enflasyonemeklilikötvdöviz

Prim Borcu Olanlar Sağlık Hizmetlerinden Faydalanacak!

Prim Borcu Olanlar Sağlık Hizmetlerinden Faydalanacak!

Prim Borcu Olanlar Sağlık Hizmetlerinden Faydalanacak! Yeni yasa ile birlikte prim borcu olan birçok vatandaş sağlık hizmetlerinden yararlanıp yararlanamayacağını araştırmaya başladı.

İstanbul Tabip Odası (İTO)’nun açıklamasına göre BAĞ-KUR ve Genel Sağlık Sigortası (GSS) borcu olan vatandaşlar yeni yıl itibariyle sağlık hizmetinden yararlanmaya devam edecek.

2022 yılı Cumhurbaşkanı Kararı uyarınca prim borcu bulunan vatandaşların ücretsiz bir şekilde sağlık hizmetlerinden yararlanma süresi 31 Aralık 2022 tarihine kadar uzatıldı. Yeni yılla birlikte sosyal güvencesi olmayan ve primlerini zamanında ödemeyip borçlu duruma düşen yurttaşların devlet hastanelerinden sağlık hizmeti almasına engel yok.

Prim borcunu yapılandırmış ve taksitlerini düzenli olarak ödeyenler ise sağlık hizmetlerinden yararlanmaya devam edebilecekler.

sgk
prim borcu olanlar sağlık hizmetlerinden faydalanacak! 2

Genel Sağlık Sigortası (GSS) Nedir?

 Herhangi bir kapsamda sosyal güvencesi olmayan, çalışmayan, Sosyal Güvenlik Kurumundan gelir ve aylık almayan, 18 yaşını doldurmuş ve öğrenci olmayan, aylık geliri asgari ücretin 1/3’ünden fazla olan vatandaşlar aylık 150,12 TL olan Genel Sağlık Sigortası primlerini kendileri ödüyor.

Aylık geliri asgari ücretin 1/3’ünden az olan vatandaşların ise Genel Sağlık Sigortası primi devlet tarafından ödeniyor.

Özel Hastanelerden de Hizmet Alamayacaklar

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK)’ya borcu bulunan bireyler yalnızca Sağlık Bakanlığı ve bağlı kuruluşlarına ait hastaneler ile devlet üniversitelerine ait hastanelerden tedavi hizmeti alabiliyorlar. Bu kişilerin yeni yasa kapsamında, özel hastaneler ile vakıf üniversitesi hastanelerinden sağlık hizmeti almaları söz konusu olmayacak.

İstanbul Tabip Odası GSS Borcu Verilerini Açıkladı

İstanbul Tabip Odası (İTO) düzenlediği basın toplantısında konu hakkında bilgi verdi. Basın toplantısına İTO Başkanı Prof. Dr. Pınar Saip, İTO Genel Sekreteri Dr. Osman Öztürk ve İTO Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Güray Kılıç katıldı.

Dr. Pınar Saip yeni kanunun ardından, 2022 yılının sonuna kadar GSS prim borcu olanların sağlık hizmeti almaya devam edeceklerdir dedi.

Vatandaşlar GSS borcuna ilişkin bilgilerini e-devlet kapısı üzerinden sorgulayabilecekler. E-devlet kapısından ilgili sayfaya giriş yapan ve bilgilerini doğru bir şekilde giren herkes, Genel Sağlık Sigortası verilerine erişim sağlayabilecekler.

GSS BORCUNU SORGULAMA İÇİN TIKLAYINIZ

Yazımızı Puanlamak İster misin?
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.