Plaka Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır? | E-Devlet

Plaka Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

İkinci el bir araç satın almak istiyorsanız ve aracın cezalarını ve geçmiş dönem bilgilerini öğrenmek istiyorsanız notere gidip işlemlere başlamadan önce araç plakanızı sorgulama işlemini gerçekleştirmeniz gerekmektedir. İkinci el araba satın alırken en büyük problemlerden birisi de plaka sorgulama işlemi yapılmadığı için aracın geçmişi hakkında satıcının eksik ya da yanlış bilgiler sunmasıdır. Gerçekleri geç kalmadan öğrenmek, ilerde mağduriyet yaşamamak adına satın almak istediğiniz arabanın plakasını aşağıda anlattığımız yöntemler aracılığıyla sorgulayabilirsiniz.

Plaka Nasıl Sorgulanır?

Satın almak istediğiniz arabanın plakasını internet aracılığıyla veya kısa mesaj servisleri yardımıyla sorgulamanız mümkündür. Plakayı sorgulayarak aracın geçmiş dönemde yediği cezaları, ceza borçlarını, hasar kayıtlarını ve kaza bilgilerini öğrenebilirsiniz.

1. SMS ile Plaka Sorgulama Nasıl Yapılır?

SMS ile arabanın plakasını sorgulama işlemi yapmanız halinde tarafınıza araca ait kaza bilgileri hasarlara ilişkin kayıtlar iletilecektir. Bu sayede ikinci el arabayı almadan önce önemli detaylara ilişkin bilgi sahibi olabilir, satıcı kurum veya kişinin tarafınıza sunduğu beyanlar yüzünden mağdur olma ihtimalinizi ortadan kaldırabilirsiniz.

SMS yoluyla araç plakası sorgulamak için Türkiye’de hizmet veren tüm GSM operatörlerinden 5664’e kısa mesaj yollamanız yeterlidir. Vodafone, Turkcell ve Türk Telekom farkı olmaksızın bütün GSM operatörlerinin müşterileri bu servisten 4 TL ödeyerek faydalanabilir.

 • Aracın plakasını sorgulatmak için plakayı bitişik formatta yazıp 5664’e SMS yollamanız yeterli olacaktır. Bu mesajı yolladıktan sonra hizmet tarafından sizlere sorgulattığınız arabanın toplam kaç adet kazaya karıştığı, karıştığı kazaların ne zaman gerçekleştiği gibi bilgiler iletilecektir. 
 • Yukarıdaki bilgilerden yola çıkarak kaza detaylarını ve kazaların eksper raporlarını da inceleyebilirsiniz. Bu noktada tarih bazlı hareket etmeniz gerekecektir. Yani her kaza için tek tek mesaj atmanız gerekiyor. İlk mesajda tarafınıza iletilen herhangi bir kazanın detaylarını ve eksper raporunu görmek için PARCA yazıp boşluk bırakın, aracın plaka numarasını girin ve bir boşluk daha bırakarak kazanın tarihini girip bu mesajı 5664’e SMS olarak yollayın. Örnek: PARCA 34YTY1895 05/08/2017

Mesajı yolladıktan sonra sorgulama işleminiz gerçekleşmiş olacak ve ilgili tarihteki kazaya ilişkin eksper raporu size iletilecek. Bu sayede kazadaki hasar yüzünden ortaya çıkan işçilik, parça gibi maliyetlerle beraber değişen parçaların listesi de tarafınıza sunulacak.

 • Kaza tespit tutanağını görmek için ise KT yazıp bir boşluk bıraktıktan sonra araç plaka numarasını yazıp bu mesajı 5664’e yollamanız gerekiyor. Örnek: KT 34ATJ3697
 • Poliçe araştırması için ise TRAFIK yazıp bir boşluk bırakın ve araç plaka kodunu yazıp mesajı 5664’e yollayın.

2. EGM Plaka Sorgulama Nasıl Yapılır?

 • EGM’den plaka sorgulatmak için ilk olarak yazının devamında paylaştığımız bağlantıya tıklamalısınız.

 • Aşağıdaki bağlantıya tıklamanız halinde karşınıza üst taraftaki görseldekine benzer bir sayfa açılacak.
 • Bu sayfa üzerinden Emniyet Genel Müdürlüğü bünyesinde kayıtlı bulunan trafik cezalarına ve otopark borçlarına ulaşabileceksiniz.
 • Sorgulamayı yapabilmek için alakalı boşluklara ad, soyad, TC kimlik no ve doğum tarihi gibi bilgileri yazmanız gerekiyor.
 • İkinci el araç alacaksanız aracın sahibinden bu bilgileri yazarak sorgulama yapmasını ve sonucu size göstermesini talep edebilirsiniz.

EGM Üzerinden Plakayı Sorgulama İşlemi İçin TIKLAYINIZ!

3. E Devlet Plaka Sorgulaması Nasıl Yapılır?

 • E-Devlet sistemi üzerinden aracın plakasını sorgulatmak için ilk olarak aşağıda verdiğimiz bağlantıya tıklayınız.
 • Bağlantıya tıkladıktan sonra karşınıza çıkan sayfadan “Kimliğimi Şimdi Doğrula” butonuna tıklayınız.

 • Doğrulama butonuna tıklayınca aşağıda bulunan ekranla karşılaşacaksınız.
 • T.C. kimlik numarası ve e-Devlet şifresi bilgilerinizi yazarak sisteme giriş yapmanız gerekmektedir.

 • Sisteme giriş yaptıktan sonra plakanın sorgulanmasıyla ilgili tüm detayları gösteren ekran direkt olarak karşınıza gelecek

E Devlet Üzerinden Plakayı Sorgulama İşlemi İçin TIKLAYINIZ!

Daha önceden e-Devlet ya da başka uygulamalar üzerinden herhangi bir plakayı sorgulayıp kime ait olduğunu öğrenmek mümkündü. Fakat bir süre sonra “Plaka sorgulama kime ait?” hizmetinin suistimal edildiğini ve ihlaller meydana geldiğini düşünen yetkililer plakanın kime ait olduğuna yönelik sorgulamaların internet üzerinden yapılmasını yasakladı. Önemli konularda sorgulamayı gerçekleştirmek için emniyet birimlerine gidebilirsiniz.

Tıpkı plakanın kime ait olduğunu öğrenmeye yarayan sorgulama işlemi gibi boş plakayı sorgulama konusunda da e-Devlet daha önceden hizmet sağlıyordu. Günümüzde ne yazık ki bu hizmet de kapatıldı. Boş plakaları öğrenmek için size en yakın trafik şubeye giderek yetkililerden yardım talep edebilirsiniz.

Etiketler: , , , , ,

Yorum Yaz

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.