebilir.

SBGM Sorgu ekranı

 • Sorgusunu yapmak istediğiniz araca ait plaka bilgisini ve T.C kimlik numaranızı ekran görüntüsünde de örneğini gördüğünüz sayfadaki ilgili alanlara yazın. İşlem güvenliği için ben robot değilim sekmesini seçerek sorguyu tamamlayabilir, plakanın ait olduğu araç hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.

Sigorta Bilgi ve Gözlem Merkezi kaza tespit tutanağı sorgusu için TIKLAYINIZ!

E-PTT ile Plaka Sorgulama

Mobil uygulaması da olan bu sorgulama yöntemi ile araca ait kilometre ve muayene bilgilerine 5 TL ücret karşılığında kolay ve hızlı bir şekilde ulaşabilirsiniz.

E-PTT ile plaka sorgulama için TIKLAYINIZ!

Plaka Sorgulama Kime Ait

E-devlet üzerinden yapılan plaka sorgulama işlemlerinde yalnızca sorgulamayı yapan kişi kendi adına kayıtlı araçları sorgulayabilir. Emniyet Genel Müdürlüğü resmi sitesi, SMS, Sigorta Bilgi ve Gözlem Merkezi resmi sitesi aracılığıyla yapılan sorgulamalar için, sorgulaması yapılan aracın sahibi olmak gerekmiyor.

Boş Plaka Sorgulama

Geçtiğimiz yıllarda e-devlet kanalı aracılığıyla boş plaka sorgulama hizmeti sunuluyordu ancak yapılan düzenlemelerden sonra bu uygulama yürürlükten kaldırıldı. Boş plaka sorgulama işlemleri için yalnızca Trafik Şubelerinden bilgi alınılabilir.

Plaka Sorgulama İşlemi Yapılırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • SMS ile sorgu yapılırken özel karakter ve harfler kullanılmamalı. ( ş, ç, ı, ğ vb.)
 • Plaka sorgulama işlemlerinin tamamı plakaya ait sorguları içerir. Plaka değişikliği yapılması durumunda bir önceki plakaya ait bilgiler görüntülenemeyebilir. Bu nedenle plaka sorgusu ile birlikte şase numarası ile de sorgu yapmakta fayda vardır.
 • Hasar bilgileri sorgulaması hasar ödemelerini içermez.
 • Kaza tespit tutanağı sorgulamalarında kazaya karışan kişiler tarafından hazırlanan tutanakla ilgili bilgi verilir. Trafik birimlerince tutulan tutanaklar bu sorgulama ile görülmez.
 • SMS sorgusu ile yapılan sorgulamalara gelen cevaplar; Sigorta Bilgi ve Gözlem Merkezinden gelir. Sigorta Bilgi ve Gözlem Merkezine kayıtlar sigorta şirketleri tarafından girilir.
 • Araçlar hakkında daha fazla detaylı bilgi almak isteyenler plaka sorgulamaya ek olarak tramer sorgulaması yapabilirler.

Tramer sorgulama işlemleri için TIKLAYINIZ!

Etiketler: , , , , , ,

Yorum Yaz

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.